Így használd a fahéjat puffadás, kimerültség és köhögés ellen!

Nemcsak a konyhád elengedhetetlen tartozéka, egészségügyi célokra is remekül használható!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fahéj az egyik legrégebbi olyan ismert fűszer, melyet a gyógyászatban is alkalmaznak. Te talán inkább sütéshez használod, ám a középkorban annyira értékes volt a fűszernövény, hogy még pápáknak is ajándékozták. Cikkünkből megtudhatod, miért.

Eredete és fajtái

A fahéj a babérfafélék - Lauraceae - családjába tartozik. Elsősorban a ceyloni növényt - Cinnamomum ceylanicum -, egy mintegy tíz méter magas, örökzöld fa héját dolgozzák fel, melynek ovális levelei szegfűszegillatúak. Emellett a kínai fahéjat - Cinnamomum aromaticum - is használják.

Hasznos vegyületei

A gyógyászatban a fa héját alkalmazzák, mivel az tartalmazza a hatóanyagokat. A kínai fahéjnak a virágait is használják. A ceyloni fahéj illóolajat, kumarint, valamint cseranyagokat tartalmaz. A kínai fahéjban még nagyobb arányban van jelen baktériumölő hatású illóolaj. A fahéj és a vízgőz-desztillációval belőle kinyert fahéjolaj gátolja a gombák növekedését és a spóraképződést, továbbá serkenti a gyomor-bél traktus izomműködését, fokozza a gyomorsav kiválasztódását is.

Kimerültség ellen - fahéjas fürdő

Az aromaterápiában a fahéjat elsősorban élénkítő, serkentő hatásáról ismerik. Fokozza az életkedvet, felszabadít, és bátorságra ösztökél. Párologtathatod a hálószobában, vagy egy-egy cseppet az ujjadra téve finoman bedörzsölheted a halántékodat. A legkellemesebb megoldás azonban kétségkívül a fahéjas fürdő.

Tégy 15-20 csepp olajat egy deciliter tejbe - ez azért fontos, mert az olaj nem oldódik vízben. Miután alaposan elkeverted, öntsd az egészet egy kád forró vízbe, majd mártózz meg benne, és maradj, amíg jólesik.

15 csodás fűszernövény

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ellenjavallatok és mellékhatások
Ne alkalmazd a fűszernövényt gyomor-bél fekélyek, fahéj elleni túlérzékenység esetén, illetve terhesség alatt se. Használata során a bőr és a nyálkahártya allergiás reakciói előfordulhatnak.

Puffadásra - fahéjtea

Tudományosan elismert a fahéj alkalmazása étvágytalanságra és emésztési panaszokra, például puffadásra, teltségérzetre és a gyomor-bél traktus enyhe, görcsös panaszaira. Bár egyesek szerint a fahéjtea fogyaszt is, az emésztési problémáidat biztosan megszünteti. Vásárolhatsz filteres változatot, ám az alábbi recept alapján te magad is elkészítheted.

Egy teáskanál apróra vágott, szárított fahéjat forrázz le 2 dl, forrásban lévő vízzel, hagyd állni lefedve tíz percig, majd szűrd le! Ízesítheted egy kevés mézzel. Ha hajlamos vagy a puffadásra, érdemes rendszeresen fogyasztanod: igyál meg minden főétkezést követően egy csészével.

Köhögés ellen - inhalálj!

A természetgyógyászatban a fahéjat belsőleg nem csupán emésztőrendszeri panaszok, hanem megfázásos betegségek - köhögés, nátha - ellen is használják. Több más fűszerhez hasonlóan ugyanis a fahéj is rendelkezik antibakteriális és gyulladásgátló tulajdonságokkal. A hagyományos indiai orvoslás, az ayurvéda szerint a fűszernövény meghűléses betegség esetén izzadást idéz elő, ami segíti a gyógyulást.

Tévhitek a nátháról

Ha biztosra akarsz menni, nem csak a természetes gyógymódokat kell ismerned. Érdemes tisztában lenned az egyszerű megfázásos betegségekkel kapcsolatos tévhitekkel is.

Legegyszerűbben inhalálás során tudod kihasználni a fűszernövény előnyös tulajdonságait. Forralj fel egy kisebb edényben vizet, majd vedd le a tűzhelyről, és csepegtess bele tíz csepp fahéjas illóolajat. Hajolj fölé, és boríts a fejedre törölközőt, hogy a pára ne illanjon el! Tíz percen át inhalálj, majd bújj be a takaró alá.

Cukorbetegség ellen is?

Az elmúlt években több olyan tanulmány is napvilágot látott, mely a fahéj diabéteszre gyakorolt jótékony hatását támasztotta alá. A kettes típusú cukorbetegség
esetében segíti a vércukorszint szabályozását. Egyes természetes vegyületei javítják az inzulinfunkciót: napi fél kiskanálnyi mennyiség is leviszi a vércukrot. Ráadásul ugyanekkora adagja csökkenti a szervezet összkoleszterinszintjét, és megakadályozza a vérrögképződést.

Cikkünk az Athenaeum Kiadó Kis kolostori patika című könyve segítségével készült.

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük