Ezt rontják el legtöbben a kalóriaszámolásnál: nem fogsz fogyni, ha így csinálod:

Hibák, amikkel árthatsz magadnak és a fogyókúrádnak.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan azt gondolják, hogy a kalóriaszámolással tehetnek a legtöbbet fogyókúrájuk sikerességéért. Ez a felfogás azonban nem teljesen helyénvaló. A manapság népszerű 500 kalóriás diéta például kimondottan az éhezésen alapul, és bár gyors súlyvesztést ígér, nagyon sok veszélyt is hordoz magában.

A fogyókúra sikere azonban nem csak a kalóriaszámolásban rejlik. Ráadásul ha hibát vétesz a számolásban, előfordulhat, hogy még inkább ártasz az egészségednek. A hét leggyakoribb hibát olvashatod lentebb.

Minden kalóriát egyenlőnek gondolsz

Egy 200 kalóriát tartalmazó sütemény és egy szintén 200 kalóriás saláta nem egyenlő. A számolás alapját tehát nem a mennyiségnek, sokkal inkább a minőségnek kellene képeznie. Mert hiába jön ki a végén ugyanaz az eredmény, ha nem megfelelő a tápanyagbeviteled, egyrészt szó sem lehet egészséges súlyvesztésről, másrészt a szervezeted alultápláltsága komoly hiánybetegségeket is okozhat.

Pontatlanul számolsz

Ha csak becsült értékekkel számolsz az egyes ételeknél, szintén komoly hibát követsz el. Sajnos olykor rajtad kívül álló okokból is eredhet mindez: egyes ételekről, így például a manduláról is kiderült, hogy az eddig hittnél jóval kevesebb kalóriát tartalmaz. Ide kattintva találhatsz egy kalkulátort az ételek, alapanyagok pontos kalóriamennyiségéről.

Számolásod alapja az ajánlott bevitel

Évekkel ezelőtt 2000 kalóriát tartottak az egészséges felnőttek ajánlott bevitelének, ez azonban egyéni szempontokat is figyelembe véve idővel módosult, az aktív férfiaknál például 2800-ra, míg az ülőmunkát végző nőknél 1800-ra. De még ez sem ad teljes képet a valóságról: egyénenként különböző mennyiségre van szükség a szervezetnek az ideális testsúly eléréséhez.

Az alacsony kalóriát egyben egészségesnek hiszed

A kalóriaszámolás legnagyobb téveszméje ez, amely egyenesen divatba hozta a csökkentett energiatartalmú, mesterséges édesítőszerekkel teledobált ételeket, italokat. Kalóriatartalmuk ugyan valóban alacsony, de olykor ezt a gyártók egészségtelen összetevők árán érik el. Ennél nagyobb ellenség pedig lényegében elképzelhetetlen a szervezetednek.

Amikor ez arra sarkall, hogy kerüld, ami egészséges

Néhány ételben természetes módon magas a kalóriatartalom. Ezek azonban nagyon hasznosak a szervezeted számára, például hozzájárulnak az izmok épüléséhez és az anyagcsere megfelelő működéséhez, így kár lenne teljesen elhagyni őket. Fontos ásványi anyagokat, vitaminokat tartalmaz például a tojás, az avokádó, a húsok, az olajos magvak és egyes gyümölcsök is, amik mégis nélkülözhetetlenek az egészséges szervezet számára.

Duplázd meg a fogyást ezzel a gyümölccsel!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Amikor a kalóriaszámlálás időrablássá válik

Ha minden egyes alkalommal, amikor megéhezel, a kalóriákat kezded számolgatni, nagyon sok idő elmegy feleslegesen az életedből. A tevékenység ugyanakkor a második pontban leírtak miatt akár elnagyolttá is válhat, ekkor pedig már tényleg csak az idődet rabolja, a hatékonyságot nem növeli számottevő mértékben.

Rágörcsölsz a kalóriaszabályokra

Ha megrögzötten hiszed, hogy a fogyókúra során a kevesebb mindig jobb, saját magad ellen dolgozhatsz. A különböző tevékenységek kapcsán ugyanis nagyon eltérő mennyiségű kalóriát éget el a szervezet. Túl kevés kalória bevitele esetén előfordulhat az is, hogy a szervezeted éhezni kezd, és egész egyszerűen elkezdi raktározni az elfogyasztott kalóriákat, vagyis ez a módszer hosszú távon nehezíti a fogyást.

Sokkal hatékonyabb tehát, ha megadsz a szervezetednek minden létfontosságú tápanyagot, így próbálod a súlyodat kordában tartani.

Ezt is szeretjük