Fáradtságűző, rákellenes, szívvédő

Mi az?

Súlyos és kevésbé súlyos betegségeket előzhetsz meg természetes úton. Csak a táplálkozásra kell odafigyelned.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ősz vége felé közeledve egyre fogynak a friss zöldségek, gyümölcsök. Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen ilyenkor is könnyen hozzájuthatsz különféle magvakhoz, gabonafélékhez, vagy éppen szójához, melyek igencsak jótékony hatással vannak egészségedre.

Magvak

Az egészséges zsírsavakban gazdag tökmag, szezám- és napraforgómag hatalmas mennyiségű fitovegyületet tartalmaz. Ezek a vegyületek nem csak a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen védenek, hanem jó hatással vannak az őszi krónikus fáradságra. A magvakban található esszenciális zsírsavak őrködnek a szív- és érrendszer, valamint a bőr egészsége felett. A kutatók jelenleg azt vizsgálják, hogy a szezámmagban található sziringinsav képes-e megvédeni a bőr sejtjeit az ibolyántúli sugárzás okozta ártalmaktól.

Nem árt tudnod, hogy harminc gramm napraforgó- vagy tökmag fedezi a napi magnéziumszükséglet egynegyedét. Ez az ásványi anyag segít megelőzni a krónikus fáradság szindrómát, valamint a szív- és érrendszeri betegségeket és a vesekövet. Különösen a tökmagban található sok növényi szterol, mely mind az összkoleszterin, mind az LCD-koleszterin szintjét csökkenti. Ezen kívül megakadályozza a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás kialakulását is.

Keverj össze sötét színű szezámmagolajat és natúr joghurtot. Az elkészült szószt öntsd rá a forró tésztára, a tetejére szórj összevágott mogyoróhagymát és pirított szezámmagot.

Szója

A szójából készült élelmiszerek a fitoösztrogének leggazdagabb forrásai. Közéjük tartozik a tofu, a szójatej, valamint a miszo - szójababkrém. A genisztein és a daidzein két hatékony növényi ösztrogén, melyek megtalálhatók a szójában. Ezek az izoflavonok gátolják a csontritkulást azáltal, hogy képesek megakadályozni a csontok kalciumvesztését. Fokozzák a csontsűrűséget, valamint növelik azok ásványianyag-tartalmát.

A 15 legjobb vitaminforrás

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezen kívül pedig segíthetnek megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket, továbbá a prosztata- és az emlőrák egyes formáit. A szaponinok rákellenes és szívvédő tulajdonságú növényi vegyületek. Jótékony hatásuknak köszönhetően a szója segíti az immunsejtek működését, továbbá megakadályozza, hogy az epesavak a vastagbélben rákkeltő anyagokká alakuljanak. Végül pedig még a koleszterinszintet is csökkentik. A tofut és a miszot tanácsos csak a főzés vége felé hozzáadni az ételhez. Így jobban megőrzik fitoösztrogén-tartalmukat.

Tésztaszósz

Pépesítsd a lágy tofut bazsalikommal, fokhagymával és mandulával. Adj hozzá egy kevés parmezán sajtot, majd a keveréket tésztaszószként kínáld.

Teljes kiőrlésű gabonafélék

A hántolatlan gabonaszemek telis-tele vannak fitovegyületekkel és nem oldható rostokkal. Csökkentik a rák, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A korpában és a csírában található lingánok az ösztrogénhez hasonló hatású vegyületek. Csökkentik a koleszterinszintet, továbbá – érdekes módon – túl magas ösztrogénszint esetén gátolják a hormon hatásait, ezáltal pedig védenek az emlőrák ellen. Az árpában található összetett szénhidrátok javítják a memóriát. Egy felmérésben részt vevő egészséges idős személyek emlékezőképességét már egy csészényi árpa javította. A zabban található nagy mennyiségű szelén egy antioxidáns hatású enzim alkotóeleme. Az E-vitaminnal együtt képes semlegesíteni a szabadgyököket. Ne feledkezz meg róla, hogy a teljes kiőrlésű gabonaféléket kevés vízben épp csak annyira főzd meg, hogy egy kicsit megbarnuljanak, ellenkező esetben elvész a tápanyagtartalmuk.

Búzabunda

A hal- és csirkeszeletek panírozásához zsemlemorzsa helyett használj búzacsírát. Egészségesebb, és változatosabbá teheted vele étrendedet.

Cikkünk a Reader's Digest Orvosság a konyhából című könyve alapján készült.

OLVASD EL EZT IS!

szoke lany
  • tünetek és betegségek
  • hiánybetegség

Túlsúly, fáradtság, látásromlás

Ezt is szeretjük