Így eteti betegre a gyereket a szülők 25%-a

Előbb lesz cukorbaja, mint diplomája

A túlsúly és az elhízás számos betegséghez vezethet.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számos családban a gyerek etetése az iránta való szeretet kifejezésének egyik eszköze. Ezzel önmagában nincs is baj - nem mindegy azonban, hogy mennyi és milyen összetételű és minőségű táplálékot visznek be a fejlődő szervezetbe.

Hogy ez utóbbi terén akadnak problémák, az a tény is bizonyítja, hogy - különböző felmérések szerint - a magyar gyerekek egynegyede küzd súlyfelesleggel, 5-5,5%-uk kifejezetten kövér, a csöppet sem szívderítő tendencia pedig erősödni látszik. Holott az egészségtelen étrend - főleg, ha mozgásszegény életmóddal párosul - számos betegség kialakulásához vezethet.

2-es típusú cukorbetegség

A 2-es típusú cukorbetegséget még a viszonylag közeli múltban is időskori diabéteszként emlegették, ám sajnos egyre gyakrabban jelentkezik fiataloknál, sőt, gyerekeknél is. A jelenség általában a túlsúlyosságra, illetve az elhízásra vezethető vissza, amely mind gyakrabban érinti az utóbbi két korosztályt is - a mozgásszegény életmód és az egészségtelen - egyszerű szénhidrátokban gazdag - étrend következményeként.

Ennek a fajta diabétesznek a megelőző állapota az inzulinrezisztencia. Ekkor a test sejtjei nem kellő érzékenységgel reagálnak az inzulin nevezetű hormonra, amely a működésükhöz szükséges cukor felvételét hivatott biztosítani számukra. Hogy ez utóbbi mégis megtörténhessen, a hasnyálmirigy kénytelen mind többet és többet termelni a létfontosságú hormonból - mígnem aztán teljesen kimerül, aminek folyományaképpen a vércukorszint tartósan megemelkedik, számos negatív folyamatot indítva el a szervezetben. Ezen a ponton pedig már kialakult 2-es típusú diabéteszről beszélhetünk.

Magas vérnyomás és társbetegségek

Ijesztő adat, de a magas vérnyomás a magyar gyerekek 10-18%-át is érintheti. Csecsemő- és kisgyermekkorban jellemzően valamilyen alapbetegség áll a háttérben - például húgyúti szűkület, különféle vesebetegségek, esetleg szív-, immunbetegség. Ilyenkor szekunder magas vérnyomásról beszélünk.

Az iskolás-, illetve kamaszkorban jelentkező, úgynevezett esszenciális magas vérnyomás esetében azonban jellemzően a túlsúly, illetve az elhízás a kiváltó ok. Szerepet játszhat a genetika is, azonban a szakemberek tapasztalatai szerint a negatív családi minták csak ráerősítenek a folyamatra. A hosszú távon fennálló magas vérnyomásnak pedig olyan súlyos, akár halálos következményei lehetnek már fiatalon is, mint a különféle szívrendellenességek, illetve agyi események - amelyek hazánkban sajnos már-már népbetegségszámba mennek -, de például a vese is károsodhat. A fenti társbetegségek általában alattomosan - lényegében tünet nélkül - alakulnak ki, ám a szervezetre gyakorolt káros hatásuk igencsak megrövidítheti az élettartamot.

10 perces cukormentes édességek a gyereknek

Nehéz lenne letiltani a gyereket a nassról, de szerencsére nem is kell. A következő finomságokkal üres kalóriákat nem, csak vitaminokat és tápanyagokat vihet be a szervezetébe.

10 perces cukormentes finomság a gyereknek: észre sem veszi, hogy egészséges

Nézegess képeket!

Elolvasom

Daganatos megbetegedések

Mostanra bebizonyosodott, hogy a túlsúly növeli a méhtestrák, az epehólyag-, a méhnyak- és a pajzsmirigydaganatok, valamint a leukémia kockázatát. Növekszik továbbá a májrák, a vastagbél- és petefészek-daganatok rizikója. A fiatalon meg-, illetve elhízottak körében  gyakrabban fordul elő emlőrák vagy vesedaganat is idősebb korban - még akkor is, ha időközben megszabadulnak a plusz kilóktól. A Cancer Research UK és a Leedsi Egyetem közös kutatása szerint pedig a súlyfelesleggel összefüggésben álló FTO génnek a melanoma kifejlődésében is szerepe van.

Ezt is szeretjük