Csokoládéciszta: egy alig ismert női betegség

Okok, tünetek és kezelés

Rendszertelen vagy fájdalmas a menstruációd? Akár ennyi is utalhat a különös nőgyógyászati betegségre.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A ciszták többnyire ártalmatlan képződmények, melyek a test szinte bármely pontján megjelenhetnek. Leggyakrabban azonban a bőrön, illetve a nemi szervekben keletkeznek. A csokoládéciszta a petefészekciszta speciális fajtája, mely az endometriózissal összefüggésben alakul ki.

Mi is az a csokoládéciszta?

Alapja az endometriózis

Az endometriózis nevű betegség lényege, hogy a méhnyálkahártya nem csupán a méhben található meg, hanem apró darabjai a test más szöveteibe is bekerülnek. Leggyakrabban a méhszalagokba, a bélfalba, illetve a petefészekbe ágyazódnak be. Testszerte úgy viselkednek, mintha a méhben lennének, vagyis nemi hormonok hatására havonta megduzzadnak, és vérrel telítődnek. Mivel azonban nem tudnak a menstruációval kiürülni a testből, hónapról hónapra egyre nagyobbá válnak, és idővel kellemetlen tüneteket okoznak.

És kialakul a csokoládéciszta

Ha a méhnyálkahártya a petefészekbe kerül - rendszerint egy olyan tüszőbe, melyből a petesejt már távozott -, kialakul a csokoládéciszta. A rendellenesség eleinte nem feltűnő, ám a képződmény a havi ciklusnak köszönhetően hónapról hónapra növekszik. A benne lévő vér idővel besűrűsödik, valamint megbarnul - innen is ered az elváltozás neve. Gyakran előfordul, hogy a csokoládéciszta mindkét petefészekben kialakul, ilyenkor azok megnagyobbodnak, és összeérhetnek, sőt, akár össze is tapadhatnak a méh mögött.

Leggyakoribb tünetek

  • Hasi fájdalom.
  • Fájdalmas közösülés.
  • Rendszertelen vérzés.
  • Erős, fájdalmas menstruáció.

Miért alakul ki?

A betegség pontos okai még ma sem tisztázottak. Az egyik elmélet szerint a menstruáció során a vér a petevezetékeken keresztül részben visszafelé áramlik, és méhnyálkahártya-eredetű sejteket szállít a petefészekbe.
Egy másik hipotézis szerint maga az endometriózis fejlődési rendellenesség, és a sejtek egy része már a születéskor megtalálható a méhen kívül.

16 módszer a menstruációs görcs csökkentésére

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kezelési lehetőségek

A betegség diagnosztizálása rendszerint hüvelyi vagy hasi ultrahanggal történik. Amennyiben a ciszta nem túl nagy - legfeljebb 6 cm-es -, az orvos javasolhatja, hogy egy-két hónapot várjatok, majd kontrollvizsgálatot végez. Ilyenkor ugyanis még fennáll az esélye, hogy csak különös kinézetű petefészekcisztáról van szó, mely esetleg spontán módon eltűnik.

Műtéti beavatkozás

Amennyiben beigazolódott a gyanú, és csokoládécisztáról van szó, szükséges a műtéti beavatkozás. Az esetek túlnyomó többségében nincs szükség feltárásos műtétre, úgynevezett kulcslyuksebészeti ellátással megoldható a ciszta eltávolítása. Ilyenkor a köldöknél, illetve a bikinivonalnál ejtenek egy-egy apró bemetszést, melyen keresztül a kamera és az operáló eszköz bejuttatható a hasba.

Ha összenövés alakult ki, először ezeket kell feloldani, valamint a petefészkeket kell felszabadítani letapadt helyzetükből. Miután ez megtörtént, az orvos megnyitja a cisztát, és kimossa a csokoládészerű váladékot. Amint a ciszta fala láthatóvá válik, lépésről lépésre eltávolítják a képződményt. Végül a petefészken ejtett sebet az orvos felszívódó öltéssel bevarrja.

A beavatkozás után

Sajnos a betegség gyakran kiújul, így a jövőben további műtétekre lehet szükség. Az orvosi gyakorlatban leginkább alkalmazott kezelési mód a fogamzásgátló tabletta szedése. Ennek segítségével ugyanis kikapcsolható a petefészek működése - hiszen a kívülről adagolt női nemi hormonok terhességhez hasonló állapotot hoznak létre a testben.
Amennyiben azonban a betegséget elhanyagolod, meddőséghez vezethet. Korábbi cikkünkre kattintva bővebben is olvashatsz erről.

Ezt is szeretjük