A szívinfarktus okai és tünetei

Te is veszélyben lehetsz!

Az infarktus a mai egészségtelen életvitel mellett egyre veszélyesebb a nőkre is: ismerd meg, és győzd le a halálos ellenfelet!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
A szívinfarktusra ugyanazok a tényezők hajlamosítanak, mint az érelmeszesedésre, így a szívinfarktus negyven év feletti férfiaknál következik be gyakrabban. Nőket valamivel ritkábban érint, azonban egyre növekvő számban. Amilyen arányban növekszik a dohányzó nők száma, olyan arányban növekszik köztük a szívinfarktus előfordulása.

Infarktus során az elzáródott ér által táplált szívizomterület hiányzó oxigénellátása heves, markoló, tűrhetetlen, halálfélelemmel társuló fájdalmat vált ki, amely legtöbbször a bal kar kisujji oldalára, máskor a jobb karba vagy a nyakba sugárzik ki. Az oxigénhiány állapotában lévő szívizomból reflex indul ki, amelynek hatására elsápadhatsz, tested hideg verejték lepi el, és pulzusod - a jelentős vérnyomásesés miatt - alig tapinthatóvá válik. Sajnos az esetek egy részében az infarktus fájdalom nélkül zajlik le, és csak egy "véletlen" EKG során derül ki.

Ezt tedd infarktus esetén!

Koszorúér-elzáródásra utaló tünetek esetén sürgősen hívj mentőt (104).
A beteget azonnal fektesd le, és hagyd mozdulatlanul feküdni. Ha van kéznél bármilyen fájdalomcsillapító, különösen kúp formájában, add be neki a mentő érkezéséig. A szívinfarktust kapott betegek tetemes hányada hal meg "szívroham" alatt. Az ok legtöbbször az infarktust követő szívritmuszavar. Ezek számát lehetne csökkenteni, ha minél többen sajátítanák el a mesterséges újjáélesztés, a szívmasszázs és a mesterséges lélegeztetés gyakorlatát.

Koszorúér-elzáródásra utaló tünetek esetén sürgősen hívj mentőt (104).

A koszorúér-trombózis gyanúját megerősíti a jellegzetes EKG, a laboratóriumi vizsgálat, de kissé emelkedhet a fehérvérsejt-szám és a vércukorszint is.

Fontos, hogy ilyen esetben minél hamarabb kórházba juss, mert az erre specializálódott centrumokban, a koszorúeret elzáró vérrög egy ideig még feloldható. Újabban akut tágítást (PTCA) és stent behelyezést is végeznek. Intenzív terápiás kezelésre pedig a friss infarktus utáni súlyos ritmuszavarok kezelése miatt is szükség van.

E ritmuszavarok néha defibrillálást, máskor pacemaker felvezetését teszik szükségessé. Az erős fájdalmat gyakran kábítószerrel kell csillapítani.

Szívroham után

A koronária-trombózisos betegnek - nemcsak a heveny időszakban, hanem felkeltetése után is - rendszeresen véralvadásgátló szereket kell szednie.

Ha alvadásgátló tablettákat kell szedned, mindenképpen tarts magadnál személyi okmányaid között feltűnő helyen írást, ami ezt feltünteti.

Az egyszer infarktuson átesett betegek prognózisa nem rossz. Ahhoz azonban, hogy ilyen esetben kilátásaid tényleg jók legyenek, és az átlagos várható életkort megélhesd, a megfelelő gyógyszeres kezelés mellett feltétlenül szükséges betartanod az étrendre és az életmódra vonatkozó orvosi utasításokat is.

Az infarktuson átesett betegek megfelelő rehabilitáció után jobb életesélyekkel bírnak, ha tehát megszokott régi munkádat végzed, az csak jó lehet, míg a hirtelen nyugdíjazással járó tétlenség biztosan árt. Ha infarktuson estél át, feltétlenül kerüld a dohányzást, de szeszes italt, például vörösbort, mértékletesen fogyaszthatsz. A rendszeres nemi élet monogám kapcsolatban inkább előnyös, mint káros.

Veszélyforrások

Az infarktus-járványtani vizsgálatok számos kockázati tényezőt, úgynevezett rizikófaktort mutattak ki, amelyek hajlamosítanak szívinfarktusra. Ezeknek elkerülésével az infarktus ismétlődését kivédheted, illetve csökkentheted.
A legfontosabb rizikófaktorok: a vér zsírtartalmának jelentős emelkedése, a magas vérnyomás, elhízás, cukorbetegség, dohányzás és a stressz.

  • Ha magas a vérzsírszinted, a megfelelő étrend betartásával, rendszeres fizikai munkával, illetve szükség esetén a vérkoleszterin- és triglicerid-szintet csökkentő gyógyszerek szedésével elkerülheted a kockázatot.
  • Jelentős rizikótényező a magas vérnyomás is. Mivel a magas vérnyomást gyógyszerekkel normalizálni lehet, feltétlenül indokolt, hogy hipertónia esetén ezeket a szereket éveken vagy akár évtizedeken át orvosi ellenőrzés mellett rendszeresen szedd. Élj sószegény étrenden, mert ez egymagában is csökkentheti a magas vérnyomást, de fokozza a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatását is.
  • A harmadik kockázatot jelentő tényező a dohányzás. Érdemes legalább negyvenéves kor felett a dohányzást abbahagynod; ha nem teszed, az első infarktus után feltétlenül.
  • A további rizikótényezők az elhízás, a cukorbetegség és a mozgásszegénység. A diabétesz diétás és gyógyszeres kezelése, az ésszerű fogyókúra és a rendszeres mozgás nagymértékben képes csökkenteni az érelmeszesedés, ennek keretén belül a szívkoszorúér-elmeszesedés és a belőle származó infarktus kockázatát.
Szívinfarktust követően gyakran alkalmaznak gyógyszeres kezelést. A gyógyszerek egy része a magas vérnyomás kezelésében is használatos, más részük alvadásgátló, míg a harmadik csoportba a ritmuszavart kivédő szerek tartoznak, a negyedik csoportba pedig a vérzsírcsökkentő gyógyszerek. Szívinfarktus után a fenti gyógyszereket normális vérnyomás, illetve normális vérzsírszintek mellett is szedned kell, mert csökkentik az infarktus megismétlődésének kockázatát.

Ha még többet szeretnél megtudni az egyes betegségekről és kezelési módszerekről, kattints az InforMed oldalára!
Ezt is szeretjük