Örökre nyomot hagy a gyerek lelkében: ezt sose tedd

A pszichológus figyelmeztet

Sokkal meghatározóbb, mint gondoltad volna.

Egyre elterjedtebb gyakorlat, hogy a szülők biztosítást kötnek gyermekeikre, ha mást nem is, legalább egy csoportos balesetbiztosítást az óvodában vagy az iskolában. Azonban a legtöbb szülő magáról már nem gondoskodik ilyen szempontból, holott az egész család, de különösen a gyerekek sínylik meg, ha valamelyik szülővel történik valami, és egy időre kiesik a megszokott családi életből - akár egy kórházi kezelés miatt. Balesetek pedig sajnos bárkivel történhetnek, és egy ilyen helyzetet csak még nehezebbé tesz az, ha teljesen felkészületlenül éri a családot.

A balesetek gyerekekre gyakorolt hatásáról Molnár Kata pszichológust kérdeztük, hogy pontosabb képet kaphassunk, mi is történik ilyenkor a gyerekek lelkében, és hogyan lehet a körülményekhez képest a legjobban továbbvinni a mindennapokat. Alább a szakemberrel készült interjúnkat olvashatod.

- A különböző életkorokban hogyan reagálnak a gyerekek egy, a szüleiket érő komolyabb balesetre? Lényeges a különbség?

- Minél kisebb a gyermek, annál nagyobb hatással lesz rá, hogy mit közvetít felé a szülő. Azt ugyanis még az egészen pici baba is érzékeli, hogy ha az egyik szülő kórházba kerül, akkor mellőle eltűnik a szeretett személy, vagyis észleli a hiányát, de az érzelmi hátterét a történteknek abból fogja dekódolni a maga számára, hogy hogyan reagál a többi családtag. Ha a másik szülő kétségbeesik, sír, vagy elveszettnek tűnik, akkor ez kihat a gyerekre is, és át fog ragadni rá a nyugtalanság és szorongás.

A nagyobb gyerekeknél lényegében ugyanez a helyzet, azzal a különbséggel, hogy ők már jobban átlátják és értik a helyzetet. De az mindenképpen fontos, hogy a szülő ne essen pánikba, hogy jelen legyen.

- Mennyire kell vagy érdemes a gyerekeket bevinni a kórházban lábadozó szülőhöz?

- Ez a baleset természetéből is adódik, de ha a látvány riasztóbb, mint annak a pozitív hozadéka, hogy a viszontlátásnak van megnyugtató hatása, akkor érdemes inkább elodázni a látogatást mindaddig, amíg a balesetet szenvedett szülő jobban lesz. Ilyenkor inkább telefonon javasolt tartani a kapcsolatot, és ilyen módon megnyugtatni a gyermeket, hogy később, ha a szülő már jobban lesz, bemehet hozzá.

Segítünk, hogy közel maradhass a családhoz!

Most különleges lehetőséget kínálunk arra, hogy a baleset miatt kórházba került szülő minél inkább úgy érezhesse: továbbra is részese a család mindennapjainak. Gyermekei pedig úgy érezhessék: a távol lévő szülő mégis közel van hozzájuk.

Segítünk összekötni a család egymástól távol lévő tagjait, és mind a szülők, mind a gyerekek számára feldolgozni a távolléttel járó problémákat. 

Kattints, és oszd meg velünk történetedet!

- A másik szülő mit tud tenni, hogy a család a lehető legjobban vészelje át ezt az időszakot?

- Ha baleset történik az egyik szülővel, akkor a házastárs első gondolata az, hogy eljuttassa a másikat a kórházba, hogy megkapja a megfelelő kezelést. Azonban eközben a gyerekek felügyeletéről is gondoskodni kell, de ez azzal is jár, hogy egyszerre két szülő tűnik el a helyszínről. Ezért érdemes mérlegelni, hogy mivel tesz jobbat, azzal, ha ő intézkedik, vagy ő marad a gyerekek mellett. Ha nem olyan nagy a baj, például egy sportbaleset következtében létrejött törésről van szó, akkor megfontolandó, hogy ezt egy barát vagy egy másik felnőtt családtag intézze - különösen, ha kicsik a gyerekek. Így a szülő felkészítheti a gyerekeket arra, hogy később ő is el fog menni, de amint lehet, jön is vissza hozzájuk.

- És mit lehet olyan esetekben tenni, amikor a szülő nem tudja megőrizni a hidegvérét, és a bekövetkezett tragédia hatása elér a gyerekekhez is? Hogyan lehet segíteni azon, hogy a baleset utóhatása minimalizálható legyen?

- Sajnos az, hogy a gyermekekben milyen mértékű lesz a trauma hatása, a szülőn múlik. Ha a helyzethez képest nyugodt tud maradni, akkor a gyerekek érzelmi életét sem fogja annyira igénybe venni a baleset. Ezért is jók azok a megoldások, amikor egy biztosítás lehetővé teszi, hogy adott egy telefonszám, amit bármikor felhívhatok, és ott magyar nyelven, azonnal szakszerű segítséget kaphatok. Ha ez a tudás a birtokomban van, az már segíthet abban, hogy ne essek pánikba, hiszen tudom, hogy mi az első lépés.

A gyerekek a legnagyobb vesztesek

- A rehabilitáció folyamatánál mire kell figyelni? Mikor tekinthető úgy, hogy a család visszatérhet a régi kerékvágásba?

- Általában a gyerekek a legnagyobb vesztesei annak, hogy a szülő nincs, vagy nem a megszokott mértékben van jelen a családi életben, nem tud annyi időt és energiát fordítani rájuk. Emellett pedig azt is figyelembe kell venni, hogy egy részről van egy fizikai és van egy érzelmi rehabilitáció, és ez utóbbi sokkal több időt vesz igénybe.

Kiknek tilos enni ezt az ételt? Nagyon rosszul járhat, aki nem figyel - Keresztallergia

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hazánkban ráadásul sajnos van arra egy tendencia, hogy idő előtt visszatérnek az emberek a munkájukhoz. Majd később azon csodálkoznak, hogy visszaesnek, vagy viszonylag rövid időn belül újabb baleset éri őket. Mindez egyértelmű jele annak, hogy nem szántak elég időt és figyelmet a teljes felépülésre, aminek része az is, hogy újra teljes értékű szülőként van jelen az anyuka vagy az apuka a család életében, és pótolta a gyerekekkel kiesett közös időt. Ráadásul egy esetleges visszaesés, újabb lesérülés csak tovább fokozhatja a gyerekben azt a nyugtalanító érzést, hogy szülei nagyon sebezhetőek.

Mit tehetsz, hogy megóvd mindeközben a gyerekek leki békéjét?

Ha egy mód van rá, maradj a gyerekekkel a baleset után, hogy ne tűnjetek el mindketten egyszerre a kicsik mellől. A barátok és a család segítségére érdemes ilyenkor támaszkodni.

Ne ess pánikba, fókuszálj a tennivalókra és magyarázd el a gyerekeknek, hogy mi történik a másik szülővel.

Csak akkor vidd be a gyerekeket a kórházba, ha a beteg már jobban van, nincsenek riasztó hatású külsérelmi jelek.

A személyes viszontlátásig telefonon beszélgessen a kórházban fekvő szülő a gyerekekkel.

Hazatérés után tegyétek lehetővé, hogy a balesetett szenvedett szülő be tudja pótolni a kiesett közös időt és figyelmet, mielőtt visszatér a munkájához.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük