A mellrák vészjelző tünetei: behúzódó bimbó, váladékozás, csomó

Ha időben észreveszed az emlőrákot, többszörösére nő a gyógyulási esélyed.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A világon évente egymillió, Magyarországon közel hatezer nőnél fedeznek fel mellrákot. A betegség, amennyiben korai stádiumban felismerik, csaknem 90%-ban gyógyítható. Ennek ellenére a súlyos kór évente körülbelül kétezer magyar nő halálát okozza. A betegség korai felismerésében az otthon végzett mellvizsgálat segít a legtöbbet. Ismerd meg a mellrák vészjelző tüneteit, és őrizd meg az egészségedet!

Gyanús tünetek

Az emlőszövet túlburjánzása számos tünet formájában hívhatja fel magára figyelmet. Van, akinél ezek évekig a mellen belül maradnak, másoknál szóródhat a nyirokkeringés útján, akár már azelőtt, hogy az emlőben megjelenne a csomó. A leggyakrabban az alábbi jelek - együttesen vagy külön-külön - figyelhetők meg.

A mellrák tünetei

  • Csomó a hónaljban.
  • A mellbimbó véres vagy savós váladékozása.
  • Szokatlan kidudorodások vagy behúzódások a mellen vagy a mellbimbókon.
  • Mellben kitapintott csomó, melynek nincs köze a menstruáció ideje alatti nyirokmirigy-duzzanathoz.

A kialakulás okai

Az emlőrák, csakúgy, mint más daganatfajták, családi halmozódást mutat. Kialakulásának hátterében tehát genetikai tényező figyelhető meg. Elsősorban a BRCA1 és 2 gének mutációja felel a mellrákért. Ez a genetikai eltérés ma már kimutatható génteszt segítségével. Bár az öröklött génmutációk növelik a rák kialakulásának kockázatát, a betegség megjelenéséhez általában más tényezők is szükségesek.

Képeken 13 durva rákkeltő!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Számos karcinogén vegyi anyag is szerepet játszik a mellrák kialakulásában, így például a dohányfüstben lévő benzol, formaldehid, nitrózamin. Egy kutatás szerint minél korábban kezdesz el dohányozni, annál nagyobb kockázatnak teszed ki magad.

Mikor végezz az emlővizsgálatot?

Ahhoz, hogy időben felfedezd az esetleges tumort, minden hónapban végezz mellönvizsgálatot. Erre a legmegfelelőbb időpont a menstruáció utáni második-harmadik nap. Fontos, hogy minden hónapban azonos napokon végezd, hogy a ciklus alatti hormonális változások ne zavarják a vizsgálatot. Így egy megduzzadt tejmirigyet például nem téveszthetsz össze daganattal. Azért is ajánlott közvetlenül a vérzés után végezned a vizsgálatot, mert a mellek ilyenkor kevésbé érzékenyek.

Így végezd!

Nem tudod pontosan, hogyan is végezheted az emlővizsgálatot? Nőgyógyász szakértőnkkel készített videónkból kiderül.

Irány az orvos!

Ha bármilyen rendellenességet tapasztalsz, rögtön fordulj nőgyógyászhoz! Az emlődaganatok nagy része a kezdeti stádiumban hatékonyan kezelhető, és egészségedet megőrizheted. Ha az orvos megerősíti a gyanúdat, szükség lesz mammográfiai vizsgálatra is. Ide kattintva tájékozódhatsz a hazai mammográfiás központokról.

Az emlő vizsgálatának létezik egy újfajta változata is, az úgynevezett CT-lézer-mammográfiás vizsgálat. Ennek lényege, hogy nem éri káros sugárzás a szervezetet - akár terhesség alatt is alkalmazható -, valamint elkerülhető az olykor kellemetlen mellkompresszió is. Az emlő mirigyállománya és kötőszövetes állománya a fiatalabb, feszesebb mellű nőknél nagyobb: ebben a környezetben is nagy érzékenységgel mutatja ki az esetleges daganatokat a CT-lézer-mammográfiás vizsgálat. Ha többet akarsz tudni erről a vizsgálatról, kattints ide.

Cikkünk a Reader's Digest Családi orvosi kalauz című könyve segítségével készült.

Ezt is szeretjük