Ülőmunkát végzel?

Így szabadulj meg a nyakfájástól!

Mind gyakrabban tapasztalsz kínzó nyakfájást? Ne törődj bele, nem kell együtt élned a problémával!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nyakfájással nem sok esetben kell orvoshoz fordulnod, hiszen a legtöbbször rossz testtartás, ülőmunka vagy helytelen alvási szokások okozzák a bajt. Hacsak a fájdalom nem jár együtt a karba kisugárzó fájdalommal, zsibbadással vagy szédüléssel, te magad is tehetsz a probléma enyhítése érdekében.

A munkahelyeden

Mivel a nyaki fájdalom legfőbb okozója az ülőmunka, elsősorban a munkahelyeden kell odafigyelned néhány dologra. Pár apró változtatással már komoly eredményeket érhetsz el.

Szék és párna

Fontos, hogy olyan széket használj, ami megfelelően megtámasztja a gerincedet. A legjobb, ha a felsőtested és a combod kicsivel nagyobb szöget zár be, mint 90 fok. A derekad mögé tehetsz egy párnát, így a gerinced a természetes - deréknál homorú - formáját veszi fel. Hasznos, ha a széknek van karfája, amin időnként megpihentetheted a kezedet.
Ha korábbi cikkünkre kattintasz, megismerhetsz két hatékony gerincvédő eszközt is.

Tartsd egyenesen a fejed!

A monitor mindig legyen szemmagasságban, így nem erőlteted a nyakadat azzal, hogy egész nap le- vagy felfelé nézel. Ugyanez vonatkozik az olvasásra: tartsd magad elé a papírokat, vagy támaszd meg a fejed, ha sokáig marad lefelé hajtva. A legjobb, ha ülés közben egyenesen tartod a fejedet, és behúzod az álladat, így nem a nyakadra terhelődik az összes súly.

Mozdulj!

Időnként szakítsd meg az ülőmunkát, sétálj egy kicsit! Hidd el, ezzel nemcsak a nyakizmaidnak teszel jót: a különböző gerincbántalmakat, illetve az aranyér kialakulását is megelőzheted, ha nem ülsz egész nap egy helyben. Érdemes óránként pár percre felkelned és nyújtóznod egy kicsit.
Természetesen a rendszeres sport még többet segít. Az úszás és a jóga is kiváló választás, ha bármilyen mozgászservi panasszal küzdesz. Időnként pedig jó tehetnek a melegvízű fürdők is.

Képeken a legjobb hazai gyógyfürdők

Nézegess képeket!

Elolvasom

Egészséges alvás

Nem mindegy, hogyan alszol. A hason fekvés kimondottan rossz, ha nyakfájással küzdesz, ez a pozitúra ugyanis megerőlteti a nyakizmokat, és a hátnak sem tesz jót. Fordulj inkább az oldaladra, és vedd fel az embriópózt, így pihentető lesz az éjszaka. Ne használj túl magas párnát - ne feszüljenek meg a nyakizmaid -, és lehetőség szerint válassz minél keményebb matracot.

Kapjon hideget, meleget!

Hűtsd jéggel a fájó területet 10-20 percen keresztül, illetve, amíg kellemesnek érzed. Ezt követően nyugtasd a jegelt területet meleg zuhannyal, borogatással vagy melegítőpárnával. A módszer hatékonyan enyhíti a nyakfájást, de figyelj rá, hogy soha ne alkalmazd a meleget önmagában, mert az kedvez a gyulladásnak.

A többfunkciós jóga

Nem csupán a mozgásszegény életmód és az ülőmunka, de a stressz és a lelki feszültségek is nagymértékben hozzájárulnak a nyakizmok merev állapotához. A jógával többféleképpen segíthetsz magadon: amellett, hogy közelebb visz a lelki egyensúly megtalálásához, nyakizmaidat is nyújtja és erősíti. Ha a hátfájás is gyakran kínoz, érdemes kipróbálnod a gerincjógát, de a mozgásforma szinte bármely ágával sokat javíthatsz a helyzeten.

Átmeneti megoldásként

Próbálkozhatsz a vény nélkül kapható, izomlazító, gyulladáscsökkentő hatású kenőcsökkel, de ezek legfeljebb átmeneti megoldást hoznak majd. Az Inno Rheuma krém például jó választás izomfájdalmak esetén, ízületi fájdalmakra pedig kipróbálhatod a Voltaren emulgélt, de a krémek természetesen nem váltják ki a testtartásra való odafigyelést.

Cikkünk a Reader's Digest Szakorvosi tanácsadó - Házi gyógymódok című könyve alapján készült.

OLVASD EL EZT IS!

hat no
  • tünetek és betegségek
  • gerincbetegség

2 rejtett betegség, amit a hátfájás jelez

laptop no
  • cukorbetegség
  • magas vérnyomás

Ülőmunkát végzel?

Ezt is szeretjük