A zabliszt tényleg gluténmentes? A dietetikus válaszol

Ehetsz zabtartalmú élelmiszereket, ha gluténérzékeny vagy? Henter Izabellát kérdeztük a témában.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarországon körülbelül százezer ember szenved gluténérzékenységben - más néven coeliakiában -, így ez a leggyakoribb krónikus vékonybélbetegség.

A probléma felfedezése után a tünetek megszüntetéséhez elengedhetetlen az életmódváltás - nélküle súlyos hiányállapotok alakulhatnak ki. A helyes étrend összeállítása azonban sokszor egyáltalán nem könnyű. Cikkünk megírásához Henter Izabella dietetikus nyújtott segítséget.

Gluténérzékenység: veszélyes fehérje

A gluténérzékenység hátterében a szervezet egyes gabonafélék fehérjéivel szembeni túlérzékenysége áll. A glutén nevű fehérje egyes részei a bél nyálkahártyáján át aktiválják az arra érzékenyek immunrendszerét.

A fehérvérsejtek ilyenkor támadásba lendülnek, és gyulladásos folyamat révén károsítják a nyálkahártyát, a bélbolyhokat.

Mindennek eredményeképpen zavart szenved a tápanyagok felszívódása, és a gluténérzékenység olyan hiánybetegségek kialakulásához vezethet, mint a vérszegénység vagy a fehérjehiány. A betegségről, annak tüneteiről bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.

Gluténmentes étrend

A betegségre legtöbbször a vérvizsgálat során megállapított vashiány, fehérjehiány, az alacsony foszfor-, illetve kalciumszint hívja fel a figyelmet. A pontos diagnózishoz azonban gasztroenterológiai vizsgálat szükséges. Ha fény derült a gluténérzékenységre, alaposan át kell alakítanod az étrendedet. Kerülnöd kell a búza-, rozs- és árpatartalmú élelmiszereket, de a korpa, valamint malátatartalmú ételek is tiltólistára kerülnek.

A leggyakoribb női hiánybetegség ellen! Képeken 7 biztos vasforrás

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mi a helyzet a zabbal?

A tekintetben, hogy a zabliszt vagy a zabpehely beilleszthető-e a gluténmentes étrendbe, megoszlanak a vélemények. Az igazság az, hogy, bár maga a zab nem tartalmaz glutént, a betakarítás, szállítás, feldolgozás és csomagolás során nehezen elkerülhető a keresztszennyeződés. Jó hír azonban, hogy kapható kifejezetten gluténmentes zabpehely, illetve zabliszt, mely bátran fogyasztható.

Amit bátran ehetsz

Nem kell lemondanod a krumpliból, kukoricából, rizsből, szezámmagból, napraforgómagból és tökmagból készült ételekről, péksüteményekről. Fogyaszthatsz továbbá amaránt, hajdina, köles, sárgaborsó és szentjánoskenyérmag alapú táplálékokat is.

Keresd a GM jelölést!

2005 óta minden gluténtartalmú anyagot kötelező feltüntetni az élelmiszerek csomagolásán. Érdemes ezeket alaposan átböngészni, mivel sokszor olyan táplálékokban bukkan fel a glutén, melyekről elsőre nem is gondolnád. Ilyenek például a gyümölcsjoghurtok, pudingok, túrókrémek vagy húskészítmények. A legjobb, ha a GM jellel és felirattal ellátott liszteket, kenyereket, tésztákat és egyéb termékeket keresed a boltok polcain.

Ezt is szeretjük