Hány éves az apa? Eddig él a fia

Kutatók szerint nagyrészt az átörökített kromoszómák határozzák meg, hogy az utód mennyi ideig fog élni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amerikai tudósok nemrégiben olyan összefüggést fedeztek fel apa és fiú DNS-lánca között, amiből következtetni lehet arra, milyen kort érhet meg az utóbbi.

Ugyanakkor az is tény, hogy minél később vállal valaki gyereket, annál nagyobb a kockázata annak, hogy valamilyen genetikai mutációt hordoz majd magában az örökös.

Minél hosszabb a telomer, annál jobb

Nemrégiben jelent meg az a tanulmány, mely szerint összefüggés van az apa és a fia megélt életkora között. Az Egyesült Államokban működő Proceedings of the National Academy of Sciences - PNAS - közel 1800 Fülöp-szigeteki fiatal férfi - 15 és 43 év között voltak gyermekeik megszületésekor - vérmintáját vizsgálta, melynek során a telomerek - vagyis a DNS-ek végén található ismétlődő szakaszok, melyek összetartják a DNS-láncot - hosszára fókuszáltak. Az ily módon kapott eredmények alapján - különféle matematikai számítások révén - igyekeztek megtalálni az apa és az utód életkora közötti összefüggést.

A kutatást jegyző Dan T. A. Eisenberg, M. Geoffrey Hayes és Christopher W. Kuzawa arra jutottak, hogy minél idősebb az apa a fogantatás pillanatában, annál hosszabbak lesznek a telomerek a kromoszómáiban. Sőt, ugyanezt a nagyapákra is visszavezették - vagyis minél idősebben válik apává a nagyapa, annál hosszabbak lesznek az unoka apai ágon örökölt telomerjei.

12 probléma, amivel minden kezdő anyuka találkozik - Ne ess pánikba!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezzel szemben az anyai nagypapáknak semmilyen befolyásuk nem volt a fiúunokák telomerjeire. A fentiek alapján a kutatók arra következtettek, hogy minél hosszabb telomereket örököl a fiú, annál hosszabb életet élhet.

Nagyobb a kockázat

Carol Greider szerint, aki jelenleg a John Hopkins Egyetem munkatársa, és, aki 2009-ben nyerte el a telomerekkel kapcsolatos kutatásaiért a Nobel-díjat, nincs abban semmi meglepő, hogy a telomerek hossza több generáció életkorára is befolyással van.

Mint mondta, korábbi kutatásokból már kiderült, hogy a spermiumokban található telomerek - a többi sejttel ellentétben - nem rövidülnek az életkor előrehaladtával, sőt, meghosszabbodnak. Éppen ez az oka annak, hogy az idősebb férfiak hosszabb telomereket örökítenek át.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ugyanakkor Greider és persze számos orvos véleménye szerint is veszélyes, ha kitolódik az apává válás időpontja, ugyanis minél idősebb egy férfi, annál nagyobb a kockázata, hogy valamilyen genetikai mutációt is átörökít kromoszómái révén. A szakértő úgy fogalmazott, egyáltalán nem lehet tudni, melyik apai életkor kedvez jobban a fiú egészségének és várható élettartamának, mert minél később vállal egy férfi gyermeket, annál nagyobb a kockázat - ahogyan az idősebb nőknél is.

Szerinted mi az ideális kor a gyerekvállalásra?

Ezt is szeretjük