A köszvény 5 tünete és kezelése

A köszvény szinte népbetegség, rengetegen szenvednek tőle, mégis sokan hagyják kezeletlenül. Pedig hosszú távon vesekövet és torzulást is okozhat.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A köszvény tulajdonképpen nem más, mint fájdalmas ízületi gyulladás, mely általában rohamokban jelentkezik, változó mértékű fájdalmat okozva. A gyulladást a szervezetben felhalmozódott húgysav okozza, mely normális körülmények között is jelen van a testben.

Mire vezethető vissza a köszvény kialakulása?

Ha szervezetedben a húgysav szintje egészségtelenül megnövekszik,  köszvényt okoz. A folyamatnak három fő oka lehet: az egyik, hogy a vesék valamilyen okból kifolyólag nem tudják eltávolítani a felgyülemlett húgysavat, a másik pedig egy olyan betegség jelenléte, mely meggyorsítja a sejtek pusztulását. Ilyen lehet például bármely vérképzőrendszert érintő betegség, illetve daganatos betegségek is okozhatják. A harmadik gyakori ok, ha örökletes vagy gyógyszeres úton a vesék kiválasztóképessége csökken.

Kik veszélyeztetettek igazán?
A betegség a középkorú férfiakat, és idősebb korban – változókor után – inkább a nőket érinti. Súlyosabb formái viszont általában harminc éves kor alatt kezdődnek, melynek oka szinte mindig valamilyen örökletes betegség. Ha a betegség hosszabb ideig áll fent, úgymond idültté válik, akkor torzulást vagy  vesekövet okoz.

A köszvény tünetei

  • A köszvény eleinte jellemzően éjszaka okoz panaszokat, ilyenkor egy vagy több ízületben éles, erős fájdalom tapasztalható.
  • Az érintett ízületek megduzzadnak, érintésre fájdalmassá válnak.
  • A felettük lévő bőr vörös, fényes és meleg tapintású.
  • Egy idő után a bőrnek ezen területei viszketni és hámlani kezdenek.
  • De egészen általános panaszok is kiegészíthetik a köszvény jellegzetes tüneteit, mint amilyen például a láz, a hidegrázás, vagy az általánosan rossz közérzet, gyengeség.

Mely területen a legáltalánosabb a köszvény?

A legáltalánosabb területei a nagylábujj, a boka, a térd, a csukló és a könyök. A gerinc, a csípő és a váll csak ritkán betegszik meg.

Képeken a legjobb hazai gyógyfürdők

Nézegess képeket!

Elolvasom

A köszvény kezelése

A kezeletlen köszvény rendkívül gyorsan terjed, és egyre nagyobb fájdalommal jár. Általában szájon át szedhető gyógyszerekkel csökkentik a gyulladást és ezáltal a fájdalmat is. Ha valamilyen gyomorbántalom miatt ez nem megoldható, akkor injekció formájában is kérhető a gyógyszer. Ezen kívül elterjedt gyakorlat a készítmény ízületbe történő fecskendezésére, mely azokban az esetekben célravezető, amikor még csak egy területen tapasztalhatók a problémák.
A kezelés alatt fontos, hogy sokat maradj ágyban, pihentesd az ízületeidet. A tévhittel ellentétben a terület borogatása, vagy felpolcolása nem segít - igaz, nem is ront a helyzeten.

A régebb óta tartó köszvény esetében kötelezően meg kell inni napi három liter folyadékot, és messziről kerülni kell az alkoholfogyasztást. A túlsúly és a helytelen táplálkozás fájdalmasabbá teszi a tüneteket, ezért, ha lehet csökkentsd a fehérje beviteled, egyél kevesebb vörös húst és hagyd el a belsőségek fogyasztását.

Kezelés nélkül egy-egy roham akár több hétig is eltarthat, míg a megfelelő kezelés mellet hamar megszűnnek a tünetek.

A köszvény gyógyítása a népi gyógyászatban

Érdemes kezelned a betegséged az évszázadok óta használt csalános gyógyítással. Őseink nagy köteg friss csalánnal ütötték a sérült felületet, mivel a csalán olyan aminosav származékokat tartalmaz, melyek segítik a szervezetben túlzottan felgyülemlett húgysav kiürülését.

Ezt is szeretjük