A gégerák 7 előjele

Dohányosok figyelem!

A gégerák szerencsére a viszonylag jól gyógyítható rákok közé tartozik, különösen akkor, ha nagyon hamar felfedezik a betegséget.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gégerák szerencsére a viszonylag jól gyógyítható rákok közé tartozik, különösen akkor, ha nagyon hamar felfedezik a betegséget. Ebben segítünk most, hogy megismerd a tüneteit.

A gége elhelyezkedése és felépítése

A gége mintegy öt centiméter hosszú, cső alakú szerv, amely nyakadon, a légcső fölött helyezkedik el. Falát porc alkotja. A gége mellső falát alkotó porc nyakadon jól kitapintható, ez az ádámcsutka. A gégében helyezkedik el a két hangszalag, V-alakban. A hangszalagok izomnyalábok, melyeket laphámmal fedett nyálkahártya borít. A gége és a légcső mögött helyezkedik el a nyelőcső, mely szintén a garatból nyílik, ugyanúgy, mint a gége, ahhoz igen közel. Nyeléskor egy rugalmas lemez, a gégefedő ráhajlik a gégebemenetre, megakadályozva, hogy az étel vagy ital a légutakba jusson.

Egy kis statisztika
Férfiakban és nőkben együtt véve a rákos megbetegedések mindössze egy százalékát teszik ki.
Ha csak a férfiakat tekintjük, akkor a rákos megbetegedések 3 %-ában gégerákot diagnosztizálnak.
Ugyanakkor a fej-nyak daganatainak több mint 2 %át adja.
A gégerákban szenvedő erős dohányosok esetében húsz-harmincszor nagyobb a halál kockázata, mint a nem dohányosok körében.

Hol helyezkedik el a gégerák?

A gégerákok valamivel kevesebb, mint fele a hangszalagokból indul ki. Több mint 50 %-a fölötte, és csak elenyészően kis része a hangszalagok alatt mutatható ki először. A kiindulási helynek a tünetek megjelenése, a kórisme felállíthatósága és a gyógyíthatóság szempontjából van óriási jelentősége. A hangszalagok feletti területből kiinduló daganatok esetében a rekedtség csak későbbi tünet, s ilyenkor a féloldali, nyeléskor jelentkező, fülbe sugárzó fájdalom a jellegzetesebb tünete.

A gégerák tünetei

  • Fájdalom, mely már a tumor növekedésével jár.
  • Rossz szagú lehelet.
  • Nem múló, sőt fokozódó, egyoldali, fülbe sugárzó nyelési fájdalmak
  • Akaratlan fogyás.
  • Csomóérzés a torokban, mintha megakadt volna valami.
  • Szűnni nem akaró köhögés és rekedtség.
  • Nehéz nyelés és csuklás, evés után, közben.

Mitől alakulhat ki a gégerák?

A gégerák kialakulhat minden kézzel fogható ok nélkül, akárcsak a többi rákos betegség. A dohányzás azonban súlyosan megnöveli az esélyét. Gyakorlatilag minden szál cigaretta számít. A legsúlyosabb tényező azonban az, ha e mellett valaki még nagy mennyiségű, rendszeres alkoholfogyasztó is. A két tényező együttesen képes az egyén esélyeit akár az ötszörösére is növelni.
Érdekes adat, ha megfigyeled a keretes részben található statisztikát és azt a kimutatást, miszerint a dohányosok - különös tekintettel a láncdohányosokra – minimum 15 %-a gégerákban hal meg, holott ez a megbetegedés a rákos betegségeknek mindössze az egy százalékát teszi ki.

Kezelése

Természetesen a választott kezelés mindig a betegség stádiumától függ, de alapvetően műtét vagy sugárkezelés jöhet szóba. Ha a daganat érinti a hangszálakat, vagy legalábbis közel helyezkedik el hozzájuk, akkor igyekeznek a műtéti beavatkozást elkerülni, nehogy megsértsék az eredeti beszédhangot.

Tudni kell ugyanis, hogy a gégerák alapvetően veszélyezteti a hangot, van olyan beteg, aki elveszíti beszédképességét, mely a későbbiekben csak gépi úton megoldható. De ugyanígy visszamaradhatnak a betegség után nyelési nehézségek is.

A cikk megírásához segítségül a daganatok.hu oldal szolgált.

Ezt is szeretjük