Pecsételő vérzés és gyakori fertőzések: erre a betegségre is gyanakodhatsz

Nőgyógyászati betegség, amelyre kevés tünet utal: figyelj a jelekre!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Pecsételő vérzés és gyakran visszatérő fertőzés is utalhat erre a betegségre, más egyéb tünete azonban szinte nincs is.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos a rendszeres nőgyógyászati ellenőrzés, hiszen ekkor súlyos és kevésbé súlyos, de mindenképpen kezelendő betegségekre derülhet fény. Többek közt például az ijesztő nevű méhszájsebre is.

Csalóka név: pontosan mi a méhszájseb?

Neve meglehetősen félrevezető, ugyanis a betegség nem egy olyan jellegű seb, mint ami például a bőrfelszínen jelentkezik. A méhszájseb - latin nevén cervicalisatiom - irritáció hatására jön létre, amikor a méhnyak csatornájából a hengerhám a méhszáj felszínére burjánzik át.

Az itt létrejövő hámréteg felszíne más, mint a méhszáj többi részének felülete, sokkal érzékenyebb és sérülékenyebb. Ennek kialakulását elősegíti, ha a hüvely természetesen savas kémhatása megváltozik, a méhnyak csatornájának hengerhámja számára kedvező ugyanis ez a közeg.

A hüvely pH-ja könnyedén megváltozhat például fertőzések következtében, de akár a túlzásba vitt intim higiénia is hozzájárulhat a belső egyensúly felborulásához, emellett fogamzásgátlót szedő nőknél is gyakran fordul elő.

Milyen tünetek utalhatnak méhszájsebre?

Ahogy feljebb is szerepel, viszonylag kevés tünete van ennek a betegségnek, illetve azok nem elég specifikusak: összetéveszthetőek más megbetegedésekkel. Mindenképp célszerű azonban orvoshoz fordulnod, ha az alábbiak bármelyikét tapasztalod.

  • Pecsételő vérzés: legtöbb esetben közösülés után vagy bármilyen más belső irritáció hatására jelentkezik enyhe vérzés, de ritkábban attól függetlenül is.
  • Visszatérő fertőzések, amelyekre legtöbbször folyás utal: a sérülékeny hámréteg miatt a hüvely fogékonyabb lesz a különböző fertőzésekre, miközben a savas kémhatás megváltozása egyébként is csökkenti a tájék védekező képességét. A kóros hüvelyi folyás akár enyhén véres is lehet.

Fájdalommal azonban nem jár a méhszájseb.

A méhszájseb lehetséges szövődményei

Önmagában a méhszájseb nem veszélyes, durva szövődményeket sem okoz ez a típusú elváltozás. Azonban fontos, hogy az érzékeny és folyamatosan irritált terület miatt kialakuló fertőzések már járhatnak súlyosabb szövődményekkel, gyulladásokkal, amelyek hosszabb távon akár meddőséghez is vezethetnek.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A méhszájseb gyógyítása

A méhszájseb kezelhető lézeres vagy elektromos égetéssel, fagyasztással és ecseteléssel is. A gyógyulás ideje hosszabb, legalább egy hónap. Ezeket szükséges kiegészíteni olyan kezelésekkel, amelyek segítik a hüvelyflóra kémhatásának helyreállítását.

Megelőzés
A méhszájseb kialakulását így előzheted meg: a betegség elkerülésében fontos szerepet játszik a hüvely természetes savasságának megtartása, például tejsavas öblítéssel vagy kúp használatával, esetleg vény nélkül is kapható probiotikus tamponokkal.
Ezt is szeretjük