3 dolog, amit soha ne csinálj, ha Facebookon beszélgetsz

Le fognak tiltani!

A Facebook-chat jó kis találmány, de tudni kell használni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Facebook chat tökéletesen alkalmas arra, hogy az ismerőseid közül bárkit, bárhol, bármikor elérhess, ráadásul ingyen. Ha unatkozol, a chatelés akár szabadidős elfoglaltságnak is beillik.

Ha azonban nem jól használod, és közben nem veszed észre, amikor mások idegeire mész vele, a csevegőpartnereid előbb-utóbb letilthatnak.

Matricák tömkelege

A Facebook új fejlesztéseinek köszönhetően több úgynevezett matricát és hangulatjelet szúrhatsz be a beszélgetésekbe, mint bárhol máshol. Ezek a tarka, olykor mozgó figurák színesíthetik a beszélgetést, és bár a személyes gesztusokat nem pótolják, de segíthetnek a lehető legjobban kifejezni a mondandódat írásban is.

Ha azonban csak azért küldözgeted őket, mert aranyosak, és számolatlanul szurkálod be a matricákat az üzeneteidbe, az nagyon idegesítő lehet, ráadásul feleslegesen foglalja a helyet, nehéz lesz visszakeresni a beszélgetés valódi, szöveges tartalmát. Ne használd ész nélkül ezeket a figurákat, legfeljebb csak akkor szúrj be egyet-egyet, ha tényleg helye van az adott helyzetben, és hozzátesz a mondandódhoz.

Mit árul el a pasi profilképe?

Összegyűjtöttük a profilképek hét leggyakoribb fajtáját: nézd meg, melyik mit jelent egy pasi esetében!

Árulkodó fotók! Mit tudhatsz meg a pasiról a profilképe alapján?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Enter minden szó után

Bár a chat lényege valóban a pörgős beszélgetés, amikor a felek valós időben társaloghatnak egymással írásban - és most már szóban is -, anélkül, hogy órákon keresztül hosszú üzenetekre kellene várniuk. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az ember elállhat a normál üzengetésre vonatkozó szabályoktól.

A közlendődnek összefüggőnek kell lennie, és ha nem logikusan tagolod, nem fogják érteni. Ha minden szó vagy kisebb mondatrész után entert nyomsz, és külön küldöd el őket, egyrészt átláthatatlan lesz az egész, másrészt megakasztod a másikat az olvasásban, ráadásul a chat folyamatos, pittyegő hangja sem éppen kellemes, akár telefonon, akár számítógépen használja az ember.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Rövidítésáradat

Ma már természetes, hogy az ember chatelés közben sok szót rövidít idő- és energiamegtakarítás érdekében, és ehhez az internetezők nagy részének már hozzászokott a szeme, és már észre sem veszi, hogy egy-egy kötőszónál csak a kezdőbetűt írták le.

Ám ha valaki minden egyes szónak a rövidítését, szlengesített változatát, számokkal, jelekkel tarkított verzióját vagy külföldi megfelelőjét írja le, a mondatai sokkal jobban hasonlítanak majd egy megfejthetetlen kódhoz, mint egy üzenethez. Ha te is sokat használod az internetes szlenget, egy kicsit vegyél vissza belőle!

Ezt is szeretjük