Remegés, izzadás, szívdobogás: durva lelki betegség a háttérben

Lever a víz, ha mások előtt kell beszélned? Ismerd fel időben egy súlyos lelki betegség tüneteit!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gondolattól is rosszul vagy, hogy nyilvánosan kell szerepelned? Lever a víz, ha egy közös üzleti vagy magánjellegű vacsorára vagy hivatalos? Rettegsz attól, hogy elpirulsz, vagy megremeg a kezed és a hangod? Folyamatosan attól tartasz, hogy valami roppant kínos dolog történik veled? Nem tudsz szabadulni a gondolattól, hogy valaki egyfolytában a hibáidat lesi? A tünetek egyértelműen egy gyakori pszichés betegségre, a szociális fóbiára utalnak.

Tünetek

  • Remegés, légszomj.
  • Erős szívdobogás.
  • Elpirulás, izzadás.
  • Hőhullámok.
  • Társas helyzetek folyamatos kerülése.
  • Irreális félelmek a társas érintkezések során.

Minél távolabb az emberektől!

A társas fóbiától szenvedők legjobban a nyilvános beszédtől és a közös étkezésektől tartanak, de irtóznak az olyan helyzetektől is, melyekben mások megítélhetik őket. Amennyiben egy szociális fóbiától szenvedő személy minden igyekezete ellenére belekényszerül egy ilyen szituációba - például egy munkahelyi beszámoló ürügyén -, akkor legtöbbször patakokban folyik a hátán az izzadság, szédül, remeg, és nem ritka, hogy eluralkodik rajta a pánik.

Súlyosabb esetben dolgozni is csak olyan helyre megy el, ahol nem kell emberek között lennie, és mindenkitől biztonságos távolságban maradhat. A sokszor bizonytalan eredetű lelki betegség viszonylag gyakori: az Amerikai Egyesült Államokban a lakosság 8, míg Magyarországon a lakosság 10%-a szenved a közösségi helyzetekben megjelenő irreális félelmektől.

Mi állhat a háttérben?

Egyes pszichológiai elméletek szerint a különböző fóbiákhoz kapcsolódó szorongásokat egy múltban gyökerező traumatikus élmény megidézése váltja ki. Például egy gyereknek akkor lesz víziszonya, ha egyszer majdnem belefulladt a tóba, míg a kutyafóbia egy gyerekkori harapás miatt is kialakulhat. Az elmélet támogatói szerint a nyilvános megszólalásoktól való félelem egy balul elsült gyerekkori feleletben is gyökerezhet, de az alaptalan rémület hátterében a családból hozott minták is állhatnak.

A legjobb tippek szorongás és depresszió ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

A félelmek egy része ugyanis tanulás révén, megfigyeléssel is elsajátítható: a félős szülők gyermekei is félősek lesznek - olvasható Atkinson és Hilgard Pszichológia című könyvében. Az sem ritka, hogy a betegség felnőttkorban alakul ki, mindenféle előzmény vagy örökletes tényező nélkül.

A baj nem jár egyedül

Sajnos egyáltalán nem ritka, hogy a kínzó tünetek legyőzése érdekében a lelki betegségtől szenvedő személyek alkohollal vagy más, szorongást csillapító szerrel próbálják meg oldani feszélyezett hangulatukat. Éppen ezért a szociális fóbia gyakran párosul valamilyen szenvedélybetegséggel, de a kóros rettegésnek más súlyos, egészségügyi és egzisztenciális következménye is lehet.

A folyamatos önértékelési zavaroktól szenvedő betegek társas kapcsolatai beszűkülnek, messziről kerülik a társasági életet, a nagyobb rendezvényeket, de a fóbia elhatalmasodása következtében már a telefon felemelése vagy egy egyszerű bevásárlás is óriási nehézséget jelenthet. Káros szenvedélyek helyett válassz egészségesebb megoldást a szorongásaid és a depresszió leküzdésére!

Az elmagányosodás miatt kialakuló depresszió és pánikbetegség tovább ront a helyzeten: a felelősség folyamatos hárítása és a feladatok elodázása a munkahelyen sem marad következmények nélkül. Előfordulhat, hogy a betegség egy idő után már súlyos megélhetési problémákat generál. A szociális fóbia - hasonlóan a többi lelki eredetű betegséghez - hosszútávon fizikai tünetek formájában is jelentkezhet: a folyamatos stresszhelyzetek egyenes következménye lehet például a magas vérnyomás vagy a gyomorfekély.

Hogyan gyógyítható?

Szerencsére nem muszáj együtt élni a mindennapokat alaposan megnehezítő szociális fóbiával, a betegség pszichoterápiával hatékonyan kezelhető. Az egyéni vagy - az ebben az esetben még eredményesebbnek bizonyuló - csoportos terápia kezdeti szakaszában gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.

Mit tehetsz te magad?

A betegség kezelése kognitív viselkedésterápiával történik, melynek lényege, hogy a frusztráló vagy félelmetesnek tűnő helyzeteket a beteg újraértelmezze. Mindezt kiegészíthetik relaxációs technikák. Az úgynevezett félelemkioltással magad is megpróbálkozhatsz oly módon, hogy a szorongást kiváltó helyzetektől nem menekülsz, hanem tudatosan keresed a megoldásukat. Az így gyűjtött pozitív élmények előbb-utóbb segítenek legyőzni a szociális fóbiát. Ha azonban nem birkózol meg a frusztráló szituációkkal, mindenképpen ajánlott szakember segítségét kérned.

Ezt is szeretjük