8 egészségügyi probléma, ami ellen hatékony a krumpli

A burgonya nem csak gasztronómiai célokra alkalmas. Használhatod álmatlanság vagy görcsök ellen is!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A burgonya – Solanum tuberosum – gumójának színe és formája már nem egészen olyan, mint a 16. században volt, amikor az Újvilágból Európába került. Azóta ugyanis – éppen közkedveltsége miatt – számos változata terjedt el világszerte. A népszerű növény nem csupán élelmiszerként lehet hasznos számodra, gumójának és szárának gyógyhatása remekül felhasználható egészségügyi panaszok esetén is.

Milyen hatóanyagokban bővelkedik?

Az elterjedt kultúrnövény tartalmaz A-, B-, valamint C-vitamint is. Ezenkívül gazdag káliumban, minek köszönhetően jó hatással van a szívműködésre, a benne található foszforsók pedig serkentik az idegrendszer működését.

További összetevői

  • Citromsav
  • Tejsav
  • Karotin
  • Allantoin
  • Szolanin

Székrekedés ellen

Ha gyakran küzdesz emésztési problémákkal – székrekedéssel, puffadással –, kiváló házi gyógymód lehet problémáidra a burgonya. A meghámozott krumpli főzőlevét ne öntsd ki, hanem idd meg bátran. Enyhe hashajtó hatásának köszönhetően orvosolni fogja kellemetlen problémáidat.

Aranyér kezelésére

Amennyiben aranyered már nem vérzik, csak fájdalmas, készíts ülőfürdőt burgonyaléből. Két-három maroknyi burgonyaszárat keverj össze egy maroknyi rozmaringlevéllel, majd az egészet forrald fel két liter vízben. Szűrd le, és önts hozzá annyi hideg vizet, amennyitől elfogadható hőmérsékletű lesz a fürdő, majd ülj bele körülbelül negyed órára.

Álmatlanságra

Sokáig forgolódsz lefekvés előtt, nehezen alszol el? A népi gyógymódok erre a problémára is burgonyát javasolnak. Főzz – alaposan megtisztított – hámozatlan burgonyát este, majd szűrd le a levét, és lefekvés előtt fél órával idd meg. A langyos burgonyalé viszonylag hamar elálmosít majd.

15 tipp a pihentető alvásért

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ízületi problémákra

Esősorban reumás ízületi panaszok ellen használhatod a burgonyát. Három-négy maroknyi krumpliszárat főzz 15 percig két liter vízben. Ezután hagyd kicsit kihűlni, majd áztasd bele fájó testrészedet. A módszer kizárólag külsőleg alkalmazható, mert a burgonya szára mérgező.

Görcsök ellen

Ha gyakran idegeskedsz, és gyomorsavad jellemzően több a kelleténél, a burgonyalét bátran fogyaszthatod. Sőt, még a gyomorfekély természetes gyógymódja is lehet a lereszelt nyers burgonya kipréselt leve. Mindössze arra kell ügyelned, hogy mindig étkezések után fogyaszd. Ha ugyanis ebéd előtt iszod, semlegesíti a gyomorsavat, és megzavarja az emésztést.

Vízhajtó helyett

A különböző méregtelenítő kúrák részét is képezheti a burgonya. A nyers krumpli leve ugyanis kiváló vízhajtó hatással bír, mellyel kiegészítheted a diétát. Emellett természetesen akkor is hasznos lehet a növény vízhajtó hatása, ha magas vérnyomással küzdesz.

Felső légúti gyulladásra

Inhaláláshoz is ideális a növény leve. Mosd meg a burgonyát, majd apró darabokra szeleteld fel – anélkül, hogy meghámoznád. Ilyen formában  sok jótékony hatóanyag szabadul fel. Ezt követően kezdd el főzni a feldarabolt krumplit, majd mikor elkezd forrni, vedd le a tűzhelyről. Hajolj a fazék fölé, tégy egy törölközőt a fejedre, és inhalálj a gőzzel.

Égési sérülések és rovarcsípések kezelésére

A nyár közeledtével egyre gyakoribbak a különböző hámsérülések, melyek ellen szintén jó gyógymód lehet a burgonya. Mindez a benne lévő allantoin hatóanyagnak köszönhető, mely gyulladáscsökkentő hatással bír. A krumpli lereszelt, majd kipréselt, nyers levét használhatod borogatásként égési sérülésekre, rovarcsípésre, esetleg varrati hegekre.

Ezt is szeretjük