Fejfájásra, lábgomba ellen, gyomornyugtatónak

Még mire jó az ecet?

Számtalan olyan egészségügyi szempontból hasznos házi trükk létezik, melyről vajmi keveset tudsz.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fanyar ízű ecet elpusztítja a baktériumokat és a gombákat, csillapítja a szúnyogcsípés okozta viszketést, valamint enyhíti a leégés kellemetlen tüneteit. Helyre tudja hozni a gyomorrontást is, a hajat fényesebbé, a bőrt pedig puhábbá teheti. Néhányan azt állítják, hogy mézzel és meleg vízzel kevert ecettel még a lábikragörcs is csillapítható, mások ecetet használnak a herpesz leszárítására. Ájulás esetén hatékonysága az ilyenkor hagyományosan alkalmazott repülősóéval vetekszik.

Erős sav

Az ecet hatékony fegyver a baktériumok ellen. Az első világháborúban a katonák sebeit ecettel tisztították ki, ha pedig elviseled a szagát, még ma is kiváló fertőtlenítőszer lehet horzsolások, vágások ellátásakor. A gombás fertőzések ellen is kiváló.

Az ecet a hajnak és a bőrnek is jót tesz. Savas kémhatása révén a lúgos anyagokkal kölcsönhatásba lépve semleges vizet és sókat hoz létre. A bőrön vagy a hajon alkalmazva eltávolítja a szappan, sampon vagy hajkondicionáló maradékát, illetve a fejbőr korpásodását és viszketését is enyhíti.

Gyomornyugtató

Ha a gyomorsav hiánya okozza emésztési problémáidat, egy teáskanálnyi ecet étkezés után szinte mindent megoldhat. Ugyanakkor fontos tudnod, hogy, ha a probléma a túl sok gyomorsav miatt jelentkezik, az ecet tovább rontja a helyzetet.

Hűsítő

A bőrre kenve viszonylag gyorsan elpárolog, így kellemesen hűt, és csillapítja a napégés okozta fájdalmat. Az ecet a leégett bőr viszketését kiváltó gyulladást is csökkenti. Mindössze szúrós szagával kell megbarátkoznod.

A lábujjak között

Az ecetes lábfürdő rendkívül hatékony természetes gyógymód lábgombásodás ellen. Alkalmazhatod úgy, hogy egy vattapamacs segítségével közvetlenül a gombás foltra kened, de készíthetsz langyos, vizes-ecetes lábfürdőt is.

Csípések csillapítása

Az ecet a szúnyog és a medúza csípése okozta fájdalmat vagy viszketést egyaránt csillapítja azáltal, hogy közömbösíti a bőrbe jutott irritáló anyagokat. A csalánkiütéssel járó fájdalmat is enyhítheti: hígítsd fel egy kis vízzel, és vattalabdával kend a bőrödre.

Fejfájás ellen

Az ecet az egyik legnépszerűbb fejfájás elleni népi orvosság. Áztass egy darab tiszta rongyot vagy zsebkendőt ecetbe, és tekerd a fejed köré. Erős aromájának köszönhetően már körülbelül tíz perc után enyhíti a kellemetlen fájdalmat.

Szagtalanító

Magas savtartalma erős illatot ad az ecetnek, minek köszönhetően elnyomja a kellemetlenebb szagokat. Az utolsó öblítővízhez adva kiveszi a cigaretta-, a hónalj- vagy a lábszagot a ruhákból, de még a textilpelenkát is felfrissíti.

Toroknyugtató

Az ecet a népi gyógyászatban előkelő helyet foglal el a torokfájás elleni szerek listáján is. Gargarizálj egy pohár meleg víz és egy evőkanál ecet keverékével. Ha ez nem szimpatikus, kreálhatsz házi készítésű, köhögés elleni szirupot is: egyenlő arányban keverj össze mézet és almaecetet.

Az ecet százféle arca

Sokféle ecetet használnak világszerte: a Fülöp-szigeteken például cukornádból készítik, Thaiföldön kókuszból, Kínában pedig - több mint ötezer éves hagyományt követve - fehér és fekete rizsből. Létezik azonban méz, burgonya, datolya, dió és különféle bogyók hozzáadásával előállított ecet is. De a változatosságért nem kell ilyen messzire menned: az otthonodhoz közeli üzletekben is találhatsz alma- vagy borecetet. Az almaecetet egészségügyi előnyei miatt gyakrabban ajánlják, mint társait. Ennek két jó oka van: amellett, hogy az erjedő alma pektinben, az emésztés szempontjából fontos rostfajtában gazdag, a gyümölcs almasavat is tartalmaz, ami a szervezetben a magnéziummal egyesülve fájdalomcsillapító hatást fejt ki.

Házi ecet

Saját ecetet is könnyűszerrel készíthetsz, de ehhez jól megtisztított üveget és eszközöket kell használnod, hogy elkerüld a bakteriális szennyeződést. Palackozás, lezárás és elraktározás után a házi ecet hónapokig felhasználható. Az otthoni kezelésekhez azonban bármilyen bolti ecet is jó.

Fűszerecet

Jól felmelegített - de nem forralt - ecethez adj valamilyen fűszert, például összetört, friss tárkonyt. Ezután zárd le az üveget, majd tárold meleg helyen. Naponta rázd fel. A második héten már megkóstolhatod - ha jó, szűrd le, és tartsd hűvös helyen.

Gyümölcsecet

Darálj le többféle gyümölcsöt vegyesen, és keverd el annyi 10%-os forró cukoroldattal, hogy híg pépet kapj. Töltsd befőttesüvegbe, gézzel zárd le a tetejét, és állítsd meleg helyre. 10-12 nap múlva leszűrheted. Esetleg adhatsz hozzá egy kevés almabort, bort vagy kész ecetet, hogy felgyorsítsd az erjedést.

Cikkünk az 1001 otthoni gyógyír című könyv segítségével készült.

Elsősegély otthon! Nem kell minden problémával azonnal orvoshoz fordulnod, vagy a megfázás első tüneteire újabb adag antibiotikumért nyúlni: próbáld ki először az otthon is elkészíthető recepteket és hasznos tippeket! Az otthoni gyógymódok közül érdemes néhányat alkalmazni már a tünetek első megjelenésekor, hiszen ekkor általában még könnyen visszafordítható a folyamat.

Kiadja az Reader's Digest.
A könyv ára: 8990 Ft
A könyvet itt rendelheted meg.

OLVASD EL EZT IS!

olajok
  • házi gyógymódok
  • gombás fertőzés

A gombás viszketés 6 természetes kezelési módja

narancssarga no
  • aranyér
  • házi gyógymódok

Az aranyér tünetei és kezelése

Ezt is szeretjük