
Panem et circenses, azaz kenyeret és cirkuszt - így hangzott a római imperátorok varázsmondata, amellyel alattvalóikat magukhoz láncolták. Amíg az embereknek tele volt a hasuk, és jól szórakozhattak, addig mindent elviseltek.

Az evés és a szórakozás biztosítása még ma is sok uralkodó hatékony eszköze. Ameddig biztos munkahelyek vannak, és hétvégén lehet ordítani a focimeccsen, addig a hangulat is biztosított.
Talán ez az oka annak, hogy az üzletkötéseket egy jó evéssel és szórakozással kötik össze, hogy a vállalati kirándulásokon az emberek jókat esznek és beszélgetnek egymással, és hogy a karácsonyi ünnepségek szórakozási alkalmakká válnak, ahol jól tartják a népet.
Ha sokszor azt veszed észre magadon, hogy nem is voltál éhes, mégis egy újabb üres kekszesdoboz hever melletted, vagy a csapatépítő kiránduláson szinte bosszúból, a jogos-jogtalan munkahelyi sérelmeid megtorlásául rendelsz még egy süteményt, az komoly jel lehet arra, hogy nem teljesen egészséges érzelmeket fűzöl az evéshez.
A cégnek késsel és villával aligha lehet ártani, de önmagadnak igen. Ebben felismerheted a vallások és az ezotéria ősi bölcsességét, mely szerint mindaz, amivel másoknak ártasz, visszaszáll rád.
Ez vonatkozik azokra is, akik az állam vagy a cég költségén esznek-isznak nyakló nélkül. Amit másoktól elvesznek, az háj formájában ragad rájuk.
Németül a megélhetés - Unterhalt - és a beszélgetés - Unterhaltung - szavak nagyon hasonlítanak egymásra. Ezért nem is csoda, ha az étkezés gyakran cseverészésbe megy át, így a főzés és az étkezés ugyanúgy hobbivá válik, mint a modellezés és a szörfözés. Nagyon sok társas összejövetelen az evés a fő attrakció. Az ételtől roskadozó asztal az est fénypontja. Fény helyett azonban az emberek enni kapnak, ami többségüknek jobban emészthető, és finomabb is.
Ha unalmadban eszel, akkor is ennek a szórakoztató jellege áll előtérben. Amikor valakire várnod kell, esetleg egész este, akkor előbb-utóbb letelepedsz a tévé elé és eszel, hogy eltereld a figyelmedet. Ez egyúttal levezeti a műsorok okozta feszültségedet is. A programokat félbeszakító reklámok pedig még ötleteket is adnak ahhoz, hogy mit rágicsálj tévézés közben - ez a fantáziátlan tévénézők tökéletes kiszolgálása. Így szemet hunysz a várakozás és a rutin felett.
A repülőgépeken is ezt a taktikát választják, hogy az utas elfeledkezzék a hosszú útról. Előbb egy komplett menüt szolgálnak fel aperitiffel, majd egy kis édességet, később pedig cigarettát és újabb italokat kínálnak, majd videofilmet vetítenek. Így aztán valóban elrepül az idő. Még a legrövidebb utakon sem fenyeget az éhen- vagy a szomjanhalás veszélye. A légikisasszonyok folyamatosan köröznek a zsúrkocsival, hogy így édesítsék meg az unalmas várakozást.

A várakozás és más üresjáratok megédesítésének is megvan a maga módja. Az édességgyártók fel vannak készülve erre a cukrok, csokik és kekszek teljes repertoárjával, amelyek valóban percek alatt biztosítanak energiát számodra. Újabb pár perc múlva azonban kevesebb energiád lesz, mint volt - ezt egy tökéletes anyagcsere-reakció garantálja.
Ahogy egymás után majszolod el a csokis kekszeket - például autóvezetés közben -, csak azt veszed észre, hogy kiürült a doboz, de nem laktál jól. A rendszeres nassolás mellékhatásai a fogszuvasodástól kezdve a vitaminok elpusztulásán keresztül végül a bél megbetegedéseihez és cukorbetegséghez is vezethetnek - jóllakáshoz soha. Mindezen veszélyek ellenére nehéz abbahagyni a "csak még ezt az egy falatot" programot.
Ha a túlsúlyt az okozza, hogy unalmadban, a magad szórakoztatására vagy a lelki egyensúlyod visszaállításáért eszel, az első és legfontosabb momentum, hogy felismerd ezt a tényt.
Szintén fontos, hogy ne érezz bűntudatot, ne kezdd büntetni magad, illetve vádolni a tested. Fogadd el, hogy ez is te vagy, próbáld meg értékelni a testednek azt a törekvését, hogy valamilyen módon - még ha nem is a legegészségesebben - próbálja kompenzálni a lelki vívódásaidat.
Próbálj meg más szemmel nézni az ételre, a táplálékot, és ne a kárpótlást lásd benne, de ne próbáld megfosztani az élvezeti értékétől - egyrészt nem fog menni, másrészt a kudarcba fulladó próbálkozás bűntudatot és akár komolyabb lelki problémákat is okozhat, hiszen azt a jól bevált rendszert akarod megszüntetni, amely eddig ellensúlyozta a nehézségeket. A megoldást inkább abban keresd, hogy más alternatívát találsz a boldogsághormonok felszabadítására.
Ez lehet valamilyen sport, illetve egyéb olyan tevékenység, amely teljes mértékben leköti a figyelmedet, de a csoki vagy chips helyett elrágcsált egészséges nassolnivalók is segítenek mind a lelked, mind az emésztésed ápolásában. Ha kíváncsi vagy néhány egészséges nassolnivalóra, melyet bűntudat nélkül ehetsz, és még a fogyást is segítik, kattints ide!
Cikkünk megírásában Rüdriger Dahlke Súlyproblémák című könyve segített, mely a Bioenergetic Kiadó gondozásában jelent meg.
| Nyerj egy éjszakát az ötcsillagos sárvári Spirit Hotelbe! |
| Nyerj különleges, márkás sheás testvajat és tusolókrémet! |
| Nyerj exkluzív púdert, rúzst és körömlakkot a nyár színeiben! |
