5 tényező, ami eldönti, hogy gyorsabban öregszel-e a korodnál!

Veszélyben vagy?

38 évesen 60-nak kinézni, és érezni magad? Előfordulhat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Már fiatalon jelentős eltérések lehetnek egy korosztály tagjainak biológiai életkora között - derült ki egy új tanulmányból, amelyet az amerikai tudományos akadémia folyóiratában - PNAS - közöltek.

A nemzetközi szakemberekből álló kutatócsoport egy új-zélandi város 1972-1973-ban született 954 lakóját követte nyomon.

Az öregedés üteme

A kutatók 18 különböző, az életkorral változó paramétert - többek között a testsúlyt, a vesefunkciót, a fogíny állapotát - vizsgálták meg a résztvevők 26, 32 és 38 éves korában.

Egy naptári év alatt három évet öregedni

Az eredmények szerint 38 évesen a résztvevők biológiai életkora a késő húszas évektől egészen a majdnem 60 éves kor körüli tartományig terjedt.

Vagyis néhányan szinte nem öregedtek a vizsgált időszakban, míg mások majdnem három biológiai évvel lettek idősebbek minden 12 hónap elteltével.

Terrie Moffitt, az amerikai Duke Egyetem munkatársa szerint a biológiai életkoruk alapján majdnem nyugdíjasnak számító résztvevők külsőleg leharcoltnak, fáradtnak néztek ki, rosszabbul teljesítettek az agyfunkciókat mérő teszteken, és a felfogóképességük is gyengébb volt. A többség esetében azonban csupán néhány év eltérés volt a biológiai és a valódi életkor között.

Az örök fiatalság titka: tibeti szerzetesek ezt az 5 gyakorlatot végzik naponta

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ettől öregszel

Egy korábbi ikerkutatás tanúsága szerint az öregedés üteme nem elsősorban a genetikán múlik - az csak 20-30%-ban befolyásolja -, sokkal inkább az életmódon. Ami jóval többet számít az öregedés gyorsítása szempontjából, az a dohányzás, a túlsúly, illetve elhízás, az ülő életmód, a fokozott stressz, valamint az egészségtelen táplálkozás.

Igazságtalan nyugdíjkorhatár

Az új-zélandi városban végzett vizsgálat eredményéről a kutatók a következőképpen vélekedtek:

- Az élet minden olyan területén, amelyet jelenleg a kronológiai életkorunk alapján szabályozunk, igazságtalanul járunk el, ha azonban többet tudnánk a biológiai életkorról, akkor sokkal méltányosabbak lehetnénk, törekedhetnénk a nagyobb egyenlőségre - hangsúlyozta a szakember, rámutatva, hogy a nyugdíjkorhatár például igazságtalan lehet azokkal szemben, akik teljesítményük csúcsán kényszerülnek visszavonulni.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A kutatók is meglepődtek

A kutatók nem számítottak arra, hogy már ilyen korai életkorban ekkora eltéréséket találnak. Mint hangsúlyozták, a mostani eredmények segíthetnek az öregedés ütemének lassítását célzó módszerek kidolgozásában, és az orvostudományra is hatást gyakorolhatnak.

- Ha valóban lassítani akarjuk az öregedés folyamatát annak érdekében, hogy megelőzzük a betegségek kialakulását, akkor már egészen fiatal korban közbe kell lépnünk - idézte a szakembert a BBC News.

Ezt is szeretjük