De miért fáj a másnaposság? A tudomány válasza a január 1-jei kérdésre

Mi zajlik a szervezetedben a túlzott alkoholfogyasztás hatására?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy jól sikerült szilveszteri buli után sajnos megvan az esélye, hogy másnaposan ébredsz.

De vajon mi okozza a kellemetlen tüneteket, mi megy végbe a szervezetben ilyenkor? Cikkünk a Johns Hopkins Egyetem írása alapján készült.

Az alkohol hatása a szervezetre

Az alkohol nem csupán a májra és az agyra van rossz hatással, hanem a vesékre, a szívre, az erekre, sőt, a gyomorra és a különböző hormonális és szabályozó rendszerekre is.

A másnaposság tipikus tünetei a fejfájás, a rossz közérzet, a hasmenés, az étvágytalanság, a fáradtság, a hányinger, valamint a fényre, a hangokra és a mozgásra való érzékenység. Az előző napi alkoholfogyasztás kihat továbbá a kézügyességre, a memóriára, a reakcióidőre, a vizuális-térbeli képességekre és a figyelemre is.

Mi felel a másnaposságért?

Az alkohol hatására kialakuló zavarok egy része nem aznap, hanem másnap jelentkezik, és legfeljebb 72 óráig tart. Az alábbi okok együttesen felelősek a másnaposság érzéséért.

Dehidratáció

Az alkoholfogyasztás során a vesék fokozott terhelésnek vannak kitéve. A vizetelürítés lényegesen megnövekedik, ami a szervezeted dehidratáltságához vezet, az pedig fejfájást és rossz közérzetet, szédülést okozhat.

Másnaposság ellen: a 10 legerősebb gyógymód

Nézegess képeket!

Elolvasom

Cukrok

Nem mindegy, hogy valaki milyen iatlfélét fogyasztott. A vodka vagy fehér bor sokkal kisebb problémát okoz, mint a magas cukortartalmú alkoholfélék. Utóbbiak fokozzák a szervezet szerotonin szintjét, ami fejfájáshoz vezet.

Etanol

Az erek kitágulnak, amitől a bőr kipirosodik és a szívverés is fokozódik. Az előbbi miatt az agy oxigénellátása nem optimális, ami fokozza a fejfájást. A máj megfeszített erővel próbálja megtisztítani a vért az etanoltól és az acetaldehidtől, az az alkohol, amit nem tud lebontani tovább kering a vérben, amíg nincs kapacitás arra, hogy a máj kivonja a szervezetből.

Gyulladásos anyagok

Az alkohol megnöveli bizonyos gyulladásos anyagok szintjét a vérben, ami befolyásolja a különböző természetes hormonokat. Irritálja a gyomor nyálkahártyáját, ami által a hányinger fokozódik, illetve nő a vérzés esélye.

Alkoholos májzsugorodás

A sorozatos alkoholfogyasztás májzsugorhoz - májcirrózishoz - vezethet. Elképesztő képeket mutatunk arról, hogy mit tesz az alkohol a májjal!

Láttál már alkoholos májkárosodást? Csak erős idegzetűeknek ajánlott fotók

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük