A hiperaktivitás legkorábbi jelei: így vehetők észre időben

Egyesek szerint már kisbabáknál, mások szerint kisded- vagy kisgyerekkorban ismerhető fel.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hiperaktivitás, teljes nevén figyelemhiányos hiperaktivitás zavar kialakulásának pontos oka máig nem ismert, ám az orvostudomány annyival már okosabb, mik a jellemző tünetei.

A kérdés már csak az, mikor jelentkeznek az első tünetek. Sokan mondanak sokfélét, hiszen a problémáról sajnos keveset sikerült mindeddig megállapítani, de egyesek szerint az első tünetek már egészen korán jelentkeznek. Egy biztos, ne éld úgy a napjaid anyaként, hogy rettegve figyeled a kicsit, mivel azt ő is megérzi, és egyikőtöknek sem lesz jó. Bízd a szakértőkre a diagnózis felállítását, ha úgy adódik.

A legkorábbi tünetek

Ha a hiperaktivitás babakorban már jelen lehet, a dolog feltételezhetően veleszületett, de nincs rá kézzelfogható bizonyíték, hogy nem a körülmények - például a túl ingergazdag környezet - hatására alakul-e ki.

Akárhogy is, később hiperaktív gyermekek anyukái esetenként beszámolnak arról, hogy a gyermekük már a pocakban is izgő-mozgó, többet rúgó baba volt, ám arra, hogy ez ilyenformán mint tünet jelentkezhet, mint fent leszögeztük, nincs tudományos bizonyíték.

A babakori élénk rugdalózás, nyűgösség, sírás is sokakat aggaszt, ami pedig bár természetesen a később hiperaktívvá váló csecsemőt is jellemezheti, valójában szintén nem kizárólagos jellemző. A piciknél gyakori a hasfájás miatti sírás és az altatási nehézségek, ebből nem lehet és nem is szabad messzemenő következtetéseket levonni. Akkor azonban, ha ezek a tünetek kétéves kor után is megvannak, vagyis a gyerek sírós, nyugtalan, és szinte képtelenség elaltatni, az már bizonyosabban lehet a jele a hiperaktivitásnak. A legkorábbi figyelembe vehető tünetekről tehát ekkortól beszélhetünk.

Későbbi jelek

Komolyan vehető jelei a hiperaktivitásnak akkor válnak észrevehetővé, amikor a gyerek csoportba kerül, szervezett körülmények közé, ahol szabályoknak, feladatoknak kell megfelelnie, mint például az óvoda. Ilyenkor derülhet ki, hogy nem tud megülni a fenekén, nem tud koncentrálni, végighallgatni másokat, nehezen uralkodik magán. E kortól felfelé tehát már élesebben kirajzolódhatnak a hiperaktivitás tünetei. Minderről itt olvashatsz bővebben.

Mik a vérszegénység jelei?

Ha már a tüneteknél tartunk, nézd meg alábbi képgalériánkban, mik a vérszegénység jelei!

A vérszegénység 9 tipikus jele

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ezt is szeretjük