Izomcsomó: mennyi idő alatt lehet kimasszírozni?

A gyógymasszőrt kérdeztük

Farkas Lehel elmondja, mit kell tenned az izomcsomók ellen.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fájdalmas, gyakran a mozgást is korlátozó izomcsomók számtalan helyen kialakulhatnak - háton, nyakon, combban, lábszárban, karban -, attól függően, hogy milyen szinten ért tartós, egyoldalú megterhelés és stressz.

Cikkünkben Farkas Lehel okleveles gyógymasszőr mesél arról, hogy a komolyabb csomósodások hosszú évek alatt alakulnak ki, így eltüntetésükhöz időre van szükség. Ha mégis a gyors megoldások híve vagy, és erőlteted, az további sérülésekhez vezethet.

Miért alakulnak ki az izomcsomók?

- Az izomcsomók kialakulásának a hátterében a helytelen életviteli szokások állnak, ezen belül is a túlerőltetett, megfeszített tempójú, nem megfelelő edzésforma, ami miatt az izomrostok traumát szenvednek el, mikroszakadások alakulnak ki.

Ilyenkor az izomrostok tömörödnek, a környező idegrostok nyomás alá kerülnek. Így az izomzat vér- és oxigénellátása, anyagcseréje rosszabbodik, funkciója megváltozik, feszültség keletkezik benne, és gyulladás alakul ki. Ezek a területek érzékennyé, tapintásra fájdalmassá válnak - magyarázza Farkas Lehel gyógymasszőr.

A fent említetteken túl izomcsomók keletkezését kiválthatja még fertőzés, helytelen testtartás, gerincsérv, sport- és baleseti sérülés, stressz, kimerültség, mozgáshiány, ülőmunka, monoton, egyoldalú fizikai munka is.

Mennyi időbe telhet a kimasszírozásuk?

Az izomcsomók eltüntetése rendkívül összetett feladat, sok türelmet és figyelmet igényel, hosszadalmas munkáról van szó. Egyénenként változó, hogy mennyi időt igényel a kimasszírozásuk. Míg a kisebb, borsónyi csomókat egy év alatt szépen el lehet tüntetni, a nagyobbaknál hosszabb időre lehet szükség.

Ezek a leggyakoribb irodai ártalmak

Nézegess képeket!

Elolvasom

- A gyógymasszázs segít visszaállítani az egészséges izomtónust azáltal, hogy szétmorzsolódik, megnyúlik a kórosan tömörödött izomszövet. Ráadásul az idegrendszerre is serkentőleg hat, a nyugodt, relaxációs állapot elérése pedig segíti a gyógyulást. A gyógykezelések alatt használhatóak nyugtató és a felszívódást elősegítő gyógynövényalapú kenőcsök, mint például körömvirág, árnika, fekete nadálytő. Mindemellett a masszírozás végén használható főleg a csomós területeken mezei zsurlófüves vagy körömvirágos borogatás - részletezi Farkas Lehel.

Előfordulhatnak azonban nagyon durva izomcsomósodások is, amelyek rettenetes fájdalmat okoznak. Ilyenkor nem szabad nekiesni masszázzsal, meg kell várni, amíg a gyulladás kicsit alábbhagy. Ezekben az esetekben akár orvosi segítségre, gyulladáscsökkentő injekció adására - infiltrációs technika - is szükség lehet.

A masszázs önmagában kevés

Hosszú távon csak akkor képes felszívódni a csomósodás, ha önmagaddal és a világgal szemben alkotott nézeteidet felülvizsgálod, átalakítod - ahol szükséges. Emellett érdemes változtatnod étkezési szokásaidon is: fogyassz több olyan ásványi anyagot, nyomelemet és vitamint, amelyek karbantartják az izomzatodat. Ilyen többek között a kalcium, a magnézium, az E-vitamin vagy a - természetes formájában az ananászban megtalálható - bromelain. Végül fontos, hogy fogyassz naponta legalább két liter vizet, és rendszeresen mozogj: jó lehet a kocogás, a jóga, a pilates, a gerinctorna.

Ezt is szeretjük