Áttörés a rák gyógyításában! Egymilliárd forintot szán az új módszerre az Unió

Lényegesen kevesebb lehet a mellékhatás.

nagykep?cikkid=169498&kep=kutatono1-lead
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több mint egymilliárd forinttal támogatja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap azt a kutatást, melynek célja a személyre szabott tumorterápiában alkalmazható, könnyen változtatható szerkezetű gyógyszerjelölt vegyületek kifejlesztése.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem - ELTE - vezette konzorcium kutatásában arra vállalkozott, hogy olyan vegyületeket állít elő, amelyek egyes komponensei az elérni kívánt hatás és a kezelendő tumor típusa szerint könnyen változtathatók. Ez a célzott terápiás eljárás lehetővé teszi a rákos betegek hatékonyabb, kevesebb mellékhatással járó kezelését. A projektet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 1,2 milliárd forinttal támogatja, amelyből az ELTE részesedése mintegy 370 millió forint.

Áttörést hozhat a rák gyógyításában

A rákos megbetegedések többségének gyógyítása a mai napig nem megoldott, különösen igaz ez a nem vagy nehezen operálható, magas halálozási arányt mutató tumorok esetén, amilyen például a hasnyálmirigy- vagy a tüdőrák.

A kutatók nagy reményeket fűznek a célzott tumorterápiához, amely áttörést hozhat a rák gyógyításában. Ez az eljárás azon alapul, hogy a gyógykezelés során olyan gyógyszereket alkalmaznak, amelyek specifikusan a tumorsejteket ismerik fel.

Csak a tumorsejtet támadják, kevesebb lehet a mellékhatás

Az ilyen gyógyszermolekulák általában három összetevőből állnak: a tumorellenes hatóanyagból, a tumorsejtek szelektív felismeréséért felelős irányító komponensből és az ezeket összekapcsoló egységből, amely megfelelő körülmények között elhasad, így a szabad hatóanyag kifejtheti hatását. Mivel sokféle tumortípus ellen kell megfelelően specifikus gyógyszert készíteni, a három alkotóelem sokféle kombinációjára lehet szükség.

Ennek könnyű kialakítására alkalmas komponensek tárházát kívánja előállítani az a konzorcium, amely Mező Gábor tudományos tanácsadó - ELTE - vezetésével jött létre a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézete és a ComInnex Kutatás- Fejlesztési Zrt. részvételével.

A Széchenyi 2020 Program keretében támogatott kutatások eredményeként a személyre szabott célzott tumorterápiában alkalmazható mintegy száz gyógyszerjelölt előállítására alkalmas komponenst fognak létrehozni, és az ezekből elkészíthető gyógyszerjelöltek nagy részét vizsgálni is fogják a különböző tumortípusokon. A kutatáshoz kapott támogatás segítségével nyolc-tíz ember munkahelyét sikerül megőrizni, valamint öt-nyolc új kutatói és asszisztensi állást létrehozni.

Ezt is szeretjük