3 dolog, amiről nem nagyon beszélnek a nőknek

Pedig kellene

A szoptatással járó kellemetlenségek sok kismamát meglepetésként érnek. Készülj fel!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyermekágyi időszakot sajnos sokan még mindig olyan rózsaszínnek és pihe-puhának hiszik - remélik -, mint ahogyan azt a filmekben ábrázolják.

Ennek megfelelően a szoptatással kapcsolatban is számos tévhit és félinformáció kering a köztudatban. Ha babát vársz, vagy már szoptatsz, az alábbi néhány dologgal fontos tisztában lenned.

Mellápolás a szoptatás alatt

A kisebesedés és fertőzés elkerülése

Sajnos a szoptatás sokszor nem indul olyan magától értetődően és zökkenőmentesen, ahogy azt a legtöbben képzelik.

A mell kisebesedése sok kismama számára beárnyékolja a babával töltött első heteket. A pici akkor szopik jól - és így kerülhető el a kisebesedés -, ha az egész mellbimbót a szájába vette, a bimbóudvar nagy részével együtt, és nyelve a mell alatt van.

Sajnos a mell túltelítődése fájdalmat okozhat, ilyenkor a meleg borogatás vagy a meleg vizes zuhany segíthet. Ezen kívül fontos szem előtt tartanod, hogy a pangó tej miatt megnövekszik a fertőzés veszélye, így azt mindig fontos kiüríteni a mellből.

Megereszkedés ellen

Tusolás után érdemes testápolóval vagy striakrémmel, -olajjal bekenni a mellet. Ezzel javítható a bőr feszessége, illetve a kötőszövet rugalmassága. Ha szeretnéd megelőzni, hogy a szoptatást követően jelentősen megereszkedjen a mell, érdemes ezen kívül speciális szoptatós melltartót is viselned - mely az elasztikus összetevők mellett sok pamutot tartalmaz.

Szoptatás alatt nem lehet teherbe esni?

Ha a menstruáció és a szoptatás kapcsolatáról van szó, a legtöbb nőnek az jut eszébe, hogy a szoptatás idején nem lehet teherbe esni, hiszen hónapokig nincs menstruáció. Nos, ebbe a csapdába már anyáink közül is sokan beleestek.
Igaz, hogy a szoptatásnak van fogamzásgátló hatása, de ennek feltételei vannak. Ilyen például, hogy a baba három-négy óránként szopizik, illetve hat óránál több idő nem telik el két etetés között. Az, hogy a szülés után még nem jött meg a menstruációd, nem zárja ki a fogamzást, hiszen lehet, hogy a peteérésed éppen most indul be újra.

15 mellápoló tipp kismamáknak

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mikor kell megjönnie az első menzesznek?

Az első menzesz átlagosan a szülés után hat hónappal szokott megjönni, de nem ritka, hogy valakinek a szoptatás miatt akár két évig nem jön meg. Mint ahogyan teljesen normális az is, ha a szülés utáni hatodik héten jelentkezik az első vérzés.

Sokan gondolják, hogy a menstruációval a szoptatásnak befellegzett, és sürgősen meg kell kezdeni a hozzátáplálást. Igaz, hogy a menstruáció első napjaiban kismértékben csökkenhet a tejtermelés, vagy a babának nem ízlik a tej, de ilyenkor pár nap alatt minden visszaáll a régi kerékvágásba.

A szoptatás véd a mellráktól?

Számos kutatás kimutatta már, hogy a szoptatás véd a mellráktól. Ennek oka, hogy a szoptatással megelőzhetőek olyan, a mellben jelentkező gyulladásos elváltozások, amelyek összefüggésben állhatnak az emlőrák kialakulásával.
Sajnos azonban nem hagyatkozhatsz a szoptatásra, ha betegségmegelőzésről van szó. Egyrészt, mert a 30 év felett szült nők esetében kisebb annak védő hatása, másrészt sok egyéb feltételnek is teljesülnie kell. A cancer.org oldalon ismertetett vizsgálati eredmények szerint 12 hónapnyi szoptatás - akár egy gyerek, akár a teljes idő alatt több gyermek esetében - csak 4,3%-kal csökkenti a mellrák kockázatát.

Ha 30 éves korod felett szültél, illetve a családban volt már mellrákos megbetegedés, érdemes háromévente mammográfiai vizsgálatra menned, illetve ne feledkezz meg a havi rendszeres önvizsgálatról.

Ezt is szeretjük