C-vitamint szedsz? 3 dolog, ami gátolja a felszívódását

Iktasd ki őket!

A reggeli kávéval veszed be a C-vitamint? Nem szerencsés.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Időnként még azok is bekapnak olykor egy-egy szem C-vitamint, akik egyébként a kapszulák és tabletták minden formáját ellenzik.

Ha ebbe a táborba tartozol, de ha rendszeresen szedsz C-vitamint, akkor még inkább érdemes tisztában lenned azzal, hogy milyen tényezők mellett hasznosul nehezebben az immunerősítő hatású vitamin.

Dohányzás: szálanként mínusz 100 milligramm

Több kutatás is bizonyította már, hogy a dohányosok vérében alacsonyabb C-vitamin-szint - ez gyakran még akkor is így van, ha a dohányos szed C-vitamint. A cigarettában lévő nikotin ugyanis serkenti az anyagcserét, zavarva ezáltal a C-vitamin felszívódását - de a benne lévő több mint négyszáz káros anyag sem használ az egészségednek.

Kutatások szerint minden egyes cigaretta 25-100 milligramm C-vitamint von el a szervezetből. Ha tehát napi tíz szálat szívsz, akár plusz 1 gramm C-vitaminra is szükséged lehet naponta ahhoz, hogy bizonyos mértékig semlegesítsd a cigaretta káros hatásait.

A legjobb, ha leteszed a cigit, korábbi cikkünkből megtudhatod, hogy ha rászánod magad, mennyi ideig kell elvonási tünetekre számítanod.

Ezekben van a legtöbb C-vitamin! Képeken a legjobb őszi immunerősítők

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kávé és koffeintartalmú italok

A kávé és a kóla koffeintartalmából adódóan vízhajtó hatással bír, mellyel akadályozza a C-vitamin, valamint a kalcium, a réz és a B-vitamin felszívódását. Éppen ezért érdemes a C-vitamin-tabletta bevételét és a kávézást elkülöníteni egymástól. Negyed órával a C-vitamin bevétele előtt, és ugyanennyi idővel utána nem javasolt kávét innod. Bár újabb kutatások szerint a minőségi kávé számos egészségügyi szempontból előnyös tulajdonsággal bír, érdemes tiszteletben tartanod a napi ajánlott mennyiséget. Erről bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.

Forrón tilos!

Arra is érdemes ügyelned, hogy ne tedd a citromlevet forró teába, hiszen 40°C feletti hőmérsékleten csakúgy, mint a méz, a C-vitamin is tönkremegy. Ezen logika mentén hiába tartalmaznak egyes meghűlés elleni szerek, valamint a csipkebogyó C-vitamint, ha forrón fogyasztod, nem hasznosul a szervezetben. Korábbi cikkünkből megismerheted a csipkebogyótea helyes elkészítési módját.

Ezt is szeretjük