Ha az anyaság maga a pokol - A szülés utáni depresszió 7 súlyos tünete

Felesleges szégyenkezned, hiszen a depressziótól még nem vagy rossz anya, ám fontos, hogy segítséget kérj.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szülés utáni depresszióról akkor beszélünk, ha a gyermekáldást követő első hetekre jellemző kismamadepresszió, amitől az újdonsült anyák 60-80%-a szenved, idővel nem múlik el. A valódi szülés utáni depresszió, azaz a post partum depresszió kevésbé gyakori probléma, ám így is a kismamák 15%-át sújtja, és sajnos jóval tartósabb és súlyosabb jelenség.

A szülés utáni depresszió egészen a közelmúltig rejtélyes, alig ismert probléma volt, melynek létezéséről az orvosok is alig beszéltek. A kismamák, akik átélték a betegséget, szégyellték magukat, ráadásul sebezhetőnek és rossz anyának tartották őket. Ennek következtében a nők sem voltak tisztában a betegség mibenlétével, sem hatásos gyógymódjaival.

Hajlam a szülés utáni depresszióra?

A szülés utáni depresszió hátterében a kismama testében zajló hormonális változások állnak. A betegség már a szüléssel kezdetét veheti, de rendszerint csak egy-két hónappal utána jelentkezik. Előfordulhat azonban, hogy egyes nők még később esnek depresszióba, amikor újra menstruálni kezdenek vagy, amikor elválasztották a gyermeküket.

A betegségre hajlamosabb lehet, akinél korábban is jelentkezett már a szülés utáni depresszió, esetleg a családjában is előfordult már hasonló betegség. Emellett még a súlyos premenstruációs tünetegyüttes is hajlamosító tényező.

Akkor is van okod az aggodalomra, ha már a terhesség alatt megjelennek a depresszió tünetei. Különös összefüggés, hogy gyakrabban fordul elő a betegség azoknál a kismamáknál is, akik nehezen kezelhető babát szültek.

A legjobb tippek szorongás és depresszió ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ismerd fel a betegséget!

A szülés utáni depresszió, vagyis a PPD tünetei a kismama-depresszióra hasonlítanak, de jóval határozottabbak. Fontos, hogy időben felismerd a betegséget, hiszen míg az előbbi a szülés utáni első néhány hétre jellemző és rendszerint elmúlik, az utóbbi esetében csak szakember segítségével gyógyulhatsz meg, és súlyos nyomokat hagyhat az anya gyerek kapcsolaton is.

A szülés utáni depresszió tünetei

  • Gyakori sírás.
  • Alvászavarok.
  • Szorongás, pánikrohamok.
  • Étvágytalanság, vagy egész napos mértéktelen evés.
  • Képtelennek érzed magad, hogy ellásd a babát.
  • Az anyai érzelmek teljes hiánya.
  • Túlzott aggódás a gyermekért.

A gyógyuláshoz vezető út

Ha a tünetek közül többet is tapasztalsz, feltétlenül fordulj orvoshoz: semmiképpen ne várj arra, hogy a PPD magától elmúljon, hiszen ez nem fog megtörténni, és maradandó károkat okozhat. Persze fontos a pozitív hozzáállás, de csak akkor segít, ha ezzel nem áltatni akarod magad, sem pedig elodázni a felismerést, hogy bizony lépned kell.

Szerencsére a ma már az orvosod előtt sem kell szégyellned a problémádat, és attól sem kell tartanod, hogy bárki rossz anyának tart, ha beszélsz az érzéseidről, hiszen csak így gyógyulhatsz meg.

Milyen vizsgálatokon vegyél részt?

Először is menj el a háziorvosodhoz, és kérj beutalót egy pajzsmirigyvizsgálatra. A pajzsmirigyhormonszint ingadozása ugyanis érzelmi instabilitást okozhat, és ez szülés után gyakran elő szokott fordulni. Ha a hormonszinted rendben van, menj tovább, és keress fel egy szakorvost, akinek a szülés utáni depresszió kezelésében klinikai gyakorlata van. Az orvos antidepresszánsokat is felírhat, illetve alternatív relaxációs technológiákat is javasolhat. Fontos azonban, hogy amikor javulást tapasztalsz, továbbra is járj el a konzultációkra és ne hagyd abba a kezelést, ez esetben ugyanis visszaeshetsz.

Ha ezeket a lépéseket megteszed, már a gyógyulás felé vezető úton jársz, és idővel érezni fogod, hogy a problémáddal nem maradtál magadra. Ha PPD-ben szenvedsz, nem vagy se rossz anya, se rossz társ, sőt, éppen családod támogatásával jöhet minden a lehető leghamarabb rendbe. Ehhez természetesen időre van szükséged, hiszen a gyógyulás nem egyik pillanatról a másikra fog bekövetkezni, de ha néha hullámvölgybe is kerülsz, orvosod segítségével lassan te is átélheted az anyaság örömeit!

Gyógyító virágok

Nézegess képeket!

Elolvasom

Függetlenül attól, hogy milyen egyedi kezelési módban állapodsz meg az orvosoddal, a diagnosztizálás után nagyon fontos a gyors beavatkozás. A szülés utáni depresszió hatására ugyanis előfordulhat, hogy képtelen leszel megszeretni a babádat, nem lesz kedved törődni vele, és az anyai ösztönt sem érzed. A kezeletlen depresszió nemcsak az egészségedre és a közérzetedre lehet káros hatással, de a családoddal ápolt viszonyt is megronthatja.

Megelőzhető a probléma?

Újabb kutatások szerint az olyan anyák esetében, akik jobban ki vannak téve a depresszió veszélyének, szakszerű tanácsokkal és közvetlenül szülés után adott antidepresszánsokkal meg lehet előzni a depresszió kialakulását. Sőt, egyes orvosok úgy vélik, azoknak, akiknek már volt szülés utáni depressziója, a terhesség utolsó harmadában nem árt valamilyen enyhe antidepresszánst szedni, így nem kell újra megküzdeniük a betegséggel.

Cikkünk Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg és Sandee Hathaway Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük