A visszér 6 tünete és szövődményei

A visszér sokaknak csupán szépészeti problémát jelent, és nem foglalkoznak vele. Pedig igen komoly problémákat okozhat!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A visszeres betegségekre a legtöbb ember nem fordít kellő figyelmet. Általában a tünetek csak későn jelentkeznek, de a kezelés ilyenkor már nem akadályozza meg a szövődményeket.

Természetesen a kezelés nem azért marad el, mert nincs rá lehetőség, hanem mert a késői tünetek miatt általában senki nem tartja elég komolynak a betegséget. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb ember számára a visszér nem betegség, hanem szépészeti probléma - bár ennek ellenére kevesebb gondot fordítanak rá, mint az egyéb szépséghibákra.

Tünetei

Az első figyelmeztető jelek a harmincas korosztály 20%-ánál jelentkeznek, de ezeket a legtöbben figyelmen kívül hagyják, vagy egyszerűen fel sem ismerik.

Amire oda kell figyelned:

  • nagyon tág, sokszor látható erek megjelenése
  • pigmentáció
  • ekcéma
  • duzzadt, fájó, nehéz lábak
  • éjszakai lábgörcsök
  • viszketés.

A tünetek jelentkezhetnek fájdalommal, de látható ok nélkül, illetve látható problémával, de fájdalom nélkül is. Ez pedig csak nehezíti a betegség és a tünet összepárosítását.

Egy 2007-es kutatás szerint, mely a magyarországi visszérbetegek számát hivatott nyilvánosságra hozni, az életkor előrehaladtával a betegek száma hihetetlen sebességgel sokszorozódik.
A harminc és negyven év közöttiek 20%-a, az ötven és hatvan év közöttiek 47%-a és a hatvan év felettiek 59%-a küzd ezzel a betegséggel.

Szövődményei

Az erek működésében fellépő zavar a láb táplálásában okoz gondot. Ez pedig egy idő után a bőr elhalásához, nehezen gyógyuló fekélyek kialakulásához vezethet. Az állandó vénás pangás ugyanis lehetetlenné teszi a szövetek tisztántartását, a salakanyagok, bomlástermékek elszállítását, valamint az oxigénnel, táplálékkal való ellátását is. Ha visszeres betegséged már itt tart, könnyedén felismerheted a bőr lilás elszíneződéséből, kifényesedéséből.

Szövődmény lehet még, hogy az erekben a vér megalvad, jó táptalajt szolgáltatva a kórokozóknak, és begyullad. A szinte teljesen megszűnt, lelassult vérkeringés elősegíti a véralvadást, melynek következményeként az erekben a szép piros, folyékony vér helyett egy kissé összeállt, sűrű massza folydogál. Egy idő után a massza az ér teljes elzáródását okozza, mely károsítja az egész immunrendszert. Ha pedig immunrendszered nem működik jól, minden kórokozónak lehetősége van a megtelepedésre és szaporodásra, mely súlyos és fájdalmas gyulladások kialakulásához vezethet.

Ha a gyulladások és a véralvadás már nem csak a láb kisebb ereit érintik, hanem keringéseddel átterjednek a mélyvénák felé is, akkor akár lábad teljes keringése is megszűnhet. Ha pedig leáll a láb keringése, a végtag elhalhat, és ekkor amputációra kerül sor.

Ha pedig az egyik mélyvénát eltömítő vérrög leszakad, és eljut a tüdőbe, akkor bizony tüdőembóliát okozhat.

Kezelése

Amennyiben időben, sőt nagyon korai stádiumban fedezed fel betegségedet, akkor életmódbeli változtatások is segíthetnek megoldani a problémát. Ehhez fontos, hogy többet mozogj. Ha ülőmunkát végzel, akkor is legalább óránként állj fel, és mozgasd át lábaidat, esetleg tornáztasd, masszírozd őket. Ha lehet, tartsd őket felpolcolva!

A gyógyszeres kezelés csak akkor hat, ha rendszeresen beszeded, és tényleg betartod az orvos által előírt kúrát. Tudnod kell, hogy a visszér elleni gyógyszeres kúrák csak hosszútávon hatásosak, ezért sok időt igényelnek a hatás eléréséig.

Ha visszered már előrehaladott állapotban van, akkor injekciós kezelésre vagy műtétre is számíthatsz.

A visszérbetegség sajnos igen hűséges társ, ha egyszer előfordult, akkor szinte lehetetlen megszabadulni tőle. Rendre visszatér, és újabb kezeléseket követel. Ezért is fontos, hogy a megelőzésre több figyelmet és gondot fordíts.

Ezt is szeretjük