A 7 legjobb természetes tipp kínzó aranyér ellen

A kellemetlen tüneteket okozó aranyér gyakoribb probléma, mint gondolnád. Természetes gyógymódjai felvehetik a versenyt az orvosságokkal is!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Legszívesebben eltitkolnád, ám tüneteid nem hagyják, hogy megfeledkezz róla. Az aranyér bármely életkorban előfordulhat, ha pedig elhanyagolod kezelését, egyre súlyosabb panaszokat okoz.

A betegséget a végbélnyílás tájékának kitágult vénái okozzák. A gravitáció miatt ennél a testrésznél a vér gyakran a vénákban reked, és a nyomás hatására gyengült vénák fala kidudorodik, fájdalmassá és érzékennyé válik. A hagyományos orvosságok mellett érdemes kipróbálnod néhány módszert, melyet a természet kínál megoldásként.

Mi áll a háttérben?

Az aranyér kialakulásának hátterében számtalan ok állhat. Minden olyan hatás, mely fokozza a végbélnyílás körüli erekre gyakorolt nyomást, kockázatot jelent.

Ha gyakran küzdesz székrekedéssel, az erőlködés terheli a visszereket. Ugyanez a jelenség fordul elő, ha sűrűn emelsz nehéz tárgyakat. A túlsúly is fokozott veszélyt rejt, hiszen növeli a vénák összenyomódását. Az ismétlődő, erős köhögésnél is hasonló eredményre számíthatsz. Várandósság esetén kettős hatással kell számolnod: az érfalra nehezedő fokozott nyomás mellett a hormonszintek megváltozása tovább gyengíti a vénákat. Gyakran fordulsz hashajtókhoz segítségért? Ne vidd túlzásba használatukat, mert szintén megterhelik a végbél érhálózatát.

A legjobb tippek székrekedés ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ismerd fel időben!

Az aranyérnek két típusát lehet megkülönböztetni. A belső aranyér a végbélben jön létre, általában nem okoz fájdalmat, csak a vérzés hívja fel rá a figyelmedet. Ezzel szemben a külső aranyér igen fájdalmas, mivel a végbélnyíláson kívül alakul ki, és a duzzanatok rendkívül érzékenyek. A legkisebb fizikai hatás, például a WC-papír is felsértheti őket.

Gyakori tünetek

  • Véres csíkok a WC-papíron.
  • Véres, fájdalmas székelés.
  • A végbél viszketése.
  • Fájdalmas dudorok a végbélnyílás környékén.
  • Nyálkás váladék ürülése a végbélből.

Űzd el a panaszt természetesen!

Az elhanyagolt aranyér nemcsak egyre fájdalmasabb, de be is gyulladhat. Ekkor már komolyabb beavatkozás szükséges. Ne késlekedj orvoshoz fordulni, ha lüktető fájdalmat érzel a végbél körül, és azt is ajánlatos kivizsgáltatnod, hogy nem rejtőzik-e egyéb betegség a véres széklet hátterében.

Ha nem áll fenn gyulladás vagy más súlyos probléma, érdemes bevetned a hatékony, természetes gyógymódokat.

Vitaminok az erősebb erekért

A C-vitamin eredményesen gyógyítja a gyengült vénákat, megerősíti az érfalat, és csökkenti a gyulladás kialakulásának kockázatát. A flavonoidtartalmú táplálékkiegészítők fokozzák a hatást. Naponta fogyassz kétszer 500 mg C-vitamint és 250 mg flavonoidot! A Rutascorbin nevű készítmény is sokat segíthet, mely rostot és aszkorbinsavat tartalmaz.
A cink elsőrangú sebgyógyító. Napi 30 mg mérsékli a tüneteket. Ha egy hónapnál hosszabb ideig szeded, egészítsd ki naponta 2 mg rézzel is a kúrát. Az E-vitamin táplálékkiegészítőként is előnyös, ám végbélkúp formájában is gyorsítja a gyógyulást.

Szúrós csodabogyó

Az örökzöld cserje gyökere vénákat erősítő és érösszehúzó hatású. A növény kivonatából készült kapszula szedését kiegészítheted a hatóanyagot tartalmazó kenőcs külső használatával is. Ha a C-vitamin-kúrát a csodabogyóval erősíted, többszörös esélyt adsz a tünetek elűzésének.

Rostot rejtő bolhamag és lenmag

A lágyabb széklet nem veszélyezteti az érzékeny vénákat, kisebb a vérzés valószínűsége. Barátkozz meg a rostkiegészítők fogyasztásával! A bolhamag útifűből egy evőkanálnyit keverj el vízben vagy gyümölcslében, és étkezések között idd meg! A lenmag fogyasztása azért javasolt, mert az emésztőrendszerbe kerülve felületén nyák képződik, így segítségével  gyorsabbá válik az emésztés. Fogyassz belőle napi egy evőkanállal - nagy pohár vízben elkeverve. Fontos, hogy mind a bolhamag, mind a lenmag csak úgy fejti ki előnyös hatását, ha egész nap szem előtt tartod a bőséges folyadékfogyasztást.

Vesd be a gyümölcsök erejét!

A fokozott gyümölcsfogyasztással eléred a rostokban rejlő kedvező hatást, emellett gazdag flavonoidtartalmuk vénáid falát is erősíti. Különösen nagy segítséget remélhetsz a citrusféléktől, az epertől, a málnától, a szedertől.

Mozogj, de nem mindegy, hogyan!

A hosszú ideig tartó állás vagy ülés tovább súlyosbítja az amúgy is kínzó tüneteket. Az órákig tartó ülőmunkát szakítsd meg időnként egy kis járkálással. A rendszeres séta, a könnyű sport a megelőzésben és a gyógyulásban is segít. Azonban ne a súlyemeléstől remélj megoldást! A nehéz tárgyak emelése, cipelése kockázatos lehet. Számtalan mozgásforma közül válogathatsz, mely nem növeli a vénákra gyakorolt nyomást.

Borogass bodzával!

A fekete bodza virágából készített borogatás nyugtatja a megduzzadt vénákat, és csökkenti a fájdalmat. Darálj le egy kevés bodzavirágot, és keverj hozzá annyi langyos vizet, hogy kenőcs sűrűségű masszát kapj! Két-három réteg géz között terítsd szét a pépet, majd helyezd a végbélnyílásra, és hagyd rajta néhány órán keresztül.

Fájdalomcsökkentő orbáncfű

A sokoldalú gyógynövényből házilag is készíthetsz kenőcsöt, de a kész terméket is megvásárolhatod. Az orbáncfű csillapítja az égő-viszkető érzést, nyugtatja a duzzadt vénákat, és fokozza az összehúzódást. A leghatásosabb, ha székelés után használod, de akár naponta három-négy alkalommal is bekrémezheted a fájdalmas területet.

Cikkünk a Reader’s Digest Vitaminok, gyógynövények, ásványi anyagok című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük