Nem tudsz lefogyni? Ez a hormon áll a háttérben szakértők szerint

Ha túlságosan kívánod a hamburgert és a csokoládét, annak akár hormonális oka is lehet.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha van rajtad néhány fölös kiló, de nem bírod megállni, hogy magas kalóriatartalmú, kifejezetten hizlaló ételeket fogyassz, endokrinológiai ok is állhat a háttérben.

Korábbi cikkünkben már írtunk róla, hogy az ösztrogéndominancia és a pajzsmirigy-alulműködés hogyan okoz súlyproblémákat. Ezúttal arról lesz szó, a ghrelin hormon emelkedett szintje miként felelhet azért, ha kizárólag magas kalóriatartalmú ételeket kívánsz.

A ghrelin hormon szerepe

Az éhséghormonnak is nevezett ghrelin szintje normál esetben csökken a vérben étkezést követően, aminek hatására megszűnik az éhségérzet. A hormon a jóllakottság kialakulásáért felelős leptinnel együtt szabályozza az étvágyat.

Egy, az Endokrin Társaság San Diegó-i éves ülésén ismertetett tanulmány eredménye szerint a ghrelin hormon nem csupán az éhségérzet kialakulásáért felel, de hatására magasabb kalóriatartalmú ételeket kívánsz.

Röviden a kutatásról

A dr. Tony Goldstone, a Brit Orvosi Kutatótanács Klinikai Tudományok Központjának endokrinológus konzultánsa által ismertetett kutatásban 18 egészséges felnőtt étvágyát vizsgálták.

10 ínycsiklandó, éhségűző finomság, amit a diéta alatt is nassolhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

A kutatás során hol a reggeli elfogyasztása után 90 perccel, hol reggeli nélkül vizsgálták, mennyire éhesek a kísérleti alanyok. Az egyik kutatási napon a résztvevők fele placebót, másik fele ghrelin hormont kapott injekció formájában.

Ezt követően képeket mutattak alacsony és magas kalóriatartalmú ételekről: salátákról, zöldségekről, süteményekről, pizzáról. A kísérletben részt vevők billentyűzet segítségével jelezhették, hogy mennyire szívesen ennék meg a felkínált ételeket. Az eredmények azt mutatták, hogy a ghrelin hormont kapott vizsgálati alanyok közül jóval többen voksoltak magas kalóriatartalmú ételekre.

- A ghrelin hormon módosítja a magas kalóriatartalmú ételek iránti vágyat. Ez különösen abban az esetben volt megfigyelhető, amikor teljes éhgyomorra végeztük a vizsgálatot - magyarázta dr. Tony Goldstone.

Fogyasztó tabletta készül?

Ez a kutatás jó alapja lehet egy étvágycsökkentő hatású tabletta kifejlesztésének. Bár a ghrelin nem tehető felelőssé az elhízásért, megnehezíti a fogyókúrát. A kutatók úgy látják, hogy egy olyan tabletta, amely csökkenti a magas kalóriatartalmú ételek iránti vágyat, remekül kiegészítheti majd az alacsony kalóriatartalmú diétát. Ám ez még a jövő zenéje.

Ezt is szeretjük