El kell távolítani az anyajegyedet? Képeken 6 veszélyes típus

Az atípusos anyajegyeket jobb figyelemmel kísérned, illetve bőrgyógyásznak megmutatnod.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tapasztalt bőrgyógyászok sokszor szabad szemmel is el tudják dönteni, hogy egy anyajegyet el kell-e távolítani, ám a laikus számára mindez cseppet sem egyszerű feladat.

Most adunk egy kis segítséget: a cikkünkben szereplő képgalériában olyan veszélyes anyajegyeket láthatsz, melyekből könnyen alakul ki melanoma.

Melanoma és atípusos anyajegyek

A melanoma malignum a legagresszívebb bőrrákfajta, mely gyakran festékes anyajegyekből indul ki. Kockázati tényezői közé tartozik a túlzásba vitt napozás, valamint a sok festékes anyajegy a testen. Bár a melanoma mindössze a bőrt érintő daganatos megbetegedések 5%-át teszi ki, a bőrrák okozta halálozások 75%-áért felel.

Az atípusos anyajegyek szerkezete eltér a normálistól, és könnyebben alakul ki belőlük melanoma. Az ilyen anyajegyek szélei sokszor szabálytalanabbak, méretüket tekintve lehetnek nagyobbak, színük pedig lehet sötétebb, mint a hagyományos anyajegyeké.

Íme, néhány atípusos fajta

Kattints az alábbi galériára, és ismerj meg néhány atípusos anyajegyet, melyek fejlődését érdemes figyelemmel kísérni. Nem biztos, hogy el kell távolítani őket, de évente egyszer érdemes megnézetned bőrgyógyásszal.

Képek! Így ismerd fel a veszélyes anyajegyet!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mi történik az anyajegyszűrésen?

Az anyajegyszűrés nem túl ördöngös dolog. A bőrgyógyász egy speciális nagyító, úgynevezett dermatoszkóp segítségével megvizsgálja a testeden lévő anyajegyeket. Ennek az eszköznek köszönhetően pontosan meg tudja mondani, hogy milyen a pigment elhelyezkedése, szükséges-e az anyajegy eltávolítása. A vizsgálat nagyjából 15 percet igényel.

Ha el kell távolítani

Amennyiben a bőrgyógyász úgy ítéli meg, hogy egy anyajegyet el kell távolítani, akkor általában helyi érzéstelenítésben, szikével történik a beavatkozás. A lézeres eljárás azért nem túl szerencsés, mert utána sokszor visszanő az anyajegy, ráadásul a heg sem lesz kisebb. A beavatkozást követően egészen a varratszedésig nem érheti víz az érintett területet.

Ezt is szeretjük