Tilos ilyen ajándékot venni karácsonyra

Súlyos tüneteket okozhatsz szeretteidnek

Gondold meg alaposan, mit veszel, sokat árthatsz néhány dologgal.

Tiltott ajándék allergiásoknak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mivel az allergia ma már egyre több embert érint, nem árt tisztában lenni a főbb allergénekkel. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosának tanácsai az ünnepi időszakban segíthetnek.

Sokszor ugyanis a legjobb szándék is kellemetlen perceket okozhat, ha nem a megfelelő ajándékot választja az ember az arra érzékeny szeretteinek.

Bort és csokit sem mindig szabad

Hisztamin-intoleranciásnak a bor vagy a csokoládé árthat. Bizonyos ételek hisztamintartalma magas, más ételek pedig a szervezet hisztamintermelését fokozzák. Az eredmény mindkét esetben az, hogy ha a hisztamin-intoleranciás beteg ezeket az ételeket elfogyasztja, kellemetlen tünetei lesznek. Ilyen a hasfájás, hasmenés, fejfájás és hányás.

A krónikus orrfolyás és orrdugulás hátterében is megbújhat hisztamin-intolerancia, ami ritkán asztmás rohamot is kiválthat. A csokoládé mellett a hisztamin mértékét növeli az ünnepi asztalon is gyakran előforduló ételek fogyasztása is. Ilyenek a halak, pácolt húsok, alkohol, sajtok, savanyú káposzta, padlizsán, ketchup, citrusfélék, papaya, eper, ananász, dió, mogyoró, paradicsom és spenót.

A plüssállat is lehet tiltólistás

A házipor-allergia okozója a háziporatka mikroszkopikus méretűre feltöredezett, levegőben szálló széklete. Fő táplálékát az ember elhalt, lehullt hámsejtjei jelentik, ezért főleg a kárpitozott bútorokban, ágyneműben, matracban és a plüssállatokban fordul elő nagy mennyiségben.

Az arra érzékenyeknél a poratka orrdugulást, tüsszögést, torokviszketést és bőrtüneteket is okozhat. Főként a gyermekek választanak hálótársul plüssállatot maguknak, így bizonyos idő elteltével ezek is megtelnek poratkával. Az atka terjedését jól mutatja, hogy az egy-két éve szobában használt párna súlyának mintegy 10%-át már az elhullott atkák és ürülékük teszi ki.

Fémallergiásnak bizsut nem szabad

A bizsuk nem nemesfémekből készülnek, és viselésük gyakran kellemetlen tüneteket okoz. A fülbevaló környékén a fül ég és viszket, a nyaklánc és karkötő mellett a bőr kipirul és begyullad. A fémallergia leggyakrabban bőrtünetekkel jelentkezik. Vörösség, viszketés, duzzanat és hámló-kiszáradt bőr jellemzi. A tünetek először közvetlenül az érintkezés helyén alakulnak ki, később akár testszerte is megjelenhetnek.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Hosszabb fennállás esetén a bőr megvastagodik, berepedezik, és bizonyos esetekben a bőrtünet lehet csalánkiütésszerű is. Sajnos az ezüst ékszer viselése is sokszor fémallergiás tüneteket vált ki. Ennek az az oka, hogy az ezüstből készült ékszereket más fémekkel is ötvözhetik. Az arany az az anyag, amely a legkisebb valószínűséggel fog allergiás tüneteket okozni.

Illatosítók, gyertyák és illóolajok

A karácsonyi hangulat elengedhetetlen kellékei is árthatnak. A potpourri szárított növényi összetevői penészspórák táptalajai lehetnek, ezért nem szabad olyan helyre tenni, ahol az allergiások belélegezhetik. Bizonyos illatanyagok az arra érzékenyeknél szintén felerősíthetik a tüneteket, így a bennük lévő kémiai anyagok miatt az illatosított gyertyák egy része is problémát okozhat.

Nyomd meg itt, és 5 perc alatt enyhül az allergia! - 6 pont az arcodon

Nézegess képeket!

Elolvasom

A szobanövények is lehetnek allergének

Egy 1985-ben készült belga tanulmány szerint a fikuszok családjába tartozó Ficus benjamina, más néven csüngőágú fikusz nedvéből allergén molekulák jutnak a lakás légterébe. A kutatók által végzett vizsgálatban résztvevő 59 szénanáthás beteg 78%-a mutatott allergiás reakciót a fikusz, jukka, borostyán, pálma és más közismert dísznövények közül legalább egyre.

A szakértő szerint a szobanövények fajtától függetlenül is képesek allergiát okozni, mert gyakran öntözött nedves földjük kedvelt táptalaj a penészgombák számára. Bizonyos időközönként fel kell lazítani a föld felső rétegét, és gyakrabban cserélni a virágföldet.

Ezt is szeretjük