Fejfájás, emésztési zavarok, gyulladás ellen

Elfeledett csodaszer

Nemcsak a molyok távol tartására használhatod, annál lényegesen sokoldalúbb növény a levendula.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ki hitte volna, hogy egy orvosság ilyen jó illatú is lehet? A parfümök, szappanok és illatzacskók készítéséhez hosszú ideje használják a füzérekben nyíló, lila vagy világoskék virágokkal ékes levendulát.

A növény olajai ugyanakkor az egészség megőrzésében is régóta jelentős szerepet játszanak: elősegítik az emésztést, oldják a szorongást, és segítenek az álmatlanság leküzdésében. Ezek egyike, a perilil-alkohol ráadásul kutatások szerint ígéretesnek tűnik a rák gyógyításában is.

Emésztési zavarokra levendulateát

A levendula virágából könnyűszerrel teát is készíthetsz, mely elősegíti az emésztést, és bélfertőtlenítő hatással bír. A benne lévő olajok ellazítják a bélrendszer simaizomzatát, így csillapítják az étkezés utáni gyomor- és bélgörcsöket, illetve mérséklik a bélszelek képződését.
Ha emésztési zavarokkal küzdesz, áztass egy púpozott teáskanál levendulavirágot egy csészényi forrásban lévő vízbe tíz percre, majd leszűrve fogyaszd el. A növényből készített tinktúra is hatékony: kockacukorra tegyél három-öt cseppet, és edd meg.

A nyugalom illata fejfájás ellen

Fejfájás esetén nem kell azonnal a gyógyszerek után nyúlnod, sokkal természetesebb módja is van annak, hogy megszabadulj a kínzó problémától. A levendula illatát a linalil-acetát nevű molekulák adják - ez az illóolaj az agyban a szaglóideg stimulálásával megnyugtatja a központi idegrendszert. Belélegzése hasonlóan hatékony lehet, mint néhány erős és sokszor függést is okozó altató vagy fájdalomcsillapító szedése. A levendula szárított virágját tasakba varrva a párnád alá teheted, hogy biztosítsd a zavartalan pihenést.

A fejfájás legjobb természetes ellenszerei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha a belélegzésnél erősebb hatásra van szükséged, fejfájás ellen tegyél egy kevés levendulaolajat mindkét halántékodra, masszírozd a bőrbe, és élvezd a gyors enyhülést. A levendulaolaj ugyanis enyhe fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik: gátolja a fájdalomjeleket hordozó idegi impulzusok átvitelét. Ha stresszes életet élsz, akkor is kiválóan hasznosíthatod a lila növényt: a szorongást vagy a feszültséget is remekül enyhíti - bizonyítottan serkenti az ellazulást segítő agyhullámokat.

Így használd!

Tedd a levendula illóolaját párologtatóba, vagy adj belőle három cseppet egy lábos forró vízhez, és lélegezd be a gőzét. Ha bőven van időd, keverj levendula-fürdőolajat vagy egy marék szárított levendulavirágot a vízhez, és vegyél egy nyugtató fürdőt. Noha a levendulaolajat közvetlenül a bőrön is alkalmazhatod, előfordulhat, hogy irritációt okoz, ezért érdemes körültekintően használni. Valamilyen könnyű hordozóolajjal, például olívaolajjal keverd össze.

Gyulladás és fertőzések ellen

A levendula számos előnyös tulajdonsága közé tartozik az is, hogy gyulladáscsökkentő hatással bír - enyhíti a viszketést, ezért nagyszerű gyógyír a rovarcsípésekre. Ha szúnyogok támadtak meg, vagy egy pókkal kerültél nem túl szerencsés kapcsolatba, keverj néhány cseppet a levendulaolajból egy evőkanál hordozóolajba, és dörzsöld a problémás területre. A hatást hamarosan érzed majd: enyhül a viszketés, és a bőr pirossága is megszűnik.

Rákellenes?

Rákkutatók megfigyelték, hogy a levendulában található vegyületek egy csoportja, az úgynevezett monoterpének gátolják a rákos sejtek kialakulását, és megakadályozhatják osztódásukat.

Az eddigi vizsgálatok a lágyszövetek - többek között a máj, az emlő és a prosztata - rosszindulatú daganataira irányultak, és kiderült, hogy a monoterpének lassíthatják ezek növekedését. Egyelőre túl korai lenne kijelenteni, hogy a levendula gyógyítja a rákot, az előzetes eredmények azonban ígéretesnek bizonyultak.


Cikkünk a Reader's Digest 1001 otthoni gyógyír című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük