Ezeket az ételeket ne add a gyereknek!

Elérkezettnek látod az időt, hogy tejed helyett új ételeket kóstoljon meg a baba? Néhány szabályt be kell tartanod.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az átállás ideje sem a babának, sem a mamának nem könnyű. Sok apróság kifejezetten kíváncsian reagál minden újdonságra, míg mások finnyásan elutasítják az első falatokat, és inkább az anyatejet választanák még. Nem kell siettetned a dolgot, sokáig ugyanis még elsősorban az anyatejből nyeri a pici a szükséges tápanyagokat, de azért nem árt, ha fokozatosan egyre több szilárd étellel ismerteted meg.

15 dolog, amit kerülj, amíg szoptatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Természetesen, ahogy a szoptatás alatt is ügyelned kell arra, mi az, ami porontyod szervezetébe is eljut kedvenc ételeidből, az sem mindegy, hogy milyen ételt adsz közvetlenül a baba szájába! Az allergián kívül számos egyéb károkat is okozhatnak a nem babának való tápanyagok: tudd meg, mit kerülj!

Tiltott ételek

Első szilárd ételként gyümölcspépet vagy különféle főzelékeket szokás adni a babáknak. A házilag készült bébiétellel te sem nyúlhatsz mellé, hiszen természetes, így legalább abban biztos lehetsz, hogy tartósítószerek nem jutnak porontyod szervezetébe, de a hozzávalókat ezúttal gondosabban válogasd meg, mint akkor, ha magadra főznél.

Allergiát kiváltó élelmiszerek

Van néhány olyan élelmiszer, amelyik különösen allergén csecsemőkorban, ezért legalább a baba hat hónapos koráig mindenképpen kerülni kell őket. Később is csak kis adagokban vezesd be ezeket az ételeket, és egyszerre mindig csak egyet. Ebbe a kategóriába tartozik a búza, a búzaliszt és az ebből készült kenyér, a tojássárgája, illetve fehérje is, a citrusfélék, beleértve a narancsos bébiitalt is, illetve a mogyoró és a mogyoróvaj.

Ha a családban korábban előfordult allergiás betegség vagy olyan szénanátha és asztma, melynek nincs nyilvánvaló kapcsolata a táplálkozással, akkor nagyon valószínű, hogy a baba is hajlamos lesz az allergiára.

Ilyen esetben mindenképpen próbáld meg fél éves koráig kizárólag csak szoptatni a babát, és konzultálj az orvosoddal, mielőtt bármi más táplálékot bevezetnél az anyatejen kívül, legyen az tápszer vagy szilárd táplálék. Ezt követően is minden alkalommal, amikor bevezetnél a baba étrendjébe egy-egy újabb allergén élelmiszert, beszélj előbb a gyermekorvossal.

Gyomorpanaszt okozó összetevők

Fontos, hogy ne sózd a baba ételét, mert az megterheli még éretlen veséjét. Egyelőre kerüld a fűszereket is, mivel ezek égethetik a baba száját, és gyomorpanaszokat, illetve emésztési zavarokat is okozhatnak. Az pedig, hogy ne jusson a baba ételébe kávé, tea vagy alkohol, mely erős hatású és károsító kémiai anyagokat tartalmaz, egyenesen alapvető. A túl sok cukor is megzavarhatja a pici emésztését, ráadásul sok gyerek könnyen hozzászokik az édes ételekhez, ami később fogszuvasodáshoz vezethet.

Tejtermékek

Ne adj csemetédnek tehén-, kecske- vagy birkatejet egy éves kora előtt. Ha mindenáron nagyoknak való tejet akarsz itatni vele, akkor használj olyan tápszert, mely nagyobb gyerekeknek való. Az úgynevezett babatejek ugyanis semmivel nem jobbak a többi tápszernél, melyeket születésétől fogva adhatsz neki.

Gyakran ajánlanak azonban szójatejet azoknak a gyerekeknek, akik hajlamosak a tehéntej-allergiára, a szójatej viszont maga is irritációt okozhat. Csak akkor használj szóját, ha a gyerekorvos írta fel, és akkor is csak szója alapú csecsemőtápszer formájában, ugyanis a tehéntejfehérjére allergiások mintegy fele allergiás a szójafehérjére is!

Mit milyen formában egyen?

Az alapvetően kerülendő élelmiszerek mellett egyénenként változhat, hogy melyik gyerek mire érzékeny, ezért jól teszed, ha minden újonnan bevezetett ételből az első néhány alkalommal csak egy-egy kávéskanálnyit adsz neki. Ha az ételre nem jól reagál a gyomra, tudni fogod, mit kerülj, legalábbis a következő pár hónapban feltétlenül. Ne feledd, hogy a gyerek még nem tud rágni!

Ha darabos ételt kap, akkor azt darabokban kell lenyelnie. Előfordulhat, hogy ez nem fog neki tetszeni, sőt, fuldokolni is kezdhet tőle. Ezért első ételeit passzírozd vagy pépesítsd, de a legjobb, ha merülőmixert használsz, mert az egyszerre pépesíti és passzírozza is az ételt.

A turmixgép nem szűri ki a pici szemeket, magokat vagy a kemény héjakat, így ezt kerüld - bár a végeredmény pépesnek tűnik, valójában tele van emészthetetlen anyagokkal.

A baba emésztőrendszere nem tud majd megbirkózni velük - tehát a magvas, héjas gyümölcsök pépjét kezdetben nem elég turmixolni, át is kell szűrni!

Ha ezeket az alapszabályokat betartod, a későbbiekben már csak csemetéd egyre kifinomultabbá váló ízlésével kell megküzdened. Ha megérteted vele, hogy az ételnek nem a falon a helye, lassan arra is készen áll, hogy azt egye, amit ti.

Cikkünk Penelope Leach Picik és kicsik című könyvének segítségével készült.

Ezt is szeretjük