Nikotintapasz a leszokáshoz? Csak ilyenkor segít!

A szakértők szerint

A leszokást fontolgatod? Valóban szükséged van hozzá segítségre?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vérvizsgálat segíthet megtalálni a dohányosoknak azt a stratégiát, amely jobb eséllyel szoktatja le őket - írták amerikai tudósok.

Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a leszokást megkísérlők akár 60%-a is újrakezdi a dohányzást már az első héten - tudósított a BBC hírportálja a brit Lancet Respiratory Medicine című szaklapban megjelent kutatásról.

Milyen gyorsan bontja le a szervezet a nikotint?

A nikotin egyike a cigarettában található, legerősebb függőséget okozó szereknek. Amikor a szervezetben csökken az anyag mennyisége, a dohányosok sóvárognak az újabb adag után, ez arra készteti őket, hogy újra rágyújtsanak.

A Pennsylvaniai Egyetem kutatói mintegy 1240 önkéntest toboroztak, akik különböző leszoktató programokban vettek részt. Vérvizsgálattal megállapították, hogy a nikotin lassú vagy normális ütemben bomlik-e le a szervezetükben.

Nikotintapasz, vareniklin, placebo

A résztvevők más-más kezelést kaptak: volt, aki nikotintapaszt, más egy vareniklin nevű hatóanyagot, a harmadik csoport hatóanyag nélküli tablettát, vagyis placebót.

A vareniklin vényre kapható, nem nikotinalapú szer. Az orvos, aki felírja, összeveti a szer lehetséges mellékhatásait - melyek közt a depresszió és az öngyilkosság kockázata is szerepel - a dohányzás folytatásának ártalmaival.

Képeken 6 bevált dolog nikotinéhség ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mikor ajánlott a nikotintapasz?

A kutatók azt állapították meg, hogy azok, akiknek a szervezete normális ütemben bontotta le a nikotint, jobb eséllyel szoktak le a dohányzásról a vareniklinnel, mint nikotinpótló tapasszal.

Azok az önkéntesek azonban, akiknél a nikotin lassabban bomlott le, mindegyik módszerrel hasonló arányban jártak sikerrel, de a vareniklin használatakor több mellékhatásról számoltak be.

- Akik normális ütemben bontják le a nikotint, azoknak a tapasz kevesebb segítséget nyújthat, de kétszer akkora sikerrel szokhatnak le a tablettával. A népesség egyharmadának, amely lassabban bontja a nikotint, a tapasz lehet hasznára - magyarázta Caryn Lerman, a kutatás egyik vezetője.

A nikotin lebomlását mérő vérvizsgálatot jelenleg kutatók alkalmazzák, de szélesebb körű használatra is könnyen át lehetne alakítani.

Ezt is szeretjük