4 ártalmatlannak tűnő gyógyszer, amire tilos alkoholt inni! Halálos is lehet

Gyógyszerre szeszes italt fogyasztani akár halálhoz is vezethet. Ne tedd!

Habár mindenki tudja, hogy gyógyszerre alkoholt fogyasztani veszélyes, sokszor - már csak a társaság kedvéért is - hajlamos az ember megfeledkezni erről a tényről. Ha nem szeretnél kellemetlen mellékhatásokkal szembenézni, akkor ismerd meg, milyen típusú tabletták szedésénél a legveszélyesebbek a szeszes italok.

Altatók, nyugtatók, antidepresszánsok

Valószínűleg ismerős számodra az altatók és a nyugtatók, valamint az alkohol kölcsönhatása.

Az alkohol önmagában nyugtató, szorongásoldó és álmosító hatású - a nyugtatókkal, altatókkal és a feszültségoldókkal használva pedig utóbbiak hatását felerősíti. Az alkohol a depresszió elleni szerek, a pszichiátriában használt szerek és egyes Parkinson-kór elleni szerek nyugtató hatását is fokozza, azonban ritka kivételeknél akár ellentétes hatások - nyugtalanság, érzelmi túlfűtöttség, eufória - is előfordulnak.

Fájdalom- és lázcsillapítók

A központi idegrendszert tompító hatás jelenik meg ópiumszármazékot tartalmazó fájdalomcsillapítókkal, valamint a szintén ebben a csoportba tartozó kodeintartalmú köhögéscsillapítókkal együtt fogyasztott szesz esetében is. Ráadásul ezeknél a kábító fájdalomcsillapítóknál fokozódik a légzőközpontot bénító hatás is, amely nagyobb mennyiségű szer kölcsönhatása esetén akár fulladásos halálhoz is vezethet. A kodeinnél alkohol fogyasztásakor a légzésdeprimáló hatáshoz hányinger és szédülés is társulhat.

A központi idegrendszerre kifejtett hatás mellett az alkohol másik kedvezőtlen hatása a májkárosodás. Nagyobb adagban az igen elterjedt paracetamol-tartalmú lázcsillapítók is károsítják a májat, az alkohol viszont olyan jelentős mértékben fokozza ezt, hogy akár kisebb adagok, terápiás dózisok mellett is létrejöhet a májkárosodás.

Vérnyomáscsökkentők és véralvadásgátlók

Direkt értágító hatása réven az alkohol a legtöbb vérnyomáscsökkentő hatását erősíti, ami odáig is fokozódhat, hogy hirtelen felegyenesedéskor elájulhatsz. Különösen a vérnyomáscsökkentő terápia kezdetekor, illetve adagemeléskor kell szigorúan kerülni az alkoholt.

9 magas alkoholtűrő képességű étel szilveszteri bulikhoz

Nézegess képeket!

Elolvasom

A véralvadásgátlókra kettős hatással van az alkohol, ugyanis akut fogyasztás esetén növeli a hatásukat, vagyis a vérzési hajlamot, míg krónikus alkoholizmus esetén ez a hatás csökken, mert az alkohol növeli a gyógyszert lebontó enzimek mennyiségét, így a csökkenő gyógyszerszint miatt trombózis alakulhat ki a szervezetben.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Antibiotikumok esetén

A tetraciklin típusú antibiotikumok lebomlását az alkohol felgyorsítja, ezért az antibiotikum hatása csökkenhet vagy megszűnhet. A baktériumok és bizonyos paraziták ellen alkalmazott metronidazol magába az alkohol lebomlási folyamatába avatkozik be. Mivel megakadályozza az alkohol teljes lebomlását, így egy köztes anyagcseretermék, a sejtméreghatású formaldehid felszaporodik a vérben.

Szédülés, rosszullét, hányás lehet a következmény, ezért kötelező az alkoholmegvonás metronidazol szedésekor. Még egy konyakmeggyet sem ajánlott ilyenkor elfogyasztani!

Te ittál már valaha gyógyszerre alkoholt?

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük