Állandó, kínzó bőrviszketés: 5 súlyos betegséget jelezhet

Nem csupán száraz bőr vagy gombás fertőzés felelhet a kellemetlen panaszért.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A viszketés a bőr intenzív irritációja: lehet kiterjedt, de korlátozódhat a test kisebb felületére is. Erős vakarózási ingert kelt, mely idővel bőrfertőzéshez vezethet. Legegyszerűbb esetben a száraz bőr okozza, ilyenkor elegendő zsírosabb testápolóra váltani, illetve érdemes kevésbé szárító hatású - olajos vagy hidratáló - tusfürdőt választanod.

Ha azonban a panasz régóta fennáll, mindenképpen ajánlott bőrgyógyászhoz, illetve akár belgyógyász szakemberhez fordulni.

Kisebb felületeken

Kontakt dermatitis

A kontakt dermatitist olyan kémiai anyagok váltják ki, melyekkel mindennapjaid során gyakran érintkezel. Más allergiás problémákhoz hasonlóan a betegség hetekig tünetmentes, és csak akkor vezet kellemetlen, viszkető - vörös foltokkal együtt járó - panaszokhoz, ha megtörtént a szenzibilizáció.

Ilyenkor a szervezetben az allergénnel szembeni ellenanyagok termelődnek, és a tünetek csak akkor jelentkeznek, ha a testben a többszöri érintkezés következtében már elegendő ellenanyag képződött. Ahhoz, hogy megtudd, pontosan milyen anyag okozza a bőrviszketést, allergiavizsgálatra van szükség.

Természetesen magad is találhatsz néhány gyanúsítottat a környezetedben, ám mivel több ezer anyag - például nikkel, latex, formaldehid, illóolaj-összetevő - válthat ki kontakt dermatitist, nem könnyű az azonosítás.

Otthon is veszélyben a gyerek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha kiderült, mi áll a háttérben, elsőként az allergiát kiváltó anyagot kell elkerülnöd. Ezt követően valószínűleg szteroidtartalmú krém használatára, valamint kalcineurin-gátló készítményre lesz szükség - ez utóbbi a bőrgyulladás mértékét mérsékli.

Az arctisztítás lépései

Arcbőröd szépsége és a bőrbetegségek elkerülése érdekében sem mindegy, hogy miből is áll az esti arctisztítás. Kozmetikus szakértőnk elmondja.

Pikkelysömör

A psoriasis, más néven pikkelysömör a bőr nehezen kezelhető gyulladásos betegsége. Leggyakrabban 10 és 30 éves kor között jelentkezik. Hátterében az áll, hogy az elhalt bőrsejtek helyére épülő új sejtek túl gyorsan képződnek. Hirtelen a felszínre lökődnek, és vastag, fehér plakkal vagy ezüstös pikkellyel fedett, vörös foltok kialakulását eredményezik. Mindez a bőr kiszáradásával, illetve kellemetlen viszketéssel jár együtt.

A kezelés elsősorban bőrpuhító krémeken - tazaroten-gélen vagy calcipotriol-kenőcsön - alapul, melyek egyúttal az új bőrsejtek képződésének sebességét is lassítják. Emellett napjainkban a szakemberek a fényterápiával is egyre jobb eredményeket érnek el. Az egyénre szabott gyógymód megtalálása azonban hosszú időt vehet igénybe.

Testszerte - belgyógyászati betegség

Amennyiben a kellemetlen viszketés az egész testre kiterjed, feltehetőleg valamilyen belgyógyászati probléma áll a háttérben. Ha a bőrgyógyász nem találja az okot, vagy a felírt készítmények nem hoznak javulást, mindenképpen érdemes egy alapos belgyógyászati kivizsgálásnak alávetned magad. Cukorbetegség vagy akár lisztérzékenység is állhat a háttérben.

Milyen betegségek okozhatják?

Diabétesz esetében a vércukorszint emelkedése miatt fokozódik a vizeletürítés. Ennek következtében az egész szervezet - különösen a száj és a bőr - kiszárad, amit kellemetlen viszketés kísérhet. A károsodásával jár, így a tápanyagok felszívódása akadályozottá válik. Mindez különféle hiánybetegségek kialakulásához, a szervezet kiszáradásához és a bőr viszketéséhez vezethet.

HPV jele is lehet

A bőrviszketés, a kiszáradt, hámló bőr esetenként lappangó HPV-fertőzésről is árulkodhat. Ez a bőrtünet nem kizárólag a nemi szervek és a végbél környékét érintheti, helyi fertőzéssel az ujjakon, a könyökön, az arcon vagy akár a lábon is előfordulhat. A kialakuló papillomák már a betegség konkrét jelei.

Ezt is szeretjük