A halálos rotavírus tünetei és megelőzése

Veszélyben a gyerek!

A rotavírus igen gyakori és veszélyes betegség, amit akár otthon is elkaphat gyermeked. Előzd meg a súlyos kórt!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A rotavírus világszerte a leggyakoribb okozója a csecsemők és a kisebb gyerekek hasmenéssel, hányással járó megbetegedéseinek. Leginkább a féléves és 24 hónapos kor közötti babák veszélyeztetettek.

A betegséget nemcsak a picik kapják el: ugyanúgy megfertőződhetnek a felnőttek is, rájuk azonban nem jelent különösebb veszélyt. A csecsemők folyadékháztartása azonban még nem stabil, és a hasmenéses kór miatt végzetesen kiszáradhatnak.

Hogyan terjed?

A rotavírusos megbetegedések télen és tavasszal fordulnak elő leginkább, de az év más szakaszaiban is kialakulhatnak. A test felületén napokig, a tárgyakon, játékokon, konyhai eszközökön akár hosszabb ideig is életben marad a kórokozó. Jellemzően emberről emberre, pontosabban kézről kézre terjed. Leginkább zárt közösségekben üti fel a fejét, de akár vendégek is magukkal hozhatják egy családi összejövetelre. A betegséget akár néhány tucatnyi, a szervezetbe került vírus is képes kiváltani.

A számok tükrében

A gyermekek 95%-as öt-hat éves korára legalább egyszer megfertőződik rotavírussal. Az Európai Unióban évente csaknem 3,6 millió öt év alatti gyermek kapja el a betegséget.

Tünetek

  • Gyakori, vizes hasmenés.
  • Gyakori, intenzív hányás.
  • Kisebb mennyiségű vizelet.
  • Száraz tapintású, könnyen ráncolódó bőr.
  • Karikás szem.
  • Száraz nyelv és nyálkahártyák.
  • Besüppedt kutacs.
  • Magas láz, melynek következtében tudatzavar és lázgörcs is kialakulhat.

Ha már megtörtént a baj

Ha egyszerre több intő tünetet is tapasztalsz gyermekednél, első és legfontosabb teendőd, hogy mielőbb orvoshoz vidd, aki eldönti, hogy szükség van-e kórházi kezelésre, vagy elegendő az otthoni ápolás.
Ez utóbbi során fordíts kiemelt figyelmet a folyadékpótlásra - ami persze nem egyszerű feladat, hiszen a kicsi ilyenkor kevésbé kíván inni, és nyilvánvalóan nem tudod elmagyarázni neki, hogy miért van erre mégis szükség.

Mit egyen és igyon a baba?

Ezen a téren a szakemberek körében is megoszlanak a vélemények. Néhányan feleslegesnek tartják a diétát, mondván, hogy a kicsik ösztönösen tudják, az adott körülmények között mire van szüksége szervezetüknek. Mások a kímélő ételek mellett teszik le a voksukat.

Akadnak, akik ételben-italban egyaránt a sósat javasolják, mivel a só hatékonyan köti meg a vizet, és a hasmenéssel a szükséges mennyiség nagy része távozik. Más nézetek szerint jobb, ha a kicsi édeset iszik, mivel így könnyebben megszomjazik, és ezáltal több folyadékot fogyaszt majd, ám az ételeket ekkor is jobban meg kell sózni. A legjobb, ha kikéred saját, választott orvosod véleményét, hiszen ő ismeri legjobban szokásaitokat.

Előfordulhat azonban, hogy a csecsemő szervezetében a leggondosabb ápolás ellenére sem marad meg szinte semmi. Ez esetben megint csak kérd orvos segítségét, mégpedig minél előbb, sőt, akár egyenesen a kórházba is viheted a babát. Ellenkező esetben akár órákon belül kiszáradhat. Az esetek kis százalékában ez sokkos állapothoz, szívritmuszavarhoz, végső esetben pedig halálhoz vezethet. Létfontosságú tehát, hogy az elveszített folyadékot és ásványi anyagokat infúzióval pótolják.

Hogyan előzd meg?

Az átlagos háztartásokban használt tisztítószerek sajnos többnyire nem tudnak megbirkózni a roppant ellenálló rotavírussal - azaz a higiénikus környezet biztosítása önmagában nem elegendő a megelőzéshez. Ráadásul az egyszeri rotavírus-fertőzés sajnos nem jelent védettséget a későbbiekre nézve sem, azaz a kicsi minden további nélkül elkaphatja többször is.

Biztos megoldást jelenthet azonban a védőoltás. Tény, hogy ez jelentős plusz kiadást jelent, hiszen egy-egy adag ára csaknem 20 ezer forint, és a védettség biztosításához minimum két, esetenként pedig három adagra van szükség. Ám ahhoz viszonyítva, hogy mennyibe kerül a betegség idején elhasznált töméntelen mennyiségű pelenka és gyógyszer, arról nem is beszélve, hogy gyermeked egészségéről van szó, az összeg már nem is tűnik olyan soknak.

Bár oltásnak nevezik, valójában még csak meg sem kell szúrni a babát, ugyanis a rotavírus ellenanyaga szájon át bevehető - a csecsemő gyakorlatilag kiszopja a fecskendőből. A vakcina hathetes kortól adható, az utolsó adagot pedig féléves koráig kell megkapnia a babának.

Plusz egy érv a védőoltás mellett
Szakértők egy matematikai modell alkalmazásával kimutatták, hogy, ha a gyermekek több mint 80%-a be lenne oltva, akkor a járvány ritkábban törne ki, és könnyebben megfékezhető lenne. Azaz közvetett módon a be nem oltott kicsik is nagyobb védelmet kapnának a vírussal szemben.

OLVASD EL EZT IS!

baba jatek
  • első év
  • gyerekjáték

5 multifunkciós gyerekjáték

Ezt is szeretjük