Mit tegyél, hogy ne potyogjanak ki a fogaid a terhesség alatt?

Sok nő retteg attól, hogy a terhességgel sugárzó mosolya is odalesz. Kerüld el!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Van némi alapja a régi mondásnak, miszerint minden gyerek elviszi magával az anyja egy fogát, hiszen a fogak könnyen meglazulhatnak a várandósság alatt. Nem feltétlenül kell azonban attól rettegned, hogy a terhesség alatt kihullanak, netán tönkremennek a fogaid.

Ha ugyanis a gyerekvárás ideje alatt rendszeresen részt veszel a megfelelő fogászati kezeléseken, és a szülés után is eljársz az ellenőrzésekre, a legtöbb fog- és fogínyproblémát elkerülheted.

Emellett azonban te is megtehetsz bizonyos dolgokat fogaid épségének megóvása érdekében: tudd meg, hogyan érheted el, hogy a szülés után is csillogó és ép mosolyod lehessen!

Miért mennek tönkre a terhes nők fogai?

A terhesség alatt a szájüreg az orrnyálkahártyához hasonlóan megduzzadhat, gyakran begyullad, és vérzékennyé válhat. A hormonok miatt sokkal fogékonyabb lehetsz a fogkőképződésre, és a szádban elszaporodhatnak a baktériumok is, ami gyorsan rontja a helyzetet. A vörös, érzékeny, vérző íny a fogínygyulladás első tünete, mellyel minél hamarabb érdemes orvoshoz fordulnod, hiszen megfelelő kezelés híján fogínysorvadáshoz vezet. Azonban nem a fogaid elvesztése lehet a legnagyobb baj, hiszen a kutatások szerint a terhesség alatti súlyos ínybetegség megnöveli a koraszülés és az alacsony születési súly kockázatát, ami szintén súlyos érv a fogorvos és az egészségügyi óvintézkedések mellett.

Ügyelj az étrendedre!

Ne csak arra figyelj, hogy a főétkezések során egészséges táplálékokat fogyassz, de ügyelj arra is, hogy a köztes időben mivel csillapítod éhségedet. Csak akkor egyél cukorkát vagy nagyon tömény édességet, ha utána meg tudod mosni a fogad.

Ha tudod magadról, hogy időnként képtelen vagy ellenállni a kísértésnek, nem árt, ha a finom falatok mellett fogaid egészségéről is gondoskodsz a megfelelő táplálékokkal. Fogyassz sok magas C-vitamin-tartalmú ételt, ezek ugyanis erősítik a fogínyt, és csökkenthetik a vérzés gyakoriságát. Arról is gondoskodj, hogy mindennap elegendő kalciumot vegyél magadhoz, akár tej, porított tojáshéj vagy étrend-kiegészítő formájában. Ez az ásványi anyag nélkülözhetetlen a fogak épségének megőrzéséhez, ezért a várandósság ideje alatt és utána is fontos, hogy az ajánlott napi beviteli mennyiséghez valamilyen formában hozzájuss.

Hogyan ápold a fogaidat?

Ne csak fogkefével tisztítsd a fogaidat, de rendszeresen alkalmazz fogselymet is. Fontos, hogy ezeket az eszközöket a fogorvos utasításainak megfelelően alkalmazd: ha javasolja, érdemes lehet egy elektromos fogkefét is beszerezned, ezzel ugyanis sokkal hatékonyabban tisztíthatod a hátsó fogakat is.

A fogselyem a fogak közötti lepedék eltávolításában játszik jelentős szerepet, ezáltal segít megelőzni, illetve enyhébb szakaszban visszafordítani a fogínygyulladást. Tovább csökken a szádban lévő baktériumok száma, ha a nyelvedet is minden fogmosáskor alaposan ledörzsölöd: ehhez nem kell speciális szerkezet, hiszen egy fogkefével is remekül tisztíthatod. Ha nem tudod megmosni a fogadat evés után, rágj cukormentes rágógumit vagy egy darabka sajtot: ezek tisztítják a fogat, és csökkentik a baktériumok számát.

A terhesség alatti fogorvosi vizsgálatok

Ha babát vársz, legalább egyszer kötelező elmenned a fogorvoshoz, még akkor is, ha makulátlan a mosolyod. Bár a kiskönyvbe ez az egy pecsét elegendő, nem árt, ha alaposabb fogászati kezelésen veszel részt. Feltétlenül érdemes kérned egy fogkő-eltávolítást, hiszen így csökken a fogszuvasodás valószínűsége, és kevesebb ínyproblémára számíthatsz. Amennyiben már a terhesség előtt is voltak fogínypanaszaid, a kilenc hónap alatt rendszeresen látogasd a fogorvost: jobban teszed, ha nem vársz addig, amíg a szád segítség után kiált.

Ha ennek ellenére is lyukas fogra vagy más kezdődő bajra gyanakszol, azonnal kérj időpontot a fogorvosodtól, ha ugyanis halogatod a fogászati kezelést, sokkal nagyobb veszélynek teszed ki magad, mint akkor, ha szembenézel a procedúra kellemetlenségeivel. Az elhanyagolt, szuvas fog ugyanis gyulladt góccá válhat, mely elterjesztheti a fertőzést az egész szervezetben.

15 enyhítő tipp a kellemetlen terhességi tünetekre

Nézegess képeket!

Elolvasom

Amennyiben gyógyszeres kezelésre van szükséged, még előtte beszéld meg a fogorvosoddal és nőgyógyászoddal is, hogy milyen készítményt szedhetsz várandósan.

Mit kerülj?

Ne kérj röntgent, csak akkor, ha feltétlenül szükséges, ez esetben azonban mindenképpen legyen rajtad az ólomkötény, ami védi testedet a sugárzástól. Ha lyukas fogad van, és a kezelés során érzéstelenítésre lenne szükséged, lehetőleg ne kérj injekciót, a legtöbb esetben ugyanis a helyi érzéstelenítés is elegendő, ha nem is kellemes.

A legjobb, ha lemondasz a fogfehérítésről is. Sokkal biztonságosabb, ha a terhességed alatt a személyiségeddel kápráztatod el az embereket, nem ragyogóan fehérré varázsolt fogaiddal.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Bár a kutatások eddig még nem foglalkoztak az otthon és a fogorvosnál végzett fogfehérítő módszerek hatásával, a szakemberek többnyire óvják a terhes nőket a hasonló procedúráktól, nem lehet tudni ugyanis, hogy a fogfehérítés során alkalmazott peroxid és az ultraibolya fény nincs-e bármilyen káros hatással a magzatra. A korábbi beavatkozások miatt azonban ne aggódj, ezek ugyanis nem károsítják a babádat.

Ezt is szeretjük