A 4 legszebb elfeledett gyerekmese

Szerintünk

Minden embernek megvolt a maga kedvence kiskorában. Ismerd meg a mieinket, és mondd el a kicsinek is - hiszen a legjobb, ha anya mesél.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Annak idején bizonyára neked is volt kedvenc meséd, amit újra és újra kértél édesanyádtól esténként.

Mi sem voltunk ezzel másképp kiskorunkban. Eláruljuk, nekünk melyek voltak a favoritjaink - a saját kedves meséid mellett akár ezeket a többé-kevésbé feledésbe merült klasszikusokat is elmondhatod csemetédnek esténként, az ágya mellett ülve.

Miért mesélj a gyereknek?

Azt, hogy gyermeked hogyan boldogul majd az életben, a hagyományos tudás mellett az érzelmi és szociális kompetenciák határozzák meg - ez utóbbiakat hivatott fejleszteni a mese. Feszültségoldó hatása révén békét és nyugalmat hoz a kicsi lelkébe, miközben gazdag képi világa mozgásba hozza a fantáziát.

Ezen túlmenően számos szakember az emberiség egyik legősibb terápiájának tartja a klasszikus és a népmeséket, mivel szimbólumrendszerük révén segítik a gyereket egy-egy nehéz élethelyzet megoldásában, illetve eligazítják a mindenkori környezet, adott esetben a család és a bölcsődei-óvodai közösség viszonyai között.

A mi kedvenc meséink

Mesét számos módon hallgathat a gyerek, de a legjobb, ha - legalább időnként - te magad mesélsz neki, hiszen ezt a fajta meghittséget senki és semmi nem pótolhatja. Az alábbiakban megismerheted a mi kedvenceinket, melyeket szintén felvehetsz a repertoárodba.

Mariann: A három nyúl

„Egyszer régen, nagyon régen,
zúgó erdő közelében,
három nyulak összegyűltek,
selyemfűre települtek…”

Kiskorunkban anyukám esténként Zelk Zoltán A három nyúl című verses meséjét mondta el nekem és a két testvéremnek, méghozzá kívülről. Bár ez így soha nem hangzott el, arra lehetett asszociálni, hogy mi vagyunk a három ugrifüles - talán ezért is szerettük annyira ezt a történetet.

Nem véletlen, hogy a nővérem kisfia, Barni is néha erre alszik el esténként. Nemrég azt szerette volna, hogy meséljem el neki - a mai napig tudom könyv nélkül egy részét -, de én inkább megkértem anyát. Mert még most is olyan jó hallgatni, ahogy mesél.

17 mesekönyv, amit imádnak a gyerkőcök

Nézegess képeket!

Elolvasom

Andi: A kis gömböc

Az én kedvenc népmesém A kis gömböc volt. Édesapám rengetegszer elmondta a kövér kismalac történetét, aki sajnos nem úszta meg a disznóvágást, és bosszúból felfalt mindenkit, aki enni akart belőle, de végül ő húzta a rövidebbet. Már akkoriban fenntartásaim voltak a húsevéssel kapcsolatban, ráadásul nagyon sajnáltam a kismalacot is, de annak, hogy a kedvencemmé vált, az az oka, ahogyan apukám mesélte.

Nagyon mókásan ejtette ki a gömböc szót, amin a mai napig jót mosolygunk a családban, ha eszünkbe jut. Inkább a nosztalgia kedvéért, semmint magáért a történetért lett ez a kedvencem, hiszen nem egy tipikus boldog, happy enddel végződő meséről van szó. Ennek ellenére nagyon sokat jelent nekem.

Emese: Gücülke és cimborái

Bálint Ágnes, Mazsola és Tádé édesanyja mindössze 20 éves volt, amikor megírta ezt a kiforrott meseregényt, melyet alig tudtam letenni. Inkább a valóságot ábrázolja, mint egy rózsaszín mesevilágot, de épp ebben rejlik az ereje. Az emberi kapcsolatok és érzelmek legmélyebb rétegeit feszegeti az állatgúnyába bújt karakterek varázslatos kalandjain keresztül.

A főhőst, Gücül cicát először különleges empátiája sodorja bajba, majd ez is menti meg őt. A konyhalányként tevékenykedő kismacska feláldozza magát legjobb barátjáért, a függőségben szenvedő sünért, akit még a végtelenül gonosz Nyaraló Nyúl is sakkban tart.

Kati: A brémai muzsikusok

Már gyerekként is szerettem az állatokat, talán ezért is lett a kedvencem A brémai muzsikusok. A történet szerint négy kiszolgált jószágot - egy szamarat, egy kutyát, egy macskát és egy kakast - szélnek eresztenek a gazdáik, mondván, hogy így, öregecskén már nem sok hasznukat veszik.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A céltalanul bóklászó két- és négylábúak lassacskán egymásra találnak, és miután nem annyira az erejükkel, mint az eszükkel, igazi csapatmunkában hatástalanítanak egy rablóbandát, új otthonuk is lesz, ahol háborítatlanul élhetik nyugdíjas napjaikat. A happy end újra és újra megnyugvással töltött el - ha már nem vihettem haza az összes kóbor cicát-kutyát-miegymást, akit az utcán találtam.

Ezt is szeretjük