Tudod a születési súlyod? A kutatók szerint ekkora esélyed van a súlyos betegségre

Az alacsony születési súly erre a betegségre is hajlamosít.

nagykep?cikkid=171293&kep=pici-baba1-lead
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az alacsony születési súlyt számos egészségügyi probléma, köztük a cukorbetegség kialakulásával is összefüggésbe hozták már szakemberek.

A Kanadai Egyetem legutóbbi kutatásából - amely a Pediatrics című folyóiratban is megjelent - az derült ki, hogy a kis súllyal születetteknél a depresszió és a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar - ADHD - is gyakrabban fordul elő.

Alacsony születési súly

A kutatást vezető dr. Van Lieshout és kollégái összesen 84 extrém alacsony - 1000 gramm alatti - születési súllyal rendelkező felnőttet vizsgáltak meg a pszichiátriai betegségek szempontjából. A kontrollcsoportot 90 normál testsúllyal született ember alkotta.

A résztvevők a kanadai Ontarióban jöttek világra, és a vizsgálat idején a harmincas éveik elején jártak. 2500 gramm alatt beszélünk alacsony születési súlyról, az 1500 gramm alatti babákat igen kis súlyúnak, az 1000 gramm alattiakat pedig extrém kis súlyúnak nevezik.

Nő a pszichiátriai betegségek kockázata

A kanadai kutatás eredménye szerint az 1000 gramm alatti súllyal született emberek 2,5-szer nagyobb valószínűséggel szenvedtek valamilyen pszichiátriai betegségben - depresszióban, szorongásban, figyelemhiányos hiperaktivitási zavarban -, mint a normál testsúllyal születettek. Tovább fokozta a kockázatot az, ha az édesanya a szülést megelőzően szteroidos kezelést kapott: ebben az esetben 4,5-szeresére nőtt a rizikó.

Ugyanakkor azt is kimutatták, hogy az extrém alacsony testsúllyal születettek esetében háromszor kisebb volt az esélye annak, hogy későbbi életük során valamikor alkoholistává vagy kábítószer-használóvá váljanak.

Fontos a megelőzés!

Dr. Van Lieshout szerint a kutatás eredményeképpen a szakemberek és a szülők a jövőben jobban odafigyelhetnek az extrém alacsony születési súllyal született gyerekek lelki támogatására. Érdemes ezeknél az embereknél nagyobb hangsúlyt helyezni a megelőzésre, illetve a korai felismerésre.

Ezt is szeretjük