Mindent a gyomorszűkítésről

A gyomorszűkítést a fogyókúrák legdrasztikusabb fajtájának tekintik. Pedig nem csak a kilók elleni harcban bevethető fegyver.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyomorműtét egyre elterjedtebb eljárás azoknak, akik nagyon nagy felesleggel rendelkeznek, és képtelenek más úton megszabadulni a súlyuktól. Sokan viszont úgy gondolnak a lehetséges műtétre, mint egyértelmű megoldásra, hiszen a műtét évi 50 kiló mínuszt ígér.

Nem szabad megfeledkezi arról, hogy a gyomorszűkítés egy orvosi beavatkozás, mely csak indokolt esetben, a beteg megfelelő felvilágosításával és beleegyezésével történhet meg.

Kiknek javasolt a műtét?

A gyomorszűkítő műtét csak nagy túlsúly esetén javasolt, ami ebben az esetben 40 feletti testtömeg-indexet jelent. De a nagy súly még nem elegendő ahhoz, hogy a műtét indokolttá váljon. Ha már legalább öt éve nem tudsz lefogyni, és állandó jojó-effektustól szenvedsz, valamint a túlsúlyodból adódóan egy, vagy akár több kísérő tünettel is – mint a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás - rendelkezel, akkor érdemes elgondolkoznod a gyomorszűkítés lehetőségén. A műtét után képessé válsz egy év alatt akár 50 kilót is lefogyni úgy, hogy nem hízod vissza.

Megszünteti a cukorbetegséget?

Egy ausztrál kutatók által lefolytatott kisebb vizsgálat bizonyítja, hogy az elhízás ellen végzett műtét után a cukorbetegség gyógyul. Az elhízás a diabétesz egyik fő kockázati tényezője, és mindkét állapot egyre gyakoribb világszerte. A kutatók megállapították, hogy a gyomorszűkítő műtéten átesett betegek közül ötször annyian gyógyultak ki a diabéteszből a műtétet követő két éven belül, mint azok, akik a hagyományos kezelést kapták.

Az 55 résztvevő közül 29-nél végeztek műtétet, és közülük 22-nél a diabétesz javulását figyelték meg. A 26 nem műtött betegből mindössze 4 gyógyult.

– Ez jelenleg a diabétesz elleni legjobb kezelési módszer, és a kockázata is igen alacsony – írja dr. John Dixon melbourne-i kutató, az 55 beteg bevonásával készült vizsgálat vezetője.
Forrás: InforMed

Kiknek nem javasolt?

Természetesen a fent említett feltételek jelenléte még nem teszi minden esetben lehetővé a műtéti úton történő fogyást. Rengeteg kizáró tényező is van, melyekre a többszöri és igen átfogó kivizsgálások során derülhet fény. Néhány kizáró ok, a teljesség igénye nélkül:

  • 18 év alatt, illetve 65 év fölött nem javasolt.
  • Valamilyen szervezetben tapasztalható fertőzés vagy gyulladás esetén.
  • Terhesség vagy szoptatás időszakában.
  • Alkohol- és drogfüggőségnél.
  • Rosszindulatú daganatos betegség miatti kezelés az elmúlt öt évben.

Gyomorgyűrű – hogy is működik?

A gyomorgyűrű egy szilikonból készült gyűrű, melyet leginkább úgy kell elképzelni, mint az övet a nadrágodon. Az állítható gyűrűt laparoszkópiás eljárással a gyomor köré helyezik, ezáltal két gyomorfelet képezve. A felső rész kisgyomorként működve csak nagyon kevés táplálékot képes befogadni, így már pár falat után teltségérzetet érzel. Amikor a táplálék nagyon lassan átszivárgott az alsó gyomorba, újra lehet enni néhány falatot.

A műtét mindössze három napos kórházi tartózkodást jelent, és egy hét után már fizikai terhelés is lehetséges. Az első néhány hónapban oda kell figyelni a bevitt táplálék mennyiségére, amíg a kisgyomor megszokja a kevés evést. Ebben az időszakban ugyanis megvan annak a veszélye, hogy kitágul. Ezután pedig a fogyás mértékének megfelelően a gyűrűt az orvos bármikor fájdalommentesen átállíthatja.

Mennyibe kerül?
Maga a műtét nem kerül pénzbe, hiszen az egészséget már károsító kövérség esetében a gyomor megműtését támogatja a társadalombiztosítás. A szilikonos gyűrű árát azonban csak nagyon indokolt esetben téríti meg az Országos Egészség Pénztár – ekkor is csak legfeljebb a 80%-át. A gyűrű nagyjából félmillió forintba kerül.

OLVASD EL EZT IS!

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük