4 dolog, amit azonnal meg kell tenned kullancscsípés esetén

Életet menthet

Sokan nem tudják, hogyan kell helyesen eltávolítani a vérszívót.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kullancs csípése számos veszélyt rejt magában a gyerekre nézve, főleg a különféle fertőzések átvitele miatt - egyebek közt Lyme-kórt és agyvelőgyulladást okozhat, de egyéb bakteriális eredetű betegségeket is elkaphat így csemetéd.

Ám a csípés esetén szükséges teendőket illetően még ma is sok tévedés él a köztudatban.

A leggyakoribb tévedések

Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum legfrissebb felméréséből az derül ki, hogy noha már sokan használnak gyógyszertárban kapható speciális eltávolító eszközöket, a lakosság 9%-a még mindig krémmel vagy olajjal kenegeti, 7%-a csavargatja, 4%-a pedig megnyálazott gyufával próbálja kiszedni vagy inkább előcsalogatni a kullancsot.

Ez utóbbi módszerben leginkább a felsőfokú végzettséggel rendelkezők hisznek, négyszer annyian, mint szakmunkás társaik.

A két legsúlyosabb kór, amit a kullancs terjeszt

A jó idő beköszöntével a szülők örömmel viszik a szabadba csemetéiket, ami persze a legjobb, amit tehetnek - ám nem árt tudni, hogy már javában tart a kullancsszezon.

A kullancsok szinte bárhol belemászhatnak a gyerekbe: az erdei kirándulások során, parkban, játszótéren, kertben, sőt, a városban is összeszedhetik őket az apróságok, no meg ugyanúgy a nagyobbak is.

Lyme-kór

A leggyakoribb kullancsok által terjesztett betegség a Lyme-kór - a fertőzött kullancs a bélrendszerében lévő baktériumot a vérszívás után pár órával visszaöklendezi a sebbe. A Lyme-kór ellen nem véd a védőoltás. Fertőzöttség esetén influenzaszerű tünetek jelentkeznek, magas lázzal, ízületi fájdalmakkal, torokfájással és kimerültséggel, viszont minden esetben köhögés nélkül.

Természetes csodaszerek, melyek nagyon veszélyesek lehetnek a gyerekre

Nézegess képeket!

Elolvasom

A betegség bőrtünetei a kezdeti piros gyűrűre emlékeztetnek, de több van belőlük, kisebbek, valamint rövidebb ideig láthatók. Hosszabb távon a Lyme-kór súlyos bőrgyógyászati és idegrendszeri szövődményeket eredményezhet. Sajnos az is előfordulhat, hogy kezdetben semmilyen tünetet nem produkál.

Agyhártyagyulladás

A fertőzött kullancs csípését követő 5-14 napon belül fejfájás, láz, rossz közérzet, illetve végtagfájdalom jelentkezhet. A betegség tipikus tünete a piros, jellegzetesen gyűrű alakban egyre nagyobbodó, terjedő kiütés. Súlyos esetben - és a fentinél hosszabb idő elteltével - szellemi leépülés és részleges bénulás tapasztalható, ez utóbbi éppúgy érintheti a végtagokat, a vállövet vagy az arcideget, mint a légzésért felelős izmokat. Előfordulhat az is, hogy a gyerek epilepsziára emlékeztető módon görcsöl.

4 teendő, amit nem mulassz el

Ha körültekintően jársz el a kullancs eltávolításakor, a fenti betegségeken túl több más bakteriális fertőzést is megelőzhetsz. A szakemberek a következőket javasolják.

  • Szerezz be a legközelebbi patikában egy kullancseltávolító csipeszt vagy kanalat.
  • Az eszközzel megfogva, az óramutató járásával ellentétes irányban forgatva és óvatosan kifelé húzva vedd ki az élősdit. Nem baj, ha a feje beszakad a bőrbe, mert a fertőzést a potroha tartalmával közvetíti.
  • Fertőtlenítsd a sebet.
  • A vérszívót minden esetben érdemes ellenőrzésre beküldeni a patikákban található kullancsbeküldő készletek révén, a Lyme-kór ugyanis gyógyítható, ha a kezelést időben megkezdik, de egyéb fertőzés esetén is gyorsabb felépülésre számíthattok.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A szakember figyelmeztetése

- Az eltávolított kullancsot akkor is érdemes bevizsgáltatni, ha a csípést követően semmilyen tünetet nem észlelünk, ugyanis a csípés körül megjelenő kokárda formájú piros folt kevesebb mint az esetek felében jelenik meg - nyilatkozta Kónya Márton, az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum biológusa.

Kónya Márton, az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum biológusa

A szakember kiemelte, hogy Közép-Európa a világ egyik legfertőzöttebb területe, megközelítőleg minden tizedik kullancs hordozza a Lyme-kórt okozó baktériumot. Magyarországon a friss fertőzések száma évente tízezerre tehető.

Forrás: PRovocative PR-ügynökség

Ezt is szeretjük