Tiltott ételek listája a szoptatás alatt

A szülés után még nem lélegezhetsz fel teljesen, ugyanis az sem mindegy, hogy a szoptatás alatt mit eszel. Tudd meg, mi az, amit jobb, ha kerülsz!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az anyatej olyan különleges összetevőket tartalmaz, melyek védelmet nyújtanak a kicsinek a fertőzésekkel szemben, illetve csökkentik az allergiás megbetegedések valószínűségét. Megeshet azonban, hogy az általad elfogyasztott ételek révén olyan anyagok kerülnek tejedbe, amelyek valamilyen módon ártanak a babának. Bár ha súlyosabb tüneteket tapasztalsz, természetesen azonnal fordulj orvoshoz - könnyen megelőzheted a bajt, ha tudod, hogy mely étel az, amit a kicsi szervezete rosszul tolerál.

Túlsúly és szívbetegség – a szoptatással kezdődhet

Kevesen tudják, hogy az elhízás, valamint a szívbetegségek több válfaja számos esetben a mama szoptatás alatti helytelen étrendjére vezethető vissza. Célszerű tehát kiiktatnod a kockázati tényezőt jelentő élelmiszereket. Ilyenek a magas cukortartalmú rostos és szénsavas üdítők, az édességek és a desszertek, továbbá minden, ami sok fehér cukrot tartalmaz.

A teljes kiőrlésű és rostban gazdag egészséges ételekről azonban sajnos szintén le kell mondanod, ezek ugyanis a pici számára még emészthetetlenek és nagyon megterhelhetik a gyomrát. Főzésnél-sütésnél kerüld a finomítatlan olajakat, vagy pláne a zsírt. Ezek helyett használj telítetlen zsírsavakban és E-vitaminban gazdag hidegen sajtolt növényi olajat, például olívát.

Mivel a különböző adalékanyagok, színezékek, aromák, tartósítószerek és ízfokozók ugyancsak megterhelik a baba szervezetét, a kész- és félkész ételek helyett minél természetesebb állapotú élelmiszereket vegyél, de lehetőség szerint keresd a bio élelmiszereket! Az egészséges étrend egyfajta mellékhatásaként nemcsak a kicsit óvod meg attól, hogy később túlsúllyal kelljen küszködnie, hanem te is hamarabb visszanyered alakodat.

A nagy klasszikus: a tej

A közhiedelem szerint a tehéntej fogyasztásával növelhető az anyatej mennyisége – ezért is traktálják előszeretettel a rokonok a frissen szült anyukát madártejjel. A helyzet az, hogy a tehéntej a legkevésbé sem serkenti az anyatej termelődését, viszont a tejcukor és a tejfehérje az anyatejbe kerülve allergiás tüneteket okozhat a babánál.

Ha a csecsemő lábát felhúzva, kivörösödött fejjel sír, hasa puffadt vagy fáj, izomzata feszült, széklete pedig véres vagy nyálkás, illetve kiütések jelennek meg a testén, könnyen lehet, hogy az általad fogyasztott tej áll a probléma hátterében. Próbáld ki, javul-e a baba állapota, ha elhagyod a tejtermékeket étrendedből. Amennyiben azonban 24 órán belül nem tapasztalsz javulást, feltétlenül vidd orvoshoz.

A jó hír az, hogy számos gyerek 6-18 hónapos, de legkésőbb hároméves korára kinövi ezt a fajta érzékenységet. Könnyen lehet tehát, hogy nem a szoptatás teljes időtartama alatt kell lemondanod a tejről és a tejtermékekről.

15 dolog, amit kerülj, amíg szoptatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

További gyanús élelmiszerek

A tehéntej mellett sok más ételféleségre is érzékeny lehet a baba. Ha azt tapasztalod, hogy egy bizonyos táplálék elfogyasztása után szoptatva a pici mindig nyűgös lesz, nyöszörög, fáj a pocakja, érdemes a gyanús ételt két-három hétig mellőznöd, és megfigyelni, hogy ezalatt enyhülnek, illetve elmúlnak-e a baba tünetei. Ha úgy tűnik, valamire érzékeny a pici, a legjobb, ha egészen féléves koráig teljesen lemondasz róla.

A leggyakoribb problémás ételek: szója, búza, kukorica, tojás, mogyoró, eper, málna, kivi, kakaó, csokoládé, sóska, paradicsom, káposzta, karfiol, kávé, borsó, bab.

Gyógyszerek és gyógynövények

Köztudott, hogy a gyógyszerek hatóanyagai kiválasztódhatnak az anyatejben. Ám azzal már kevesebben vannak tisztában, hogy ugyanez igaz a gyógyhatású készítményekre. Sőt, az amúgy ártalmatlan gyógynövények között is akad olyan, amire a baba érzékenyen reagálhat.

Ha nincs más lehetőséged, természetesen inkább gyógynövényeket alkalmazz, mint pirulákat, de csak olyan teákat vásárolj, amelyeknek ismered a pontos összetevőit. Fogyaszd nyugodtan a narancs-, a borsmenta-, a málna- és a csipkebogyóteát.

Hagymatea

Ha komolyabb betegséged van, de nem szeretnél gyógyszert szedni, a várandósság és a szoptatás ideje alatt is hatékonyan próbálkozhatsz a hagymateával.

Hozzávalók:

  • 2 fej vöröshagyma
  • 1 evőkanál cukor
  • víz

Egy lábasban karamellizáld a cukrot, majd amikor aranybarna, öntsd fel bőségesen vízzel.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Keverd el, és várd meg, amíg a cukor egészen feloldódik, majd tegyél bele 2 fej megmosott, de nem megpucolt vöröshagymát. Főzd puhára, majd fogyaszd magában, mézzel vagy gyümölcslével ízesítve.

Ezt is szeretjük