A méhnyakrák előjele: cervikális diszplázia

Ezért fontos a citológiai vizsgálat

A betegség során a méhnyak sejtjei abnormális változást mutatnak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A méh és a hüvely között található a méhnyak, melynek izmai terhesség idején zárva tartják a méhszájat, és csak a szüléskor nyílnak ki ismét. A méhnyak sejtjei hajlamosak lehetnek az elrákosodásra: Európában évente 30 ezer nő veszíti életét a méhnyakrák miatt. A rettegett betegség kialakulásához vezethet az úgynevezett cervikális diszplázia.

Cervikális diszplázia

Cervikális diszplázia - más néven intraepithelialis neoplasia - akár a méhnyakrák előjele is lehet. Szerencsére a legtöbb esetben nem fejlődik tovább rosszindulatú daganattá. A betegség lényege, hogy a méhnyak sejtjei abnormális változást mutatnak, amit legtöbbször a humán papilloma vírus okoz. A vírus nemi úton terjed. Az enyhe esetek többnyire maguktól is elmúlnak, a súlyosabb cervikális diszplázia viszont rákos elváltozássá fajulhat.

A betegséget rendszerint a citológia vizsgálat során veszik észre. Sajnos általában nincsenek észlelhető tünetek, bár egyes nők hasonlóképpen véreznek, mint a méhnyakrák esetében.

HPV a betegség mögött

A nemi úton terjedő vírusok körülbelül egyharmadát teszik ki a HPV-fertőzések. Meglehetősen gyakoriak tehát: a szexuálisan aktív nők 80%-a találkozik élete során a kórokozóval. Szerencsére legtöbbször a szervezet anélkül győzi le a vírust, hogy egyáltalán tudomást szereznél a fertőzésről.

A nemi úton terjedő humán papilloma vírusok két csoportba sorolhatóak. Az alacsony kockázatú osztályba tartozók jellemzően genitális szemölcsöket - condylomákat - okoznak. Velük szemben a magas kockázatú humán papilloma vírusok a méhnyakrákos megbetegedések 98%-áért felelősek.

Íme, a legerősebb baktérium- és vírusölő növények

Nézegess képeket!

Elolvasom

A cervikális diszplázia kezelése

A kezelés az elváltozás súlyosságától függ. Enyhe diszpláziánál többnyire semmit sem kell tenni, kivéve a félévenként esedékes rutinvizsgálatot, hogy az orvos lássa, nem rosszabbodik-e a helyzet. Ha az elváltozás súlyosabb, az abnormális sejteket el kell távolítani vagy el kell pusztítani.

Rákszűrés évente!

Nézd meg nőgyógyász szakértőnkkel készített videónkat, és tudd meg, miért kell évente méhnyakrákszűrésre menned!

Fagyasztás, lézeres beavatkozás, műtét

Ez történhet fagyasztással, lézeres beavatkozással vagy műtéttel. A fagyasztás során folyékony nitrogén segítségével pusztítják el az elváltozott sejteket, melyek helyébe egészségesek fejlődnek azután. A műtét egy bizonyos hurokkimetszés - LEEP - nevű eljárással történik. A beavatkozás lényege, hogy helyi érzéstelenítés mellett egy hurok alakú, magas frekvenciás rádióhullámokat kibocsátó eszközzel vágják ki az elváltozott részeket. A kúpbiopszia nevű módszer esetén - többnyire altatatásban - kúp alakú darabot választanak le a méhnyak szövetéből.

Megelőzés: méhnyakrákszűrés és monogámia

Ne felejtsd el, hogy 18 éves korod felett évente egyszer el kell menned méhnyakrákszűrésre. Ilyenkor az orvos nagyítóval megtekinti a méhszájat, valamint a méhszáj felszínéről egy pálca segítségével felszínes sejteket távolít el, melyeket később citológiai vizsgálatnak vet alá. A szűrővizsgálattal diagnosztizálhatóak a korai stádiumban lévő betegségek - így idejében elkezdődhet a kezelés.

A humán papilloma vírus veszélyes sajátossága, hogy a szexuális úton terjedő fajtái nem testnedvek útján fertőznek. A vírus terjedéséhez elegendő a bőrkontaktus is. Mivel a betegség hámsejtek átadásával is elkapható, az óvszer sem nyújt teljes védelmet - mindössze az esetek 60-70%-ában előzhető meg vele a fertőzés. Épp ezért a cervikális diszplázia és a méhnyakrák megelőzésének másik módszere a monogámia.

Cikkünk Dr. Sarah Jarvis A nők egészségkönyve című kötete alapján készült.

Ezt is szeretjük