A fruktóz segíti a fogyást? 3 diétás tévhit, amit ideje eloszlatni

Mennyi szénhidrátot lehet enned, ha fogyni akarsz? És érdemes light italokat fogyasztanod?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Meglehet, hogy néhány fogyókúrás alaptézist követve igyekszel karcsúbb alakot elérni, ám még így is könnyen csúszhat hiba a számításodba.

Az alábbiakban segítünk eloszlatni néhány olyan diétával kapcsolatos tévhitet, amit ha kézpénznek veszel, nem lesz sikeres a súlyvesztés.

A fruktóz segíti a fogyást?

Sok helyen hallhatod, hogy répacukor helyett jobb választás a xilit vagy a fruktóz - más néven gyümölcscukor. A fruktóz természetes formájában a gyümölcsökben található meg, és egyik komponense a szacharóznak - vagyis az étkezési cukornak.

Nem vezet vércukorszint-ingadozáshoz, mégis hizlal

A fruktóz lebontása - glükózzá alakítása - a szervezetben valóban inzulin nélkül történik, vagyis lassabban emeli meg a vércukorszintet, mint a hagyományos cukor, nem vezet vércukorszint-ingadozáshoz, segít elkerülni a farkasétvágy kialakulását. Más szempontból azonban a fruktóz a máj glikogénraktárait tölti fel szelektíven, és amint ezek beteltek, a szervezet triglicerideket állít elő belőlük, tehát zsírrá alakul. Vagyis a túlzott fruktózfogyasztás eredménye hízás.

Lelassult emésztés ellen: 8 laktató, zsírégető vacsora

Nézegess képeket!

Elolvasom

Minél kevesebb szénhidrátot egyél, ha fogyni akarsz?

A korlátlan szénhidrátfogyasztás valóban elhízáshoz vezet, ám a probléma orvoslása nem abból áll, hogy kiiktatod étrendedből ezt a tápanyagot. A szénhidrát a szervezet számára nélkülözhetetlen, amelyből tested - többek között - az agymunkához és az izomműködéshez szükséges energiát nyeri.

Válassz alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat!

A sikeres fogyás záloga nem a szénhidrátbevitel minimálisra csökkenti, sokkal inkább a minőségi, alacsony glikémiás indexű változatok fogyasztása. A fehér liszttel készült tésztafélék, pékáruk helyett fogyassz teljes kiőrlésű változatokat. A napi étrend helyes aránya pedig a következő legyen: 45% szénhidrát, 25% fehérje, 30% zsír, ezen kívül 30 gramm rostbevitel.

Light italokkal könnyebben megy a fogyás?

Jogosan hiszed, hogy érdemes a diéta alatt a cukros italok helyett light verziót választanod, hiszen kalóriaszegények. Valójában azonban jobban teszed, ha a szénsavmentes vízre vagy ízesítés nélküli, emésztést segítő gyógyteákra - például a borsmentára - voksolsz.

Megváltoztatják az anyagcsere-folyamatokat

Egyfelől, ha jobban belegondolsz, a light üdítőkben jellemzően kevés egészséges, anyagcsere-működést pozitívan befolyásoló anyag van - a kólában például szén-dioxid, foszforsav és karamell. Másfelől a cukrot ezekben az italokban olyan vegyületekkel pótolják, mint az aszpartám, K-aceszulfám, szacharin vagy szukralóz. Ezek a mesterséges édesítők átalakítják az anyagcserét, olyan hatást gyakorolnak rá, aminek következtében a normál táplálékokra adott reakciója megváltozik. Az elfogyasztásukat követő órákban a szervezet több zsírraktározást fokozó hormont termel, így jobban kívánod a szénhidrátokat. További információkat szerezhetsz a témában, ha korábbi cikkünkre kattintasz.

Ezt is szeretjük