A gyerekkori cukorbetegség első tünetei

A levertségtől a gyakori vizelésig

Az első tünetek fölött könnyű elsiklani. Vedd komolyan a jeleket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cukorbetegség lényege a cukoranyagcsere zavara. Több betegség tartozik ebbe a csoportba, melyek eredetüket tekintve nem egységesek, lefolyásuk, következményeik és kezelésük is különböző.

Közülük gyermekkorban leginkább az egyes típusú diabétesz jelentkezhet, melynek első tünetei fölött nemritkán elsiklanak a szülők, a kezeletlen betegség pedig további károkat okozhat a kicsi szervezetében.

Egyes típusú cukorbetegség

A gyermekkori diabétesz oka nem azonos a felnőttkori, általában negyvenéves kor felett kezdődő cukorbetegséggel. Lényege, hogy a cukor felhasználását biztosító inzulin - melyet a hasnyálmirigy választ ki - jóval kevesebb, mint amennyire a szervezetnek szüksége lenne. A sejtek így táplálék nélkül maradnak, vagyis, miközben a szervezet éhezik, a cukor a vérben és a vizeletben halmozódik fel. A szervezet zsírt éget, hogy a kalóriát biztosítsa, ennek köszönhető a fogyás, a zsírégetés következtében pedig aceton szaporodik fel a szervezetben.

Tünetei

Az egyes típusú diabétesz első tünetei a következők.

  • Gyors és jelentős fogyás, holott a gyerek lényegesen többet eszik a megszokottnál.
  • Nagyon sok folyadék fogyasztása.
  • Gyakori és bőséges vizelés.
  • Fáradékonyság, gyengeség, kedvetlenség.

Néhány hét után hányás, jelentős hasi fájdalom, kiszáradás jelentkezik, az esetek egy részében csak ekkor derül ki a diagnózis a vizelet és a vér cukortartalmának vizsgálatával. Ha az előző tünetekkel nem kerül orvoshoz a gyerek, gyorsan súlyosbodhat a helyzet, eszméletét veszítheti, bőre száraz, ajkai pirosak, szaporán és mélyen lélegzik. Ez az állapot azonnali kórházi kezelést igényel.

10 nyári betegség kicsiknél, ami veszélyes lehet

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kezelése

A cukorbeteg gyermek anyagcseréje rendszeres inzulinadással, megfelelő étrenddel és testmozgással egyensúlyban tartható, ami nagyon lényeges a későbbi szövődmények elkerülése érdekében. A vércukor és a vizelet rendszeres ellenőrzését, valamint az inzulin beadását a szülő végzi, 10-12 éves kor felett is csak fokozatosan várható el a gyermektől, hogy betegségét maga ellenőrizze, az inzulint befecskendezze. Az inzulin szervezetbe juttatásának egyre humánusabb, biztonságosabb módjai vannak, egyre jobb és tisztább készítmények jelennek meg. Mindezek azonban nem pótolják a szülő, a gyermek és az orvos együttműködését.

A diéta lényege a gyorsan felszívódó tiszta cukrok - cukorka, répa- és nádcukor, lekvár, méz, üdítőitalok, egyéb édességek - kerülése, de szénhidrátot - lisztet, burgonyát, rizst - az orvos által meghatározott mértékben ehet a gyerek. A zsír és a zsíros húsok szintén kerülendők, a növényi zsiradék, a sovány baromi és a hal viszont ajánlott.

A rostos ételek - teljes értékű gabonából készült barna kenyér, hántolatlan rizs, hüvelyesek, gyümölcsök - jótékony hatásúak. Nagyon fontos a fejlődő szervezet igényeinek megfelelő táplálkozás, ennek megtervezésében szakember segít.

Öt dolog, ami tragédiát okozhat

A biztonságosnak hitt otthonban is számos veszély leselkedhet a kisgyerekre. Videónkból megtudhatod, melyek ezek.

Néha elkerülhetetlenül leesik a cukor

A cukorbetegség kezelése során szinte elkerülhetetlen, hogy a fokozott testmozgás, a csökkent étvágy vagy az inzulin túladagolása időnként ki ne váltsa a vércukorszint hirtelen leesését. Ezért nagyon fontos, hogy a szülő tisztában legyen a vércukorszint csökkenésére utaló tünetekkel, melyek a következők.

  • Éhségérzet.
  • Gyengeség.
  • Verejtékes, sápadt bőr.
  • Izzadás.
  • Ingerültség.
  • Reszketés.

Cukros víz, üdítő azonnali itatása vagy egy-két kockacukor lényegesen javít a gyermek állapotán. Cukorbetegségben szenvedő gyermekek bárhol, bármikor és váratlanul produkálhatják a fenti tüneteket, és szüleik nem mindig lehetnek velük. Ezért nem árt, ha egészségügyi végzettséggel nem rendelkező, egészséges gyermekek szülei is hallanak erről a betegségről, illetve tüneteiről, hiszen szükség esetén sokat tudnak segíteni.

Cikkünk dr. Kovács Ágnes A doktor néni könyve című műve segítségével készült, amely az Officina Kiadó gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük